Cista Provo: stanovništvo i statistika
Cista Provo: stanovništvo 1.712 (2025), površina 108,1 km², gustoća naseljenosti 15,8 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 390. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −16,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.712
- 108,1 km²
- 16 stanovnika/km²
Cista Provo u brojkama
Ključne informacije
Splitsko-dalmatinska županija: Cista Provo je na 38. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 55).
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje: Cista Provo ima 54,1 %, u usporedbi s prosjekom od 25,6 % (Splitsko-dalmatinska županija) i državnim prosjekom od 23,7 %.
Učenika po učitelju u osnovnim školama: Cista Provo ima 2,5, u usporedbi s prosjekom od 8,6 (Splitsko-dalmatinska županija) i državnim prosjekom od 8,4.
Kretanje broja stanovnika: Cista Provo
Cista Provo: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.046, a 2025. godine 1.712.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.842 |
| 2021 | 1.783 |
| 2022 | 1.725 |
| 2023 | 1.691 |
| 2024 | 1.712 |
| 2025 | 1.712 |
Jeste li znali?
- „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Učenika po učitelju u osnovnim školama”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je niža nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 15.140.
- Gustoća naseljenosti 7,1 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Lovreć, na udaljenosti od 4,0 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Baška Voda (2.745 st.), udaljena 16 km.
Svi pokazatelji: Cista Provo
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Cista Provo | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 48,2 god. | 43,6 god. | 44,8 god. | 79. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 29,3 % | 21,7 % | 22,9 % | 74. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,2 % | 14,8 % | 13,7 % | 471. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −9,3 ‰ | −2,5 ‰ | −6,8 ‰ | 374. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | 3,1 ‰ | 226. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 1,2 ‰ | 7,2 ‰ | 3,7 ‰ | 376. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Cista Provo | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.547 | 283.603 | 2.390.500 | 316. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 860 | 676 | 604 | 136. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,2 % | 7,0 % | 7,9 % | 470. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 54,1 % | 25,6 % | 25,9 % | 15. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 113,3 m² | 82,7 m² | 100,4 m² | 81. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 2.196 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 2,3 | 22,4 | 7,2 | 478. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,9 % | 99,8 % | 99,0 % | 287. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Cista Provo | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 2,1 % | 4,7 % | 12,8 % | 493. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 19,2 % | 77,3 % | 31,3 % | 411. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Cista Provo | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,6 % | 1,9 % | 6,0 % | 433. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 12,2 % | 11,6 % | 19,5 % | 427. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 14,2 % | 7,9 % | 9,0 % | 76. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.944 € | 8.791 € | 7.821 € | 414. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.112 € | 11.451 € | 11.010 € | 254. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 4.849 € | 7.235 € | 6.391 € | 510. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 415 | 488 | 456 | 399. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 314 | 278 | 302 | 226. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Cista Provo | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 6,2 % | 6,6 % | 4,6 % | 193. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 34,4 % | 47,6 % | 45,2 % | 509. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 266 | 121.960 | 1.262.193 | 333. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 155 | 282 | 150 | 264. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 52,1 % | 36,2 % | 55,5 % | 310. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Cista Provo | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 5.869 | – | 9.381 | 227. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 3,2 | 44,1 | 1,6 | 183. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 12,6 % | 12,6 % | 6,5 % | 124. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Cista Provo | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,72 | 2,78 | 2,75 | 282. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Cista Provo | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 252 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 46 | 17.635 | 158.685 | 393. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 27 | 41 | 35 | 375. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 4 | 188 | 1.925 | 117. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 105 | 32.863 | 291.355 | 408. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 61 | 76 | 72 | 398. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 2,5 | 8,6 | 6,3 | 505. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 43 | 17.671 | 139.372 | 373. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 25 | 41 | 28 | 327. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 10,7 % | 25,7 % | 13,0 % | 341. mjesto od 545 |
Cista Provo: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−9,3 ‰ u 2024, u usporedbi s −19,7 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
5,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −16,6 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
1,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −0,5 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 1 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.944 € u 2025, u usporedbi s 3.758 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.112 € u 2025, u usporedbi s 7.083 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
4.849 € u 2025, u usporedbi s 2.982 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
266 u 2024, u usporedbi s 247 u 2011
Noćenja turista u godini
6.270 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Cista Provo?
Susjedne lokalne jedinice
- Lovreć4,0 km · 1.367
- Šestanovac6,4 km · 1.621
- Lokvičići8,9 km · 627
- Zadvarje9,0 km · 293
- Zagvozd14 km · 937
- Brela15 km · 1.750
- Baška Voda16 km · 2.745
- Omiš16 km · 14.390
Splitsko-dalmatinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Cista Provo?
Cista Provo ima 1.712 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 390. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Cista Provo: kolika je površina?
Cista Provo ima površinu od 108,1 km², a gustoća naseljenosti iznosi 16 stanovnika/km².
Cista Provo: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Cista Provo) promijenio se s 2.046 na 1.712, odnosno za −16,3 %.
Cista Provo: gdje se nalazi?
Županija: Splitsko-dalmatinska županija. Geografska širina 43,500, geografska dužina 16,950.
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (Cista Provo): kolika je vrijednost?
Cista Provo: „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje” iznosi 54,1 % (2021), što je 15. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 25,9 %.
Učenika po učitelju u osnovnim školama (Cista Provo): kolika je vrijednost?
Cista Provo: „Učenika po učitelju u osnovnim školama” iznosi 2,5 (2025/2026), što je 505. mjesto među lokalnim jedinicama (od 534); državni medijan iznosi 6,3.
Cista Provo: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Cista Provo): Lovreć (4,0 km), Šestanovac (6,4 km), Lokvičići (8,9 km), Zadvarje (9,0 km), Zagvozd (14 km).