Virje: stanovništvo i statistika
Virje: stanovništvo 3.647 (2025), površina 38,2 km², gustoća naseljenosti 95,5 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 193. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −14,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.647
- 38,2 km²
- 96 stanovnika/km²
Virje u brojkama
Ključne informacije
Koprivničko-križevačka županija: Virje je na 6. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 25).
Prirodni prirast na 1000 stanovnika: Virje ima −1,1 ‰, u usporedbi s prosjekom od −6,5 ‰ (Koprivničko-križevačka županija) i državnim prosjekom od −4,9 ‰.
Udio zaposlenih u građevinarstvu: Virje ima 15,5 %, u usporedbi s prosjekom od 8,4 % (Koprivničko-križevačka županija) i državnim prosjekom od 7,7 %.
Kretanje broja stanovnika: Virje
Virje: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 4.243, a 2025. godine 3.647.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.880 |
| 2021 | 3.809 |
| 2022 | 3.768 |
| 2023 | 3.688 |
| 2024 | 3.690 |
| 2025 | 3.647 |
Jeste li znali?
- Koprivničko-križevačka županija: prvo mjesto za „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”.
- Koprivničko-križevačka županija: prvo mjesto za „Prirodni prirast na 1000 stanovnika”.
- „Prirodni prirast na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”: vrijednost je veća nego kod 90 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 5.350.
- Najbliža lokalna jedinica je Novigrad Podravski, na udaljenosti od 3,0 km.
Svi pokazatelji: Virje
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Virje | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,8 god. | 44,2 god. | 44,8 god. | 379. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,0 % | 22,0 % | 22,9 % | 330. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,7 % | 14,4 % | 13,7 % | 142. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −1,1 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 49. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −6,9 ‰ | −2,0 ‰ | 3,1 ‰ | 444. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −1,4 ‰ | 0,3 ‰ | 3,7 ‰ | 454. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Virje | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.042 | 58.204 | 2.390.500 | 177. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 792 | 574 | 604 | 164. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 16,8 % | 14,8 % | 7,9 % | 173. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 40,1 % | 23,2 % | 25,9 % | 54. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 109,4 m² | 107,8 m² | 100,4 m² | 139. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 177 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 3,0 | 8,6 | 7,2 | 442. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,0 % | 97,5 % | 99,0 % | 270. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Virje | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 61,1 % | 54,4 % | 12,8 % | 87. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 19,7 % | 27,0 % | 31,3 % | 406. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Virje | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 10,7 % | 11,5 % | 6,0 % | 173. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 24,6 % | 28,0 % | 19,5 % | 175. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 15,5 % | 8,4 % | 9,0 % | 49. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.984 € | 8.238 € | 7.821 € | 410. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.934 € | 11.590 € | 11.010 € | 285. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.681 € | 6.259 € | 6.391 € | 409. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 431 | 475 | 456 | 348. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 285 | 294 | 302 | 361. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Virje | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 7,2 % | 4,9 % | 4,6 % | 156. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 46,7 % | 47,0 % | 45,2 % | 222. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 426 | 26.407 | 1.262.193 | 244. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 115 | 267 | 150 | 343. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 56,8 % | 41,1 % | 55,5 % | 256. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Virje | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 6,0 % | 4,5 % | 6,5 % | 301. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Virje | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,92 | 2,92 | 2,75 | 182. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Virje | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 56 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 157 | 3.874 | 158.685 | 167. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 43 | 39 | 35 | 129. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 4 | 86 | 1.925 | 117. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 263 | 7.732 | 291.355 | 199. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 72 | 79 | 72 | 270. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,2 | 8,6 | 6,3 | 124. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 101 | 3.249 | 139.372 | 195. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 28 | 33 | 28 | 253. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 10,9 % | 16,7 % | 13,0 % | 335. mjesto od 545 |
Virje: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−1,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −6,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−6,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −13,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−1,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 3 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.984 € u 2025, u usporedbi s 4.496 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.934 € u 2025, u usporedbi s 7.436 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.681 € u 2025, u usporedbi s 3.595 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
426 u 2024, u usporedbi s 435 u 2011
Gdje je Virje?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Virje?
Virje ima 3.647 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 193. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Virje: kolika je površina?
Virje ima površinu od 38,2 km², a gustoća naseljenosti iznosi 96 stanovnika/km².
Virje: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Virje) promijenio se s 4.243 na 3.647, odnosno za −14,0 %.
Virje: gdje se nalazi?
Županija: Koprivničko-križevačka županija. Geografska širina 46,067, geografska dužina 16,990.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika (Virje): kolika je vrijednost?
Virje: „Prirodni prirast na 1000 stanovnika” iznosi −1,1 ‰ (2024), što je 49. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi −6,8 ‰.
Udio zaposlenih u građevinarstvu (Virje): kolika je vrijednost?
Virje: „Udio zaposlenih u građevinarstvu” iznosi 15,5 % (2021), što je 49. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 9,0 %.
Virje: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Virje): Novigrad Podravski (3,0 km), Molve (5,7 km), Đurđevac (7,0 km), Hlebine (9,8 km), Koprivnički Bregi (10 km).