Mače: stanovništvo i statistika
Mače: stanovništvo 2.201 (2025), površina 6,0 km², gustoća naseljenosti 367 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 318. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −10,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.201
- 6,0 km²
- 367 stanovnika/km²
Mače u brojkama
Ključne informacije
Krapinsko-zagorska županija: Mače je na 22. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 32).
Udio zaposlenih u građevinarstvu: Mače ima 19,6 %, u usporedbi s prosjekom od 11,4 % (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 7,7 %.
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane: Mače ima 3,1 %, u usporedbi s prosjekom od 4,8 % (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 8,1 %.
Kretanje broja stanovnika: Mače
Mače: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.457, a 2025. godine 2.201.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.307 |
| 2021 | 2.261 |
| 2022 | 2.222 |
| 2023 | 2.207 |
| 2024 | 2.210 |
| 2025 | 2.201 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 840.
- Gustoća naseljenosti 3,3 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Zlatar-Bistrica, na udaljenosti od 4,7 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Zabok (8.729 st.), udaljena 7,3 km.
Svi pokazatelji: Mače
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Mače | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,0 god. | 44,1 god. | 44,8 god. | 450. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 18,6 % | 20,8 % | 22,9 % | 494. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,9 % | 13,7 % | 13,7 % | 248. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,4 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 205. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 2,3 ‰ | 0,9 ‰ | 3,1 ‰ | 288. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 1,8 ‰ | 0,1 ‰ | 3,7 ‰ | 352. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Mače | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.402 | 63.592 | 2.390.500 | 343. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 621 | 528 | 604 | 258. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 25,3 % | 15,8 % | 7,9 % | 100. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 21,6 % | 21,4 % | 25,9 % | 379. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 105,5 m² | 109,1 m² | 100,4 m² | 191. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 243 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 1,8 | 7,7 | 7,2 | 500. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 96,9 % | 98,4 % | 99,0 % | 420. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Mače | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 41,9 % | 64,5 % | 12,8 % | 166. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 13,6 % | 23,3 % | 31,3 % | 482. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Mače | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,9 % | 1,8 % | 6,0 % | 468. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 26,7 % | 29,7 % | 19,5 % | 154. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 19,6 % | 11,4 % | 9,0 % | 16. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.714 € | 9.106 € | 7.821 € | 294. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.475 € | 12.929 € | 11.010 € | 205. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.641 € | 6.237 € | 6.391 € | 420. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 489 | 499 | 456 | 180. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 279 | 292 | 302 | 390. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Mače | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,1 % | 3,2 % | 4,6 % | 303. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 50,7 % | 50,9 % | 45,2 % | 124. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 157 | 29.951 | 1.262.193 | 428. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 71 | 251 | 150 | 465. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 75,8 % | 63,5 % | 55,5 % | 47. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Mače | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 5,1 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,1 % | 4,8 % | 6,5 % | 518. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Mače | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,06 | 3,08 | 2,75 | 117. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Mače | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 81 | 4.297 | 158.685 | 288. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 37 | 36 | 35 | 227. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 79 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 171 | 8.594 | 291.355 | 294. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 78 | 72 | 72 | 172. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,8 | 8,1 | 6,3 | 229. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 46 | 3.661 | 139.372 | 365. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 21 | 31 | 28 | 395. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 10,5 % | 15,7 % | 13,0 % | 355. mjesto od 545 |
Mače: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,4 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,5 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
2,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −11,8 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
1,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.714 € u 2025, u usporedbi s 5.069 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.475 € u 2025, u usporedbi s 7.803 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.641 € u 2025, u usporedbi s 3.790 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
157 u 2024, u usporedbi s 79 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Mače?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Mače?
Mače ima 2.201 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 318. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Mače: kolika je površina?
Mače ima površinu od 6,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 367 stanovnika/km².
Mače: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Mače) promijenio se s 2.457 na 2.201, odnosno za −10,4 %.
Mače: gdje se nalazi?
Županija: Krapinsko-zagorska županija. Geografska širina 46,095, geografska dužina 16,035.
Udio zaposlenih u građevinarstvu (Mače): kolika je vrijednost?
Mače: „Udio zaposlenih u građevinarstvu” iznosi 19,6 % (2021), što je 16. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 9,0 %.
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (Mače): kolika je vrijednost?
Mače: „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane” iznosi 3,1 % (2021), što je 518. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 6,5 %.
Mače: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Mače): Zlatar-Bistrica (4,7 km), Mihovljan (6,4 km), Lobor (6,4 km), Zabok (7,3 km), Bedekovčina (7,3 km).