Jasenice: stanovništvo i statistika
Jasenice: stanovništvo 1.480 (2025), površina 58,1 km², gustoća naseljenosti 25,5 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 429. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +4,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.480
- 58,1 km²
- 26 stanovnika/km²
Jasenice u brojkama
Ključne informacije
Zadarska županija: Jasenice je na 27. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje: Jasenice ima 65,1 %, u usporedbi s prosjekom od 27,9 % (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 23,7 %.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom: Jasenice ima 0,6 %, u usporedbi s prosjekom od 5,0 % (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 41,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Jasenice
Jasenice: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.415, a 2025. godine 1.480.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.358 |
| 2021 | 1.354 |
| 2022 | 1.387 |
| 2023 | 1.401 |
| 2024 | 1.421 |
| 2025 | 1.480 |
Jeste li znali?
- Zadarska županija: prvo mjesto za „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”.
- „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 8.137.
- Gustoća naseljenosti 4,4 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Novigrad, na udaljenosti od 5,7 km.
Svi pokazatelji: Jasenice
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Jasenice | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,0 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 363. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 20,8 % | 24,0 % | 22,9 % | 408. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,1 % | 14,6 % | 13,7 % | 340. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −8,4 ‰ | −3,7 ‰ | −6,8 ‰ | 338. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 27,7 ‰ | 14,0 ‰ | 3,1 ‰ | 32. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 15,5 ‰ | 11,7 ‰ | 3,7 ‰ | 64. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Jasenice | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.452 | 156.903 | 2.390.500 | 209. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.819 | 1.001 | 604 | 23. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 8,2 % | 16,9 % | 7,9 % | 267. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 65,1 % | 27,9 % | 25,9 % | 3. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 91,5 m² | 94,6 m² | 100,4 m² | 425. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 72 | 2.578 | 16.654 | 49. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 151,3 | 73,7 | 7,2 | 9. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,0 % | 99,8 % | 99,0 % | 270. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Jasenice | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 0,6 % | 5,0 % | 12,8 % | 540. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 67,7 % | 71,4 % | 31,3 % | 109. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Jasenice | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 5,1 % | 5,7 % | 6,0 % | 311. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 8,7 % | 10,8 % | 19,5 % | 501. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 14,5 % | 7,3 % | 9,0 % | 65. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.622 € | 8.574 € | 7.821 € | 177. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.351 € | 11.201 € | 11.010 € | 225. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.275 € | 6.929 € | 6.391 € | 54. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 476 | 489 | 456 | 216. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 329 | 309 | 302 | 184. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Jasenice | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 5,0 % | 4,6 % | 4,6 % | 249. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 47,1 % | 46,3 % | 45,2 % | 213. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 115 | 45.382 | 1.262.193 | 464. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 81 | 274 | 150 | 437. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 60,1 % | 34,2 % | 55,5 % | 224. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Jasenice | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 102.952 | – | 9.381 | 116. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 74,5 | 64,1 | 1,6 | 86. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 15,2 % | 12,9 % | 6,5 % | 102. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 118.061 | – | 303.422 | 100. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 16.887 | – | 45.455 | 105. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 79,8 | 64,6 | 87,2 | 75. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 7,0 | 5,4 | 6,3 | 32. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 91,4 % | 87,2 % | 92,2 % | 79. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 2.521 | – | 4.527 | 96. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 1.703 | 1.008 | 1.506 | 60. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 0,0 % | 7,5 % | 6,6 % | 117. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 9,6 % | 22,5 % | 7,1 % | 63. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Jasenice | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,72 | 2,66 | 2,75 | 282. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Jasenice | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 95 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 73 | 6.478 | 158.685 | 309. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 49 | 39 | 35 | 56. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 112 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 96 | 13.110 | 291.355 | 424. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 65 | 78 | 72 | 353. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,8 | 8,8 | 6,3 | 388. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 43 | 6.213 | 139.372 | 373. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 29 | 37 | 28 | 228. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 14,7 % | 22,3 % | 13,0 % | 231. mjesto od 545 |
Jasenice: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−8,4 ‰ u 2024, u usporedbi s 7,2 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
27,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −5,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
15,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,1 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
72 u 2024, u usporedbi s 28 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.622 € u 2025, u usporedbi s 5.849 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.351 € u 2025, u usporedbi s 7.681 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.275 € u 2025, u usporedbi s 4.975 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
115 u 2024, u usporedbi s 29 u 2011
Noćenja turista u godini
87.054 u 2021, u usporedbi s 58.743 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
118.061 u 2025, u usporedbi s 97.748 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
16.887 u 2025, u usporedbi s 12.450 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
2.521 u 2025, u usporedbi s 2.166 u 2018
Gdje je Jasenice?
Susjedne lokalne jedinice
- Novigrad5,7 km · 2.090
- Posedarje7,6 km · 3.441
- Obrovac8,9 km · 3.422
- Starigrad13 km · 1.768
- Poličnik16 km · 5.157
- Škabrnja18 km · 1.647
- Ražanac19 km · 2.864
- Lovinac20 km · 992
Zadarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Jasenice?
Jasenice ima 1.480 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 429. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Jasenice: kolika je površina?
Jasenice ima površinu od 58,1 km², a gustoća naseljenosti iznosi 26 stanovnika/km².
Jasenice: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Jasenice) promijenio se s 1.415 na 1.480, odnosno za +4,6 %.
Jasenice: gdje se nalazi?
Županija: Zadarska županija. Geografska širina 44,229, geografska dužina 15,578.
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (Jasenice): kolika je vrijednost?
Jasenice: „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje” iznosi 65,1 % (2021), što je 3. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 25,9 %.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (Jasenice): kolika je vrijednost?
Jasenice: „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom” iznosi 0,6 % (2021), što je 540. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 12,8 %.
Jasenice: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Jasenice): Novigrad (5,7 km), Posedarje (7,6 km), Obrovac (8,9 km), Starigrad (13 km), Poličnik (16 km).