Vrsi: stanovništvo i statistika
Vrsi: stanovništvo 2.211 (2025), površina 37,0 km², gustoća naseljenosti 59,8 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 317. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +6,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.211
- 37,0 km²
- 60 stanovnika/km²
Vrsi u brojkama
Ključne informacije
Zadarska županija: Vrsi je na 20. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika: Vrsi ima 182,8, u usporedbi s prosjekom od 73,7 (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 19,1.
Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika: Vrsi ima 57, u usporedbi s prosjekom od 274 (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 326.
Kretanje broja stanovnika: Vrsi
Vrsi: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.070, a 2025. godine 2.211.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.048 |
| 2021 | 2.044 |
| 2022 | 2.109 |
| 2023 | 2.111 |
| 2024 | 2.183 |
| 2025 | 2.211 |
Jeste li znali?
- „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 5.182.
- Najbliža lokalna jedinica je Nin, na udaljenosti od 4,9 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Vir (3.646 st.), udaljena 12 km.
Svi pokazatelji: Vrsi
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Vrsi | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,0 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 124. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 27,6 % | 24,0 % | 22,9 % | 102. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,2 % | 14,6 % | 13,7 % | 422. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −6,4 ‰ | −3,7 ‰ | −6,8 ‰ | 246. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 17,6 ‰ | 14,0 ‰ | 3,1 ‰ | 87. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 10,4 ‰ | 11,7 ‰ | 3,7 ‰ | 121. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Vrsi | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.418 | 156.903 | 2.390.500 | 148. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.671 | 1.001 | 604 | 29. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 37,4 % | 16,9 % | 7,9 % | 29. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 33,4 % | 27,9 % | 25,9 % | 137. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 108,1 m² | 94,6 m² | 100,4 m² | 154. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 110 | 2.578 | 16.654 | 31. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 182,8 | 73,7 | 7,2 | 6. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,9 % | 99,8 % | 99,0 % | 98. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Vrsi | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 2,1 % | 5,0 % | 12,8 % | 493. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 65,8 % | 71,4 % | 31,3 % | 119. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Vrsi | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 5,0 % | 5,7 % | 6,0 % | 314. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 10,2 % | 10,8 % | 19,5 % | 469. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,1 % | 7,3 % | 9,0 % | 206. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.391 € | 8.574 € | 7.821 € | 350. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.790 € | 11.201 € | 11.010 € | 314. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.512 € | 6.929 € | 6.391 € | 238. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 393 | 489 | 456 | 450. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 286 | 309 | 302 | 357. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Vrsi | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,2 % | 4,6 % | 4,6 % | 391. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 43,2 % | 46,3 % | 45,2 % | 337. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 124 | 45.382 | 1.262.193 | 455. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 57 | 274 | 150 | 505. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 57,0 % | 34,2 % | 55,5 % | 254. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Vrsi | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 150.427 | – | 9.381 | 99. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 73,3 | 64,1 | 1,6 | 87. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 18,9 % | 12,9 % | 6,5 % | 67. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 148.067 | – | 303.422 | 94. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 19.672 | – | 45.455 | 100. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 67,0 | 64,6 | 87,2 | 87. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 7,5 | 5,4 | 6,3 | 15. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 84,4 % | 87,2 % | 92,2 % | 121. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 2.955 | – | 4.527 | 93. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 1.336 | 1.008 | 1.506 | 77. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 1,7 % | 7,5 % | 6,6 % | 100. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 3,2 % | 22,5 % | 7,1 % | 87. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Vrsi | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,61 | 2,66 | 2,75 | 365. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Vrsi | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 95 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 51 | 6.478 | 158.685 | 374. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 23 | 39 | 35 | 415. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 112 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 92 | 13.110 | 291.355 | 429. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 42 | 78 | 72 | 488. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,8 | 8,8 | 6,3 | 388. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 58 | 6.213 | 139.372 | 305. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 26 | 37 | 28 | 298. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 13,3 % | 22,3 % | 13,0 % | 265. mjesto od 545 |
Vrsi: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−6,4 ‰ u 2024, u usporedbi s −0,5 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
17,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,9 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
10,4 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,5 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
110 u 2024, u usporedbi s 9 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.391 € u 2025, u usporedbi s 4.664 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.790 € u 2025, u usporedbi s 7.197 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.512 € u 2025, u usporedbi s 4.325 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
124 u 2024, u usporedbi s 120 u 2011
Noćenja turista u godini
126.925 u 2021, u usporedbi s 87.611 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
148.067 u 2025, u usporedbi s 143.245 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
19.672 u 2025, u usporedbi s 19.175 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
2.955 u 2025, u usporedbi s 3.106 u 2018
Gdje je Vrsi?
Susjedne lokalne jedinice
- Nin4,9 km · 3.259
- Privlaka8,3 km · 2.429
- Ražanac9,6 km · 2.864
- Vir12 km · 3.646
- Povljana13 km · 726
- Poličnik15 km · 5.157
- Zadar17 km · 74.393
- Starigrad17 km · 1.768
Zadarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Vrsi?
Vrsi ima 2.211 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 317. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Vrsi: kolika je površina?
Vrsi ima površinu od 37,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 60 stanovnika/km².
Vrsi: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Vrsi) promijenio se s 2.070 na 2.211, odnosno za +6,8 %.
Vrsi: gdje se nalazi?
Županija: Zadarska županija. Geografska širina 44,263, geografska dužina 15,233.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (Vrsi): kolika je vrijednost?
Vrsi: „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika” iznosi 182,8 (2024), što je 6. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 7,2.
Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (Vrsi): kolika je vrijednost?
Vrsi: „Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika” iznosi 57 (2024), što je 505. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 150.
Vrsi: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Vrsi): Nin (4,9 km), Privlaka (8,3 km), Ražanac (9,6 km), Vir (12 km), Povljana (13 km).