Novska: stanovništvo i statistika
Novska: stanovništvo 10.447 (2025), površina 319,8 km², gustoća naseljenosti 32,7 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 58. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −18,1 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 10.447
- 319,8 km²
- 33 stanovnika/km²
Novska u brojkama
Ključne informacije
Sisačko-moslavačka županija: Novska je na 4. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 19).
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje: Novska ima 0,5 %, u usporedbi s prosjekom od 6,6 % (Sisačko-moslavačka županija) i državnim prosjekom od 7,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Novska
Novska: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 12.750, a 2025. godine 10.447.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 11.313 |
| 2021 | 11.060 |
| 2022 | 10.842 |
| 2023 | 10.639 |
| 2024 | 10.522 |
| 2025 | 10.447 |
Jeste li znali?
- „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Osnovne škole”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 44.790.
- Gustoća naseljenosti 3,4 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Jasenovac, na udaljenosti od 9,1 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Kutina (18.553 st.), udaljena 23 km.
Svi pokazatelji: Novska
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Novska | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,9 god. | 45,9 god. | 44,8 god. | 372. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,7 % | 24,6 % | 22,9 % | 353. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,9 % | 13,1 % | 13,7 % | 124. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,1 ‰ | −9,4 ‰ | −6,8 ‰ | 195. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −2,6 ‰ | −4,2 ‰ | 3,1 ‰ | 371. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 2,7 ‰ | −1,9 ‰ | 3,7 ‰ | 307. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Novska | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 5.896 | 87.222 | 2.390.500 | 74. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 529 | 621 | 604 | 362. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 0,5 % | 6,6 % | 7,9 % | 514. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 32,5 % | 29,2 % | 25,9 % | 154. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 109,3 m² | 98,0 m² | 100,4 m² | 142. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 6 | 265 | 16.654 | 219. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 6,3 | 6,8 | 7,2 | 301. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,9 % | 98,7 % | 99,0 % | 287. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Novska | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 56,2 % | 27,7 % | 12,8 % | 107. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 25,8 % | 32,1 % | 31,3 % | 331. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Novska | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 5,3 % | 5,7 % | 6,0 % | 298. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 27,5 % | 23,4 % | 19,5 % | 139. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,6 % | 8,5 % | 9,0 % | 178. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.181 € | 8.681 € | 7.821 € | 230. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.952 € | 12.100 € | 11.010 € | 147. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.715 € | 6.760 € | 6.391 € | 183. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 435 | 460 | 456 | 335. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 335 | 378 | 302 | 169. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Novska | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 7,0 % | 6,8 % | 4,6 % | 166. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 44,0 % | 43,4 % | 45,2 % | 312. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 2.084 | 31.859 | 1.262.193 | 82. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 198 | 238 | 150 | 198. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 31,2 % | 38,9 % | 55,5 % | 451. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Novska | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 974 | – | 9.381 | 292. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,1 | 0,8 | 1,6 | 300. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,0 % | 5,2 % | 6,5 % | 382. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Novska | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,82 | 2,60 | 2,75 | 230. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Novska | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 425 | 4.515 | 158.685 | 58. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 41 | 34 | 35 | 159. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 7 | 79 | 1.925 | 46. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 686 | 9.475 | 291.355 | 67. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 66 | 72 | 72 | 343. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,0 | 7,1 | 6,3 | 287. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 338 | 4.094 | 139.372 | 61. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 32 | 31 | 28 | 157. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 11,9 % | 15,9 % | 13,0 % | 299. mjesto od 545 |
Novska: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,2 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−2,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −14,2 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
2,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −8,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
6 u 2024, u usporedbi s 28 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.181 € u 2025, u usporedbi s 5.079 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.952 € u 2025, u usporedbi s 7.733 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.715 € u 2025, u usporedbi s 4.432 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
2.084 u 2024, u usporedbi s 2.134 u 2011
Noćenja turista u godini
445 u 2021, u usporedbi s 1.892 u 2014
Gdje je Novska?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Novska?
Novska ima 10.447 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 58. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Novska: kolika je površina?
Novska ima površinu od 319,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 33 stanovnika/km².
Novska: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Novska) promijenio se s 12.750 na 10.447, odnosno za −18,1 %.
Novska: gdje se nalazi?
Županija: Sisačko-moslavačka županija. Geografska širina 45,333, geografska dužina 16,983.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (Novska): kolika je vrijednost?
Novska: „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje” iznosi 0,5 % (2021), što je 514. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 7,9 %.
Osnovne škole (Novska): kolika je vrijednost?
Novska: „Osnovne škole” iznosi 7 (2025/2026), što je 46. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 2.
Novska: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Novska): Jasenovac (9,1 km), Lipovljani (10 km), Lipik (17 km), Okučani (19 km), Pakrac (20 km).