Davor: stanovništvo i statistika
Davor: stanovništvo 2.366 (2025), površina 42,7 km², gustoća naseljenosti 55,4 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 298. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −17,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.366
- 42,7 km²
- 55 stanovnika/km²
Davor u brojkama
Ključne informacije
Brodsko-posavska županija: Davor je na 15. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom: Davor ima 1,5 %, u usporedbi s prosjekom od 41,0 % (Brodsko-posavska županija) i državnim prosjekom od 41,3 %.
Stanova na 1000 stanovnika: Davor ima 406, u usporedbi s prosjekom od 501 (Brodsko-posavska županija) i državnim prosjekom od 622.
Kretanje broja stanovnika: Davor
Davor: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.871, a 2025. godine 2.366.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.555 |
| 2021 | 2.503 |
| 2022 | 2.449 |
| 2023 | 2.403 |
| 2024 | 2.370 |
| 2025 | 2.366 |
Jeste li znali?
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Stanova na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 5.980.
- Gustoća naseljenosti 2,0 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Vrbje, na udaljenosti od 10,8 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Staro Petrovo Selo (3.818 st.), udaljena 13 km.
Svi pokazatelji: Davor
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Davor | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,1 god. | 44,4 god. | 44,8 god. | 439. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,1 % | 22,6 % | 22,9 % | 388. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 15,6 % | 14,3 % | 13,7 % | 82. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,2 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 283. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 3,0 ‰ | −1,6 ‰ | 3,1 ‰ | 276. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 3,4 ‰ | 2,5 ‰ | 3,7 ‰ | 279. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Davor | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.027 | 65.430 | 2.390.500 | 413. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 406 | 501 | 604 | 520. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 0,6 % | 2,3 % | 7,9 % | 508. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 19,1 % | 24,7 % | 25,9 % | 443. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 110,4 m² | 101,3 m² | 100,4 m² | 123. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 4 | 306 | 16.654 | 255. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 4,2 | 7,7 | 7,2 | 388. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,3 % | 98,2 % | 99,0 % | 228. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Davor | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 1,5 % | 41,0 % | 12,8 % | 523. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 30,7 % | 37,6 % | 31,3 % | 278. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Davor | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 7,4 % | 5,9 % | 6,0 % | 238. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 21,3 % | 25,5 % | 19,5 % | 231. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 15,5 % | 10,0 % | 9,0 % | 49. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.502 € | 7.726 € | 7.821 € | 469. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.351 € | 10.987 € | 11.010 € | 225. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.195 € | 6.743 € | 6.391 € | 75. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 367 | 448 | 456 | 496. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 277 | 304 | 302 | 397. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Davor | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 7,1 % | 8,6 % | 4,6 % | 160. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 37,6 % | 41,5 % | 45,2 % | 470. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 228 | 31.738 | 1.262.193 | 362. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 96 | 253 | 150 | 401. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 44,3 % | 37,3 % | 55,5 % | 373. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Davor | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 0,5 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 10,3 % | 5,6 % | 6,5 % | 161. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Davor | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,07 | 2,76 | 2,75 | 109. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Davor | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 94 | 4.047 | 158.685 | 256. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 40 | 33 | 35 | 177. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 104 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 209 | 9.606 | 291.355 | 249. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 88 | 77 | 72 | 82. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,7 | 7,7 | 6,3 | 155. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 79 | 3.853 | 139.372 | 235. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 33 | 31 | 28 | 139. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 7,5 % | 15,0 % | 13,0 % | 485. mjesto od 545 |
Davor: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −7,8 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
3,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −8,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
3,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
4 u 2024, u usporedbi s 4 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.502 € u 2025, u usporedbi s 3.795 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.351 € u 2025, u usporedbi s 7.284 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.195 € u 2025, u usporedbi s 4.713 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
228 u 2024, u usporedbi s 162 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Davor?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Davor?
Davor ima 2.366 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 298. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Davor: kolika je površina?
Davor ima površinu od 42,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 55 stanovnika/km².
Davor: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Davor) promijenio se s 2.871 na 2.366, odnosno za −17,6 %.
Davor: gdje se nalazi?
Županija: Brodsko-posavska županija. Geografska širina 45,117, geografska dužina 17,517.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (Davor): kolika je vrijednost?
Davor: „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom” iznosi 1,5 % (2021), što je 523. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 12,8 %.
Stanova na 1000 stanovnika (Davor): kolika je vrijednost?
Davor: „Stanova na 1000 stanovnika” iznosi 406 (2021), što je 520. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 604.
Davor: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Davor): Vrbje (11 km), Staro Petrovo Selo (13 km), Nova Kapela (13 km), Rešetari (18 km), Nova Gradiška (18 km).