Sisak: stanovništvo i statistika
Sisak: stanovništvo 38.279 (2025), površina 32,0 km², gustoća naseljenosti 1.196 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 15. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −14,1 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 38.279
- 32,0 km²
- 1.196 stanovnika/km²
Sisak u brojkama
Ključne informacije
Sisačko-moslavačka županija: Sisak je na 1. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 19).
Kretanje broja stanovnika: Sisak
Sisak: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 44.583, a 2025. godine 38.279.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 40.571 |
| 2021 | 39.895 |
| 2022 | 39.307 |
| 2023 | 39.102 |
| 2024 | 38.892 |
| 2025 | 38.279 |
Jeste li znali?
- Sisačko-moslavačka županija: prvo mjesto za „Stanovništvo”.
- Sisačko-moslavačka županija: prvo mjesto za „Gustoća naseljenosti”.
- „Osnovne škole”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Broj stambenih jedinica (stanova)”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Zaposleni u pravnim osobama”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 4.482.
- Gustoća naseljenosti 10,6 puta je veća od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Sisak
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Sisak | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 46,6 god. | 45,9 god. | 44,8 god. | 139. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 25,3 % | 24,6 % | 22,9 % | 165. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,3 % | 13,1 % | 13,7 % | 416. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −9,9 ‰ | −9,4 ‰ | −6,8 ‰ | 391. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −7,6 ‰ | −4,2 ‰ | 3,1 ‰ | 460. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −5,8 ‰ | −1,9 ‰ | 3,7 ‰ | 520. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Sisak | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 21.059 | 87.222 | 2.390.500 | 12. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 525 | 621 | 604 | 366. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,9 % | 6,6 % | 7,9 % | 429. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 22,3 % | 29,2 % | 25,9 % | 366. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 89,5 m² | 98,0 m² | 100,4 m² | 463. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 57 | 265 | 16.654 | 64. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 3,3 | 6,8 | 7,2 | 428. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,3 % | 98,7 % | 99,0 % | 228. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Sisak | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 16,5 % | 27,7 % | 12,8 % | 253. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 47,1 % | 32,1 % | 31,3 % | 173. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Sisak | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,3 % | 5,7 % | 6,0 % | 397. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 19,9 % | 23,4 % | 19,5 % | 266. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 6,7 % | 8,5 % | 9,0 % | 415. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.776 € | 8.681 € | 7.821 € | 66. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.815 € | 12.100 € | 11.010 € | 46. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.612 € | 6.760 € | 6.391 € | 18. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 491 | 460 | 456 | 172. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 370 | 378 | 302 | 98. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Sisak | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 5,7 % | 6,8 % | 4,6 % | 219. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 46,3 % | 43,4 % | 45,2 % | 236. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 13.610 | 31.859 | 1.262.193 | 16. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 350 | 238 | 150 | 58. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 29,4 % | 38,9 % | 55,5 % | 464. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Sisak | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 23.522 | – | 9.381 | 172. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,6 | 0,8 | 1,6 | 259. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,8 % | 5,2 % | 6,5 % | 399. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Sisak | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,48 | 2,60 | 2,75 | 429. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Sisak | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 12 | 40 | 1.794 | 23. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 1.410 | 4.515 | 158.685 | 17. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 37 | 34 | 35 | 227. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 19 | 79 | 1.925 | 6. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 2.831 | 9.475 | 291.355 | 15. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 74 | 72 | 72 | 231. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,6 | 7,1 | 6,3 | 165. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 1.371 | 4.094 | 139.372 | 16. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 36 | 31 | 28 | 91. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 21,5 % | 15,9 % | 13,0 % | 91. mjesto od 545 |
Sisak: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−9,9 ‰ u 2024, u usporedbi s −10,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−7,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −10,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−5,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
57 u 2024, u usporedbi s 55 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.776 € u 2025, u usporedbi s 6.343 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.815 € u 2025, u usporedbi s 8.731 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.612 € u 2025, u usporedbi s 5.181 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
13.610 u 2024, u usporedbi s 13.617 u 2011
Noćenja turista u godini
7.362 u 2021, u usporedbi s 23.244 u 2012
Gdje je Sisak?
Susjedne lokalne jedinice
- Petrinja8,7 km · 19.248
- Martinska Ves10 km · 2.701
- Lekenik16 km · 5.321
- Sunja20 km · 3.648
- Križ21 km · 5.996
- Popovača21 km · 10.050
- Velika Ludina21 km · 2.271
- Orle24 km · 1.833
Sisačko-moslavačka županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Sisak?
Sisak ima 38.279 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 15. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Sisak: kolika je površina?
Sisak ima površinu od 32,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 1.196 stanovnika/km².
Sisak: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Sisak) promijenio se s 44.583 na 38.279, odnosno za −14,1 %.
Sisak: gdje se nalazi?
Županija: Sisačko-moslavačka županija. Geografska širina 45,487, geografska dužina 16,376.
Osnovne škole (Sisak): kolika je vrijednost?
Sisak: „Osnovne škole” iznosi 19 (2025/2026), što je 6. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 2.
Broj stambenih jedinica (stanova) (Sisak): kolika je vrijednost?
Sisak: „Broj stambenih jedinica (stanova)” iznosi 21.059 (2021), što je 12. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 1.867.
Sisak: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Sisak): Petrinja (8,7 km), Martinska Ves (10 km), Lekenik (16 km), Sunja (20 km), Križ (21 km).