Vinkovci: stanovništvo i statistika
Vinkovci: stanovništvo 30.163 (2025), površina 68,2 km², gustoća naseljenosti 442 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 17. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −12,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 30.163
- 68,2 km²
- 442 stanovnika/km²
Vinkovci u brojkama
Ključne informacije
Vukovarsko-srijemska županija: Vinkovci je na 1. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 31).
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku: Vinkovci ima 7.747 €, u usporedbi s prosjekom od 6.899 € (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 7.010 €.
Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu): Vinkovci ima 49, u usporedbi s prosjekom od 36 (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 36.
Kretanje broja stanovnika: Vinkovci
Vinkovci: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 34.356, a 2025. godine 30.163.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 31.084 |
| 2021 | 30.718 |
| 2022 | 30.459 |
| 2023 | 30.354 |
| 2024 | 30.199 |
| 2025 | 30.163 |
Jeste li znali?
- Vukovarsko-srijemska županija: prvo mjesto za „Stanovništvo”.
- Vukovarsko-srijemska županija: prvo mjesto za „Gustoća naseljenosti”.
- „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu)”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Zaposleni u pravnim osobama”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 9.552.
- Gustoća naseljenosti 3,9 puta je veća od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Vinkovci
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Vinkovci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 42,9 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 458. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 20,5 % | 22,8 % | 22,9 % | 421. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 15,6 % | 14,1 % | 13,7 % | 82. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,2 ‰ | −7,6 ‰ | −6,8 ‰ | 200. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 4,1 ‰ | −0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 257. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 4,9 ‰ | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 233. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Vinkovci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 14.962 | 76.271 | 2.390.500 | 21. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 485 | 532 | 604 | 436. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 2,5 % | 2,2 % | 7,9 % | 404. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 21,0 % | 26,4 % | 25,9 % | 397. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 96,6 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 336. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 44 | 105 | 16.654 | 72. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 8,0 | 5,2 | 7,2 | 250. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,4 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Vinkovci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 60,1 % | 50,6 % | 12,8 % | 91. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 58,0 % | 43,7 % | 31,3 % | 142. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Vinkovci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,0 % | 11,4 % | 6,0 % | 359. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 16,5 % | 17,1 % | 19,5 % | 329. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,1 % | 8,3 % | 9,0 % | 387. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.092 € | 7.860 € | 7.821 € | 127. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.739 € | 11.311 € | 11.010 € | 56. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.747 € | 6.899 € | 6.391 € | 9. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 460 | 425 | 456 | 265. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 292 | 323 | 302 | 317. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Vinkovci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 7,4 % | 9,7 % | 4,6 % | 153. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 46,7 % | 41,5 % | 45,2 % | 222. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 14.543 | 35.925 | 1.262.193 | 14. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 482 | 263 | 150 | 14. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 21,5 % | 37,4 % | 55,5 % | 501. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Vinkovci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 47.026 | – | 9.381 | 149. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 1,5 | 1,3 | 1,6 | 215. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 6,1 % | 6,7 % | 6,5 % | 291. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Vinkovci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,67 | 2,66 | 2,75 | 317. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Vinkovci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 15 | 67 | 1.794 | 17. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 1.597 | 5.522 | 158.685 | 15. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 53 | 41 | 35 | 35. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 7 | 84 | 1.925 | 46. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 2.531 | 10.358 | 291.355 | 18. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 84 | 76 | 72 | 113. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,5 | 6,5 | 6,3 | 173. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 1.488 | 4.855 | 139.372 | 15. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 49 | 36 | 28 | 8. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 23,5 % | 15,3 % | 13,0 % | 61. mjesto od 545 |
Vinkovci: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −4,7 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
4,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,9 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
4,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −6,5 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
44 u 2024, u usporedbi s 118 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.092 € u 2025, u usporedbi s 5.755 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.739 € u 2025, u usporedbi s 8.510 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.747 € u 2025, u usporedbi s 5.103 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
14.543 u 2024, u usporedbi s 12.511 u 2011
Noćenja turista u godini
33.316 u 2021, u usporedbi s 35.887 u 2012
Gdje je Vinkovci?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Vinkovci?
Vinkovci ima 30.163 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 17. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Vinkovci: kolika je površina?
Vinkovci ima površinu od 68,2 km², a gustoća naseljenosti iznosi 442 stanovnika/km².
Vinkovci: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Vinkovci) promijenio se s 34.356 na 30.163, odnosno za −12,2 %.
Vinkovci: gdje se nalazi?
Županija: Vukovarsko-srijemska županija. Geografska širina 45,283, geografska dužina 18,800.
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (Vinkovci): kolika je vrijednost?
Vinkovci: „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku” iznosi 7.747 € (2025), što je 9. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 6.391 €.
Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (Vinkovci): kolika je vrijednost?
Vinkovci: „Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu)” iznosi 49 (2025/2026), što je 8. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 28.
Vinkovci: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Vinkovci): Nuštar (6,1 km), Jarmina (6,4 km), Andrijaševci (9,1 km), Ivankovo (9,1 km), Tordinci (9,3 km).