Kanfanar: stanovništvo i statistika
Kanfanar: stanovništvo 1.860 (2025), površina 59,9 km², gustoća naseljenosti 31,1 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 362. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +31,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.860
- 59,9 km²
- 31 stanovnika/km²
Kanfanar u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Kanfanar je na 24. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika: Kanfanar ima 667, u usporedbi s prosjekom od 588 (Istarska županija) i državnim prosjekom od 500.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina: Kanfanar ima 55,4 %, u usporedbi s prosjekom od 53,3 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 49,1 %.
Kretanje broja stanovnika: Kanfanar
Kanfanar: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.411, a 2025. godine 1.860.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.451 |
| 2021 | 1.539 |
| 2022 | 1.591 |
| 2023 | 1.736 |
| 2024 | 1.830 |
| 2025 | 1.860 |
Jeste li znali?
- Istarska županija: prvo mjesto za „Prosječna površina nastanjenog stana”.
- „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 8.389.
- Gustoća naseljenosti 3,6 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Svetvinčenat, na udaljenosti od 5,1 km.
Svi pokazatelji: Kanfanar
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Kanfanar | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,7 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 281. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,6 % | 24,2 % | 22,9 % | 290. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,2 % | 13,3 % | 13,7 % | 201. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | 0,0 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 36. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 19,9 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 70. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 4,3 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 248. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Kanfanar | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 992 | 154.469 | 2.390.500 | 424. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 662 | 807 | 604 | 230. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 7,4 % | 15,1 % | 7,9 % | 285. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 29,4 % | 23,6 % | 25,9 % | 209. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 118,8 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 37. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 36 | 2.004 | 16.654 | 83. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 68,9 | 45,3 | 7,2 | 32. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,4 % | 99,9 % | 99,0 % | 210. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Kanfanar | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 17,1 % | 20,9 % | 12,8 % | 248. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 59,6 % | 71,1 % | 31,3 % | 140. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Kanfanar | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,7 % | 3,1 % | 6,0 % | 476. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 18,7 % | 14,8 % | 19,5 % | 288. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 8,3 % | 8,7 % | 9,0 % | 318. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 10.602 € | 10.182 € | 7.821 € | 26. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.157 € | 11.120 € | 11.010 € | 246. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.232 € | 7.219 € | 6.391 € | 63. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 667 | 588 | 456 | 14. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 246 | 295 | 302 | 499. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Kanfanar | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 1,9 % | 3,2 % | 4,6 % | 507. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 55,4 % | 53,3 % | 45,2 % | 27. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 599 | 65.026 | 1.262.193 | 189. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 327 | 317 | 150 | 67. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 73,2 % | 36,7 % | 55,5 % | 66. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Kanfanar | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 60.840 | – | 9.381 | 134. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 41,5 | 141,5 | 1,6 | 114. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 21,8 % | 17,0 % | 6,5 % | 46. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 74.443 | – | 303.422 | 114. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 10.186 | – | 45.455 | 118. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 40,0 | 160,6 | 87,2 | 108. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 7,3 | 5,7 | 6,3 | 20. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 97,1 % | 95,4 % | 92,2 % | 18. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 1.313 | – | 4.527 | 117. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 706 | 1.824 | 1.506 | 108. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 0,0 % | 17,0 % | 6,6 % | 117. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 0,0 % | 39,2 % | 7,1 % | 112. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Kanfanar | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,82 | 2,57 | 2,75 | 230. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Kanfanar | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 146 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 56 | 7.947 | 158.685 | 358. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 30 | 39 | 35 | 342. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 98 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 131 | 14.707 | 291.355 | 355. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 70 | 71 | 72 | 295. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 3,9 | 7,3 | 6,3 | 444. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 52 | 5.483 | 139.372 | 336. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 28 | 26 | 28 | 253. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 18,5 % | 23,9 % | 13,0 % | 147. mjesto od 545 |
Kanfanar: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
0,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −2,5 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
19,9 ‰ u 2025, u usporedbi s 10,6 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
4,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −0,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
36 u 2024, u usporedbi s 15 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
10.602 € u 2025, u usporedbi s 7.598 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.157 € u 2025, u usporedbi s 7.309 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.232 € u 2025, u usporedbi s 4.798 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
599 u 2024, u usporedbi s 389 u 2011
Noćenja turista u godini
59.846 u 2021, u usporedbi s 22.103 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
74.443 u 2025, u usporedbi s 62.724 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
10.186 u 2025, u usporedbi s 8.102 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
1.313 u 2025, u usporedbi s 943 u 2018
Gdje je Kanfanar?
Susjedne lokalne jedinice
- Svetvinčenat5,1 km · 2.293
- Žminj6,7 km · 3.468
- Sveti Petar u Šumi6,9 km · 1.224
- Sveti Lovreč9,5 km · 1.020
- Bale - Valle9,6 km · 1.354
- Tinjan10 km · 1.811
- Barban14 km · 2.556
- Pazin15 km · 8.291
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Kanfanar?
Kanfanar ima 1.860 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 362. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Kanfanar: kolika je površina?
Kanfanar ima površinu od 59,9 km², a gustoća naseljenosti iznosi 31 stanovnika/km².
Kanfanar: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Kanfanar) promijenio se s 1.411 na 1.860, odnosno za +31,8 %.
Kanfanar: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,123, geografska dužina 13,840.
Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (Kanfanar): kolika je vrijednost?
Kanfanar: „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika” iznosi 667 (2025), što je 14. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 456.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (Kanfanar): kolika je vrijednost?
Kanfanar: „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina” iznosi 55,4 % (2021), što je 27. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 45,2 %.
Kanfanar: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Kanfanar): Svetvinčenat (5,1 km), Žminj (6,7 km), Sveti Petar u Šumi (6,9 km), Sveti Lovreč (9,5 km), Bale - Valle (9,6 km).