Kapela: stanovništvo i statistika
Kapela: stanovništvo 2.224 (2025), površina 9,3 km², gustoća naseljenosti 239 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 316. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −20,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.224
- 9,3 km²
- 239 stanovnika/km²
Kapela u brojkama
Ključne informacije
Bjelovarsko-bilogorska županija: Kapela je na 10. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 23).
Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju: Kapela ima 92,4 %, u usporedbi s prosjekom od 96,3 % (Bjelovarsko-bilogorska županija) i državnim prosjekom od 99,2 %.
Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu): Kapela ima 13, u usporedbi s prosjekom od 30 (Bjelovarsko-bilogorska županija) i državnim prosjekom od 36.
Kretanje broja stanovnika: Kapela
Kapela: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.788, a 2025. godine 2.224.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.428 |
| 2021 | 2.351 |
| 2022 | 2.264 |
| 2023 | 2.257 |
| 2024 | 2.230 |
| 2025 | 2.224 |
Jeste li znali?
- Bjelovarsko-bilogorska županija: prvo mjesto za „Stanova na 1000 stanovnika”.
- Bjelovarsko-bilogorska županija: prvo mjesto za „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”.
- „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- „Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu)”: vrijednost je niža nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu”: vrijednost je veća nego kod 90 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.303.
- Gustoća naseljenosti 2,1 puta je veća od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Kapela
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Kapela | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,0 god. | 44,7 god. | 44,8 god. | 363. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,8 % | 23,2 % | 22,9 % | 343. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,6 % | 14,4 % | 13,7 % | 153. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −8,5 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 342. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 7,6 ‰ | −0,8 ‰ | 3,1 ‰ | 197. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 0,9 ‰ | 1,4 ‰ | 3,7 ‰ | 390. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Kapela | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.146 | 56.129 | 2.390.500 | 237. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 907 | 550 | 604 | 120. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 33,6 % | 4,7 % | 7,9 % | 47. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 26,0 % | 27,2 % | 25,9 % | 267. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 96,5 m² | 99,1 m² | 100,4 m² | 339. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 2 | 178 | 16.654 | 314. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 7,2 | 10,4 | 7,2 | 270. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 92,4 % | 96,3 % | 99,0 % | 513. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Kapela | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 17,5 % | 52,0 % | 12,8 % | 244. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 16,1 % | 28,6 % | 31,3 % | 460. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Kapela | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 22,2 % | 12,7 % | 6,0 % | 58. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 17,0 % | 21,4 % | 19,5 % | 319. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 12,0 % | 8,2 % | 9,0 % | 124. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.430 € | 7.772 € | 7.821 € | 473. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.749 € | 11.761 € | 11.010 € | 319. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.315 € | 6.311 € | 6.391 € | 467. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 395 | 432 | 456 | 442. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 309 | 317 | 302 | 240. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Kapela | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 7,0 % | 6,0 % | 4,6 % | 166. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 41,6 % | 45,0 % | 45,2 % | 384. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 169 | 24.769 | 1.262.193 | 416. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 76 | 253 | 150 | 451. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 59,7 % | 33,0 % | 55,5 % | 229. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Kapela | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 6,5 % | 6,8 % | 6,5 % | 272. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Kapela | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,75 | 2,72 | 2,75 | 271. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Kapela | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 16 | 3.496 | 158.685 | 466. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 7 | 36 | 35 | 480. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 4 | 90 | 1.925 | 117. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 174 | 7.506 | 291.355 | 288. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 78 | 77 | 72 | 172. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,8 | 7,4 | 6,3 | 388. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 29 | 2.867 | 139.372 | 442. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 13 | 30 | 28 | 505. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 7,6 % | 14,6 % | 13,0 % | 481. mjesto od 545 |
Kapela: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−8,5 ‰ u 2024, u usporedbi s −16,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
7,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −14,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
0,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
2 u 2024, u usporedbi s 0 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.430 € u 2025, u usporedbi s 3.893 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.749 € u 2025, u usporedbi s 7.040 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.315 € u 2025, u usporedbi s 3.257 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
169 u 2024, u usporedbi s 97 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2016, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Kapela?
Susjedne lokalne jedinice
- Zrinski Topolovac7,9 km · 681
- Veliko Trojstvo8,8 km · 2.250
- Bjelovar9,9 km · 35.631
- Rovišće10 km · 3.910
- Novigrad Podravski13 km · 2.108
- Virje14 km · 3.647
- Šandrovac16 km · 1.360
- Koprivnički Bregi17 km · 1.952
Bjelovarsko-bilogorska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Kapela?
Kapela ima 2.224 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 316. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Kapela: kolika je površina?
Kapela ima površinu od 9,3 km², a gustoća naseljenosti iznosi 239 stanovnika/km².
Kapela: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Kapela) promijenio se s 2.788 na 2.224, odnosno za −20,2 %.
Kapela: gdje se nalazi?
Županija: Bjelovarsko-bilogorska županija. Geografska širina 45,988, geografska dužina 16,852.
Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (Kapela): kolika je vrijednost?
Kapela: „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju” iznosi 92,4 % (2021), što je 513. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 99,0 %.
Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (Kapela): kolika je vrijednost?
Kapela: „Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu)” iznosi 13 (2025/2026), što je 505. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 28.
Kapela: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Kapela): Zrinski Topolovac (7,9 km), Veliko Trojstvo (8,8 km), Bjelovar (9,9 km), Rovišće (10 km), Novigrad Podravski (13 km).