Gunja: stanovništvo i statistika
Gunja: stanovništvo 2.256 (2025), površina 31,1 km², gustoća naseljenosti 72,5 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 312. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −33,5 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.256
- 31,1 km²
- 72 stanovnika/km²
Gunja u brojkama
Ključne informacije
Vukovarsko-srijemska županija: Gunja je na 18. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 31).
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika: Gunja ima −27,5 ‰, u usporedbi s prosjekom od −0,5 ‰ (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 5,0 ‰.
Stopa nezaposlenosti: Gunja ima 23,1 %, u usporedbi s prosjekom od 9,7 % (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Gunja
Gunja: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.391, a 2025. godine 2.256.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.651 |
| 2021 | 2.583 |
| 2022 | 2.481 |
| 2023 | 2.416 |
| 2024 | 2.344 |
| 2025 | 2.256 |
Jeste li znali?
- Vukovarsko-srijemska županija: prvo mjesto za „Stopa nezaposlenosti”.
- Vukovarsko-srijemska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”.
- „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Neto dohodak po stanovniku (godišnje)”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 4.356.
- Najbliža lokalna jedinica je Drenovci, na udaljenosti od 2,6 km.
Svi pokazatelji: Gunja
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Gunja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 48,0 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 86. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 26,3 % | 22,8 % | 22,9 % | 130. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,3 % | 14,1 % | 13,7 % | 467. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −16,6 ‰ | −7,6 ‰ | −6,8 ‰ | 504. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −27,5 ‰ | −0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 545. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −19,1 ‰ | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 545. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Gunja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.595 | 76.271 | 2.390.500 | 308. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 613 | 532 | 604 | 268. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,5 % | 2,2 % | 7,9 % | 456. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 30,8 % | 26,4 % | 25,9 % | 182. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 100,5 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 271. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 105 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 3,0 | 5,2 | 7,2 | 442. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,0 % | 99,4 % | 99,0 % | 270. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Gunja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 20,7 % | 50,6 % | 12,8 % | 229. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 30,5 % | 43,7 % | 31,3 % | 282. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Gunja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 12,5 % | 11,4 % | 6,0 % | 140. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 13,4 % | 17,1 % | 19,5 % | 398. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,1 % | 8,3 % | 9,0 % | 267. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 5.096 € | 7.860 € | 7.821 € | 539. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.465 € | 11.311 € | 11.010 € | 492. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.368 € | 6.899 € | 6.391 € | 458. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 317 | 425 | 456 | 536. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 293 | 323 | 302 | 310. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Gunja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 23,1 % | 9,7 % | 4,6 % | 4. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 29,9 % | 41,5 % | 45,2 % | 536. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 279 | 35.925 | 1.262.193 | 320. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 119 | 263 | 150 | 336. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 29,3 % | 37,4 % | 55,5 % | 465. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Gunja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 1,3 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 12,6 % | 6,7 % | 6,5 % | 124. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Gunja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,40 | 2,66 | 2,75 | 470. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Gunja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 67 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 20 | 5.522 | 158.685 | 459. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 9 | 41 | 35 | 474. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 84 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 162 | 10.358 | 291.355 | 302. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 72 | 76 | 72 | 270. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,9 | 6,5 | 6,3 | 382. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 54 | 4.855 | 139.372 | 322. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 24 | 36 | 28 | 347. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 8,2 % | 15,3 % | 13,0 % | 453. mjesto od 545 |
Gunja: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−16,6 ‰ u 2024, u usporedbi s −11,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−27,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −18,3 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−19,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −14,2 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
5.096 € u 2025, u usporedbi s 3.046 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.465 € u 2025, u usporedbi s 6.197 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.368 € u 2025, u usporedbi s 3.565 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
279 u 2024, u usporedbi s 359 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Gunja?
Susjedne lokalne jedinice
- Drenovci2,6 km · 3.324
- Vrbanja11 km · 2.656
- Bošnjaci18 km · 2.565
- Županja22 km · 8.585
- Otok28 km · 4.573
- Štitar28 km · 1.412
- Nijemci30 km · 3.231
- Gradište30 km · 2.043
Vukovarsko-srijemska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Gunja?
Gunja ima 2.256 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 312. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Gunja: kolika je površina?
Gunja ima površinu od 31,1 km², a gustoća naseljenosti iznosi 72 stanovnika/km².
Gunja: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Gunja) promijenio se s 3.391 na 2.256, odnosno za −33,5 %.
Gunja: gdje se nalazi?
Županija: Vukovarsko-srijemska županija. Geografska širina 44,897, geografska dužina 18,850.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (Gunja): kolika je vrijednost?
Gunja: „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika” iznosi −27,5 ‰ (2025), što je 545. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,1 ‰.
Stopa nezaposlenosti (Gunja): kolika je vrijednost?
Gunja: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 23,1 % (2021), što je 4. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Gunja: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Gunja): Drenovci (2,6 km), Vrbanja (11 km), Bošnjaci (18 km), Županja (22 km), Otok (28 km).