Višnjan - Visignano: stanovništvo i statistika
Višnjan - Visignano: stanovništvo 2.225 (2025), površina 63,5 km², gustoća naseljenosti 35,0 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 315. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +1,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.225
- 63,5 km²
- 35 stanovnika/km²
Višnjan - Visignano u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Višnjan - Visignano je na 22. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina: Višnjan - Visignano ima 58,0 %, u usporedbi s prosjekom od 53,3 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 49,1 %.
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane: Višnjan - Visignano ima 20,1 %, u usporedbi s prosjekom od 17,0 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 8,1 %.
Kretanje broja stanovnika: Višnjan - Visignano
Višnjan - Visignano: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.204, a 2025. godine 2.225.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.096 |
| 2021 | 2.104 |
| 2022 | 2.131 |
| 2023 | 2.142 |
| 2024 | 2.190 |
| 2025 | 2.225 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”: vrijednost je veća nego kod 90 % lokalnih jedinica.
- „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 90 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 8.894.
- Gustoća naseljenosti 3,2 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Kaštelir - Labinci - Castelliere-S. Domenica, na udaljenosti od 3,9 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Poreč - Parenzo (18.734 st.), udaljena 11 km.
Svi pokazatelji: Višnjan - Visignano
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Višnjan - Visignano | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,9 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 263. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,8 % | 24,2 % | 22,9 % | 343. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,7 % | 13,3 % | 13,7 % | 273. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −1,8 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 68. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 16,6 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 94. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 8,1 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 146. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Višnjan - Visignano | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.495 | 154.469 | 2.390.500 | 329. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 713 | 807 | 604 | 197. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 16,4 % | 15,1 % | 7,9 % | 182. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 29,2 % | 23,6 % | 25,9 % | 212. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 102,5 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 241. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 2.004 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 21,5 | 45,3 | 7,2 | 113. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,7 % | 99,9 % | 99,0 % | 156. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Višnjan - Visignano | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 8,9 % | 20,9 % | 12,8 % | 315. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 61,3 % | 71,1 % | 31,3 % | 132. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Višnjan - Visignano | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 6,1 % | 3,1 % | 6,0 % | 270. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 12,2 % | 14,8 % | 19,5 % | 427. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 11,5 % | 8,7 % | 9,0 % | 143. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.391 € | 10.182 € | 7.821 € | 94. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.512 € | 11.120 € | 11.010 € | 201. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.348 € | 7.219 € | 6.391 € | 289. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 551 | 588 | 456 | 56. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 251 | 295 | 302 | 488. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Višnjan - Visignano | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 1,3 % | 3,2 % | 4,6 % | 533. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 58,0 % | 53,3 % | 45,2 % | 6. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 497 | 65.026 | 1.262.193 | 217. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 227 | 317 | 150 | 158. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 69,3 % | 36,7 % | 55,5 % | 117. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Višnjan - Visignano | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 85.032 | – | 9.381 | 123. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 40,5 | 141,5 | 1,6 | 117. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 20,1 % | 17,0 % | 6,5 % | 58. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Višnjan - Visignano | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,79 | 2,57 | 2,75 | 246. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Višnjan - Visignano | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 146 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 87 | 7.947 | 158.685 | 268. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 39 | 39 | 35 | 190. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 98 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 149 | 14.707 | 291.355 | 326. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 67 | 71 | 72 | 331. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,0 | 7,3 | 6,3 | 287. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 59 | 5.483 | 139.372 | 301. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 27 | 26 | 28 | 282. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 15,9 % | 23,9 % | 13,0 % | 198. mjesto od 545 |
Višnjan - Visignano: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−1,8 ‰ u 2024, u usporedbi s 0,0 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
16,6 ‰ u 2025, u usporedbi s 3,2 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
8,1 ‰ u 2025, u usporedbi s 1,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 6 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.391 € u 2025, u usporedbi s 6.436 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.512 € u 2025, u usporedbi s 7.799 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.348 € u 2025, u usporedbi s 4.170 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
497 u 2024, u usporedbi s 175 u 2011
Noćenja turista u godini
84.666 u 2021, u usporedbi s 18.574 u 2012
Gdje je Višnjan - Visignano?
Susjedne lokalne jedinice
- Kaštelir - Labinci - Castelliere-S. Domenica3,9 km · 1.704
- Vižinada - Visinada7,3 km · 1.206
- Tar-Vabriga - Torre-Abrega7,9 km · 2.536
- Karojba8,0 km · 1.435
- Motovun - Montona11 km · 945
- Poreč - Parenzo11 km · 18.734
- Sveti Lovreč11 km · 1.020
- Tinjan11 km · 1.811
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Višnjan - Visignano?
Višnjan - Visignano ima 2.225 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 315. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Višnjan - Visignano: kolika je površina?
Višnjan - Visignano ima površinu od 63,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 35 stanovnika/km².
Višnjan - Visignano: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Višnjan - Visignano) promijenio se s 2.204 na 2.225, odnosno za +1,0 %.
Višnjan - Visignano: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,276, geografska dužina 13,720.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (Višnjan - Visignano): kolika je vrijednost?
Višnjan - Visignano: „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina” iznosi 58,0 % (2021), što je 6. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 45,2 %.
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (Višnjan - Visignano): kolika je vrijednost?
Višnjan - Visignano: „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane” iznosi 20,1 % (2021), što je 58. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 6,5 %.
Višnjan - Visignano: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Višnjan - Visignano): Kaštelir - Labinci - Castelliere-S. Domenica (3,9 km), Vižinada - Visinada (7,3 km), Tar-Vabriga - Torre-Abrega (7,9 km), Karojba (8,0 km), Motovun - Montona (11 km).