Lipovljani: stanovništvo i statistika
Lipovljani: stanovništvo 2.623 (2025), površina 103,4 km², gustoća naseljenosti 25,4 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 268. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −19,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.623
- 103,4 km²
- 25 stanovnika/km²
Lipovljani u brojkama
Ključne informacije
Sisačko-moslavačka županija: Lipovljani je na 10. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 19).
Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika: Lipovljani ima 94, u usporedbi s prosjekom od 72 (Sisačko-moslavačka županija) i državnim prosjekom od 75.
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom: Lipovljani ima 36,4 %, u usporedbi s prosjekom od 23,4 % (Sisačko-moslavačka županija) i državnim prosjekom od 17,4 %.
Kretanje broja stanovnika: Lipovljani
Lipovljani: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.272, a 2025. godine 2.623.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.864 |
| 2021 | 2.783 |
| 2022 | 2.736 |
| 2023 | 2.692 |
| 2024 | 2.650 |
| 2025 | 2.623 |
Jeste li znali?
- Sisačko-moslavačka županija: prvo mjesto za „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika”.
- Sisačko-moslavačka županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”.
- „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi u godini”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 14.482.
- Gustoća naseljenosti 4,4 puta je manja od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Lipovljani
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Lipovljani | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,0 god. | 45,9 god. | 44,8 god. | 363. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,1 % | 24,6 % | 22,9 % | 388. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 15,0 % | 13,1 % | 13,7 % | 118. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,7 ‰ | −9,4 ‰ | −6,8 ‰ | 216. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −6,9 ‰ | −4,2 ‰ | 3,1 ‰ | 444. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −3,8 ‰ | −1,9 ‰ | 3,7 ‰ | 499. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Lipovljani | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.325 | 87.222 | 2.390.500 | 360. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 472 | 621 | 604 | 455. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,5 % | 6,6 % | 7,9 % | 456. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 24,2 % | 29,2 % | 25,9 % | 314. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 112,6 m² | 98,0 m² | 100,4 m² | 90. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 265 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 3,0 | 6,8 | 7,2 | 442. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 98,7 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Lipovljani | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 58,8 % | 27,7 % | 12,8 % | 97. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 27,1 % | 32,1 % | 31,3 % | 318. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Lipovljani | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 7,3 % | 5,7 % | 6,0 % | 240. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 36,4 % | 23,4 % | 19,5 % | 45. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 8,1 % | 8,5 % | 9,0 % | 327. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.739 € | 8.681 € | 7.821 € | 161. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.379 € | 12.100 € | 11.010 € | 97. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.977 € | 6.760 € | 6.391 € | 119. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 435 | 460 | 456 | 335. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 308 | 378 | 302 | 246. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Lipovljani | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,5 % | 6,8 % | 4,6 % | 275. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 43,7 % | 43,4 % | 45,2 % | 327. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 397 | 31.859 | 1.262.193 | 255. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 150 | 238 | 150 | 274. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 62,5 % | 38,9 % | 55,5 % | 203. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Lipovljani | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,7 % | 5,2 % | 6,5 % | 486. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Lipovljani | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,86 | 2,60 | 2,75 | 203. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Lipovljani | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 98 | 4.515 | 158.685 | 252. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 37 | 34 | 35 | 227. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 3 | 79 | 1.925 | 176. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 246 | 9.475 | 291.355 | 215. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 94 | 72 | 72 | 44. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,3 | 7,1 | 6,3 | 348. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 67 | 4.094 | 139.372 | 273. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 26 | 31 | 28 | 298. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 11,3 % | 15,9 % | 13,0 % | 323. mjesto od 545 |
Lipovljani: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,7 ‰ u 2024, u usporedbi s −8,0 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−6,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −6,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−3,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,1 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 5 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.739 € u 2025, u usporedbi s 5.340 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.379 € u 2025, u usporedbi s 8.224 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.977 € u 2025, u usporedbi s 4.583 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
397 u 2024, u usporedbi s 417 u 2011
Gdje je Lipovljani?
Susjedne lokalne jedinice
- Novska10 km · 10.447
- Kutina12 km · 18.553
- Jasenovac15 km · 1.490
- Garešnica20 km · 8.110
- Lipik21 km · 4.974
- Dežanovac24 km · 1.817
- Pakrac24 km · 6.792
- Hrvatska Dubica25 km · 1.309
Sisačko-moslavačka županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Lipovljani?
Lipovljani ima 2.623 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 268. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Lipovljani: kolika je površina?
Lipovljani ima površinu od 103,4 km², a gustoća naseljenosti iznosi 25 stanovnika/km².
Lipovljani: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Lipovljani) promijenio se s 3.272 na 2.623, odnosno za −19,8 %.
Lipovljani: gdje se nalazi?
Županija: Sisačko-moslavačka županija. Geografska širina 45,400, geografska dužina 16,890.
Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (Lipovljani): kolika je vrijednost?
Lipovljani: „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika” iznosi 94 (2025/2026), što je 44. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 72.
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (Lipovljani): kolika je vrijednost?
Lipovljani: „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom” iznosi 36,4 % (2021), što je 45. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 19,5 %.
Lipovljani: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Lipovljani): Novska (10 km), Kutina (12 km), Jasenovac (15 km), Garešnica (20 km), Lipik (21 km).