Zdenci: stanovništvo i statistika
Zdenci: stanovništvo 1.355 (2025), površina 84,6 km², gustoća naseljenosti 16,0 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 446. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −21,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.355
- 84,6 km²
- 16 stanovnika/km²
Zdenci u brojkama
Ključne informacije
Virovitičko-podravska županija: Zdenci je na 13. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 16).
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika: Zdenci ima −22,1 ‰, u usporedbi s prosjekom od −2,5 ‰ (Virovitičko-podravska županija) i državnim prosjekom od 5,0 ‰.
Stopa nezaposlenosti: Zdenci ima 13,0 %, u usporedbi s prosjekom od 8,9 % (Virovitičko-podravska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Zdenci
Zdenci: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.728, a 2025. godine 1.355.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.481 |
| 2021 | 1.446 |
| 2022 | 1.442 |
| 2023 | 1.422 |
| 2024 | 1.403 |
| 2025 | 1.355 |
Jeste li znali?
- Virovitičko-podravska županija: prvo mjesto za „Prosječna starost stanovništva”.
- „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 11.849.
- Gustoća naseljenosti 7,0 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Čačinci (2.055 st.), udaljena 6,4 km.
Svi pokazatelji: Zdenci
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Zdenci | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,1 god. | 44,5 god. | 44,8 god. | 115. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 25,6 % | 22,0 % | 22,9 % | 151. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,1 % | 14,1 % | 13,7 % | 479. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −12,1 ‰ | −8,8 ‰ | −6,8 ‰ | 442. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −22,1 ‰ | −2,5 ‰ | 3,1 ‰ | 541. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −2,2 ‰ | 2,3 ‰ | 3,7 ‰ | 466. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Zdenci | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 870 | 37.671 | 2.390.500 | 452. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 599 | 535 | 604 | 280. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 5,3 % | 3,1 % | 7,9 % | 321. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 26,7 % | 26,1 % | 25,9 % | 255. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 96,7 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 334. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 71 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 1,4 | 6,6 | 7,2 | 519. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 97,1 % | 97,4 % | 99,0 % | 409. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Zdenci | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 34,7 % | 49,1 % | 12,8 % | 193. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 16,2 % | 28,9 % | 31,3 % | 457. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Zdenci | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 22,4 % | 15,9 % | 6,0 % | 55. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 31,3 % | 21,7 % | 19,5 % | 100. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 5,0 % | 8,1 % | 9,0 % | 491. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.744 € | 7.401 € | 7.821 € | 445. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.115 € | 10.899 € | 11.010 € | 425. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.111 € | 6.288 € | 6.391 € | 332. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 387 | 414 | 456 | 460. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 366 | 327 | 302 | 103. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Zdenci | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 13,0 % | 8,9 % | 4,6 % | 29. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 37,4 % | 42,0 % | 45,2 % | 479. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 349 | 15.737 | 1.262.193 | 281. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 249 | 235 | 150 | 132. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 62,1 % | 32,6 % | 55,5 % | 207. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Zdenci | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,8 % | 5,6 % | 6,5 % | 399. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Zdenci | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,46 | 2,67 | 2,75 | 442. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Zdenci | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 19 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 33 | 2.350 | 158.685 | 424. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 24 | 35 | 35 | 411. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 74 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 114 | 5.122 | 291.355 | 392. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 84 | 77 | 72 | 113. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,2 | 7,5 | 6,3 | 354. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 27 | 1.855 | 139.372 | 448. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 20 | 28 | 28 | 410. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 9,8 % | 13,1 % | 13,0 % | 385. mjesto od 545 |
Zdenci: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−12,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −15,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−22,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −17,9 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−2,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −6,4 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.744 € u 2025, u usporedbi s 4.365 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.115 € u 2025, u usporedbi s 6.791 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.111 € u 2025, u usporedbi s 4.077 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
349 u 2024, u usporedbi s 195 u 2011
Gdje je Zdenci?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Zdenci?
Zdenci ima 1.355 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 446. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Zdenci: kolika je površina?
Zdenci ima površinu od 84,6 km², a gustoća naseljenosti iznosi 16 stanovnika/km².
Zdenci: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Zdenci) promijenio se s 1.728 na 1.355, odnosno za −21,6 %.
Zdenci: gdje se nalazi?
Županija: Virovitičko-podravska županija. Geografska širina 45,589, geografska dužina 17,950.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (Zdenci): kolika je vrijednost?
Zdenci: „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika” iznosi −22,1 ‰ (2025), što je 541. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,1 ‰.
Stopa nezaposlenosti (Zdenci): kolika je vrijednost?
Zdenci: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 13,0 % (2021), što je 29. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Zdenci: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Zdenci): Čačinci (6,4 km), Feričanci (6,7 km), Orahovica (7,5 km), Đurđenovac (9,5 km), Donja Motičina (11 km).