Orle: stanovništvo i statistika
Orle: stanovništvo 1.833 (2025), površina 58,6 km², gustoća naseljenosti 31,3 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 368. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −3,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.833
- 58,6 km²
- 31 stanovnika/km²
Orle u brojkama
Ključne informacije
Zagrebačka županija: Orle je na 26. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada: Orle ima 83,7 %, u usporedbi s prosjekom od 61,4 % (Zagrebačka županija) i državnim prosjekom od 33,9 %.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika: Orle ima 1,1, u usporedbi s prosjekom od 13,3 (Zagrebačka županija) i državnim prosjekom od 19,1.
Kretanje broja stanovnika: Orle
Orle: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.906, a 2025. godine 1.833.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.745 |
| 2021 | 1.770 |
| 2022 | 1.794 |
| 2023 | 1.824 |
| 2024 | 1.823 |
| 2025 | 1.833 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 8.207.
- Gustoća naseljenosti 3,6 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Rugvica (7.729 st.), udaljena 6,2 km.
Svi pokazatelji: Orle
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Orle | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,7 god. | 43,4 god. | 44,8 god. | 281. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,1 % | 21,3 % | 22,9 % | 260. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,8 % | 14,9 % | 13,7 % | 130. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −9,9 ‰ | −3,1 ‰ | −6,8 ‰ | 391. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 7,6 ‰ | 11,1 ‰ | 3,1 ‰ | 197. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 0,0 ‰ | 4,9 ‰ | 3,7 ‰ | 408. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Orle | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.006 | 144.764 | 2.390.500 | 422. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 570 | 481 | 604 | 310. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 7,0 % | 9,6 % | 7,9 % | 289. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 34,1 % | 19,7 % | 25,9 % | 123. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 111,1 m² | 110,9 m² | 100,4 m² | 109. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 1.342 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 1,1 | 13,3 | 7,2 | 526. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 94,9 % | 99,2 % | 99,0 % | 483. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Orle | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 2,5 % | 55,7 % | 12,8 % | 472. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 22,2 % | 43,0 % | 31,3 % | 371. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Orle | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,7 % | 2,7 % | 6,0 % | 326. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 16,8 % | 19,7 % | 19,5 % | 324. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 13,2 % | 8,2 % | 9,0 % | 91. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.553 € | 9.898 € | 7.821 € | 326. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.222 € | 13.565 € | 11.010 € | 115. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.936 € | 6.957 € | 6.391 € | 366. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 459 | 527 | 456 | 266. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 250 | 259 | 302 | 491. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Orle | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,9 % | 3,8 % | 4,6 % | 423. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 46,2 % | 52,2 % | 45,2 % | 240. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 69 | 86.158 | 1.262.193 | 511. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 38 | 279 | 150 | 531. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 83,7 % | 61,4 % | 55,5 % | 5. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Orle | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 0,9 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,9 % | 4,7 % | 6,5 % | 312. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Orle | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,98 | 3,00 | 2,75 | 147. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Orle | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 0 | 123 | 1.794 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 0 | 13.110 | 158.685 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 42 | 35 | 494. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 118 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 71 | 24.065 | 291.355 | 467. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 39 | 77 | 72 | 497. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,4 | 9,5 | 6,3 | 418. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 29 | 11.352 | 139.372 | 442. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 16 | 36 | 28 | 470. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 8,6 % | 20,0 % | 13,0 % | 440. mjesto od 545 |
Orle: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−9,9 ‰ u 2024, u usporedbi s −7,8 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
7,6 ‰ u 2025, u usporedbi s 8,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
0,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,1 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 1 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.553 € u 2025, u usporedbi s 4.649 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.222 € u 2025, u usporedbi s 7.871 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.936 € u 2025, u usporedbi s 3.768 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
69 u 2024, u usporedbi s 32 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Orle?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Orle?
Orle ima 1.833 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 368. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Orle: kolika je površina?
Orle ima površinu od 58,6 km², a gustoća naseljenosti iznosi 31 stanovnika/km².
Orle: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Orle) promijenio se s 1.906 na 1.833, odnosno za −3,8 %.
Orle: gdje se nalazi?
Županija: Zagrebačka županija. Geografska širina 45,680, geografska dužina 16,230.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (Orle): kolika je vrijednost?
Orle: „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada” iznosi 83,7 % (2021), što je 5. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 55,5 %.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (Orle): kolika je vrijednost?
Orle: „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika” iznosi 1,1 (2024), što je 526. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 7,2.
Orle: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Orle): Rugvica (6,2 km), Lekenik (11 km), Velika Gorica (13 km), Ivanić-Grad (13 km), Dugo Selo (13 km).