Bale - Valle: stanovništvo i statistika
Bale - Valle: stanovništvo 1.354 (2025), površina 82,1 km², gustoća naseljenosti 16,5 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 447. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +21,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.354
- 82,1 km²
- 16 stanovnika/km²
Bale - Valle u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Bale - Valle je na 31. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika: Bale - Valle ima 667, u usporedbi s prosjekom od 588 (Istarska županija) i državnim prosjekom od 500.
Udio postelja u kampovima: Bale - Valle ima 68,8 %, u usporedbi s prosjekom od 39,2 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 21,7 %.
Kretanje broja stanovnika: Bale - Valle
Bale - Valle: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.119, a 2025. godine 1.354.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.164 |
| 2021 | 1.159 |
| 2022 | 1.225 |
| 2023 | 1.287 |
| 2024 | 1.330 |
| 2025 | 1.354 |
Jeste li znali?
- „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio postelja u kampovima”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 11.499.
- Gustoća naseljenosti 6,8 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Svetvinčenat (2.293 st.), udaljena 8,8 km.
Svi pokazatelji: Bale - Valle
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Bale - Valle | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,1 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 439. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 20,0 % | 24,2 % | 22,9 % | 440. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 15,2 % | 13,3 % | 13,7 % | 103. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | 1,5 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 24. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 20,7 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 66. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 12,6 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 89. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Bale - Valle | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.005 | 154.469 | 2.390.500 | 423. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 859 | 807 | 604 | 139. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 14,3 % | 15,1 % | 7,9 % | 207. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 33,0 % | 23,6 % | 25,9 % | 145. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 108,7 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 148. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 28 | 2.004 | 16.654 | 102. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 75,9 | 45,3 | 7,2 | 27. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,3 % | 99,9 % | 99,0 % | 228. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Bale - Valle | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 13,2 % | 20,9 % | 12,8 % | 271. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 55,7 % | 71,1 % | 31,3 % | 144. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Bale - Valle | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,8 % | 3,1 % | 6,0 % | 322. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 13,1 % | 14,8 % | 19,5 % | 406. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 8,4 % | 8,7 % | 9,0 % | 306. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 10.272 € | 10.182 € | 7.821 € | 41. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.388 € | 11.120 € | 11.010 € | 385. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.915 € | 7.219 € | 6.391 € | 131. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 667 | 588 | 456 | 14. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 244 | 295 | 302 | 502. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Bale - Valle | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 1,9 % | 3,2 % | 4,6 % | 507. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 56,4 % | 53,3 % | 45,2 % | 19. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 306 | 65.026 | 1.262.193 | 306. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 230 | 317 | 150 | 151. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 55,1 % | 36,7 % | 55,5 % | 280. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Bale - Valle | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 335.846 | – | 9.381 | 69. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 293,6 | 141,5 | 1,6 | 18. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 23,6 % | 17,0 % | 6,5 % | 34. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 423.324 | – | 303.422 | 61. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 72.678 | – | 45.455 | 62. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 312,6 | 160,6 | 87,2 | 17. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 5,8 | 5,7 | 6,3 | 84. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 96,3 % | 95,4 % | 92,2 % | 28. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 3.867 | – | 4.527 | 79. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 2.856 | 1.824 | 1.506 | 35. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 4,6 % | 17,0 % | 6,6 % | 82. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 68,8 % | 39,2 % | 7,1 % | 4. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Bale - Valle | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,76 | 2,57 | 2,75 | 263. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Bale - Valle | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 146 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 60 | 7.947 | 158.685 | 346. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 44 | 39 | 35 | 109. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 98 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 56 | 14.707 | 291.355 | 487. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 41 | 71 | 72 | 492. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 3,7 | 7,3 | 6,3 | 459. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 24 | 5.483 | 139.372 | 471. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 18 | 26 | 28 | 441. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 20,0 % | 23,9 % | 13,0 % | 112. mjesto od 545 |
Bale - Valle: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
1,5 ‰ u 2024, u usporedbi s 0,8 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
20,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −8,9 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
12,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
28 u 2024, u usporedbi s 1 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
10.272 € u 2025, u usporedbi s 6.745 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.388 € u 2025, u usporedbi s 7.299 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.915 € u 2025, u usporedbi s 4.777 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
306 u 2024, u usporedbi s 79 u 2011
Noćenja turista u godini
319.693 u 2021, u usporedbi s 181.300 u 2014
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
423.324 u 2025, u usporedbi s 313.590 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
72.678 u 2025, u usporedbi s 52.047 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
3.867 u 2025, u usporedbi s 2.692 u 2018
Gdje je Bale - Valle?
Susjedne lokalne jedinice
- Svetvinčenat8,8 km · 2.293
- Kanfanar9,6 km · 1.860
- Vodnjan - Dignano10 km · 6.226
- Rovinj - Rovigno13 km · 14.091
- Fažana - Fasana13 km · 3.697
- Sveti Lovreč15 km · 1.020
- Žminj15 km · 3.468
- Sveti Petar u Šumi16 km · 1.224
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Bale - Valle?
Bale - Valle ima 1.354 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 447. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Bale - Valle: kolika je površina?
Bale - Valle ima površinu od 82,1 km², a gustoća naseljenosti iznosi 16 stanovnika/km².
Bale - Valle: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Bale - Valle) promijenio se s 1.119 na 1.354, odnosno za +21,0 %.
Bale - Valle: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,046, geografska dužina 13,787.
Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (Bale - Valle): kolika je vrijednost?
Bale - Valle: „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika” iznosi 667 (2025), što je 14. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 456.
Udio postelja u kampovima (Bale - Valle): kolika je vrijednost?
Bale - Valle: „Udio postelja u kampovima” iznosi 68,8 % (2025), što je 4. mjesto među lokalnim jedinicama (od 146); državni medijan iznosi 7,1 %.
Bale - Valle: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Bale - Valle): Svetvinčenat (8,8 km), Kanfanar (9,6 km), Vodnjan - Dignano (10 km), Rovinj - Rovigno (13 km), Fažana - Fasana (13 km).