Kravarsko: stanovništvo i statistika
Kravarsko: stanovništvo 1.853 (2025), površina 58,3 km², gustoća naseljenosti 31,8 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 364. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −2,5 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.853
- 58,3 km²
- 32 stanovnika/km²
Kravarsko u brojkama
Ključne informacije
Zagrebačka županija: Kravarsko je na 25. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu): Kravarsko ima 62, u usporedbi s prosjekom od 36 (Zagrebačka županija) i državnim prosjekom od 36.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada: Kravarsko ima 79,1 %, u usporedbi s prosjekom od 61,4 % (Zagrebačka županija) i državnim prosjekom od 33,9 %.
Kretanje broja stanovnika: Kravarsko
Kravarsko: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.900, a 2025. godine 1.853.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.810 |
| 2021 | 1.828 |
| 2022 | 1.848 |
| 2023 | 1.854 |
| 2024 | 1.830 |
| 2025 | 1.853 |
Jeste li znali?
- Zagrebačka županija: prvo mjesto za „Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu)”.
- „Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu)”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 8.165.
- Gustoća naseljenosti 3,5 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Pokupsko, na udaljenosti od 10,9 km.
Svi pokazatelji: Kravarsko
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Kravarsko | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,1 god. | 43,4 god. | 44,8 god. | 439. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 20,0 % | 21,3 % | 22,9 % | 440. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,6 % | 14,9 % | 13,7 % | 153. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −2,7 ‰ | −3,1 ‰ | −6,8 ‰ | 99. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 16,2 ‰ | 11,1 ‰ | 3,1 ‰ | 100. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 3,2 ‰ | 4,9 ‰ | 3,7 ‰ | 285. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Kravarsko | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.237 | 144.764 | 2.390.500 | 380. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 678 | 481 | 604 | 218. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 34,8 % | 9,6 % | 7,9 % | 41. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 14,1 % | 19,7 % | 25,9 % | 514. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 101,6 m² | 110,9 m² | 100,4 m² | 250. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 7 | 1.342 | 16.654 | 200. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 10,9 | 13,3 | 7,2 | 190. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 96,3 % | 99,2 % | 99,0 % | 444. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Kravarsko | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 5,3 % | 55,7 % | 12,8 % | 367. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 30,4 % | 43,0 % | 31,3 % | 284. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Kravarsko | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,8 % | 2,7 % | 6,0 % | 426. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 16,1 % | 19,7 % | 19,5 % | 336. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,3 % | 8,2 % | 9,0 % | 191. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.614 € | 9.898 € | 7.821 € | 179. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.550 € | 13.565 € | 11.010 € | 73. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.043 € | 6.957 € | 6.391 € | 102. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 501 | 527 | 456 | 145. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 264 | 259 | 302 | 441. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Kravarsko | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,7 % | 3,8 % | 4,6 % | 345. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 52,2 % | 52,2 % | 45,2 % | 77. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 124 | 86.158 | 1.262.193 | 455. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 68 | 279 | 150 | 472. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 79,1 % | 61,4 % | 55,5 % | 19. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Kravarsko | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 605 | – | 9.381 | 301. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,3 | 0,9 | 1,6 | 281. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,8 % | 4,7 % | 6,5 % | 319. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Kravarsko | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,85 | 3,00 | 2,75 | 211. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Kravarsko | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 123 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 92 | 13.110 | 158.685 | 259. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 50 | 42 | 35 | 48. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 118 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 175 | 24.065 | 291.355 | 284. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 94 | 77 | 72 | 44. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,2 | 9,5 | 6,3 | 269. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 115 | 11.352 | 139.372 | 168. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 62 | 36 | 28 | 5. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 11,4 % | 20,0 % | 13,0 % | 320. mjesto od 545 |
Kravarsko: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−2,7 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,4 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
16,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −6,3 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
3,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
7 u 2024, u usporedbi s 4 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.614 € u 2025, u usporedbi s 5.507 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.550 € u 2025, u usporedbi s 8.092 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.043 € u 2025, u usporedbi s 4.643 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
124 u 2024, u usporedbi s 136 u 2011
Noćenja turista u godini
605 u 2019, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Kravarsko?
Susjedne lokalne jedinice
- Pokupsko11 km · 1.820
- Velika Gorica14 km · 64.761
- Lekenik14 km · 5.321
- Pisarovina14 km · 3.566
- Lasinja16 km · 1.266
- Orle18 km · 1.833
- Rugvica23 km · 7.729
- Petrinja25 km · 19.248
Zagrebačka županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Kravarsko?
Kravarsko ima 1.853 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 364. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Kravarsko: kolika je površina?
Kravarsko ima površinu od 58,3 km², a gustoća naseljenosti iznosi 32 stanovnika/km².
Kravarsko: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Kravarsko) promijenio se s 1.900 na 1.853, odnosno za −2,5 %.
Kravarsko: gdje se nalazi?
Županija: Zagrebačka županija. Geografska širina 45,580, geografska dužina 16,040.
Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (Kravarsko): kolika je vrijednost?
Kravarsko: „Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu)” iznosi 62 (2025/2026), što je 5. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 28.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (Kravarsko): kolika je vrijednost?
Kravarsko: „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada” iznosi 79,1 % (2021), što je 19. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 55,5 %.
Kravarsko: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Kravarsko): Pokupsko (11 km), Velika Gorica (14 km), Lekenik (14 km), Pisarovina (14 km), Lasinja (16 km).