Kaptol: stanovništvo i statistika
Kaptol: stanovništvo 2.376 (2025), površina 85,4 km², gustoća naseljenosti 27,8 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 297. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −26,9 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.376
- 85,4 km²
- 28 stanovnika/km²
Kaptol u brojkama
Ključne informacije
Požeško-slavonska županija: Kaptol je na 9. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 10).
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika: Kaptol ima −12,2 ‰, u usporedbi s prosjekom od −1,9 ‰ (Požeško-slavonska županija) i državnim prosjekom od 5,0 ‰.
Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika: Kaptol ima 67, u usporedbi s prosjekom od 251 (Požeško-slavonska županija) i državnim prosjekom od 326.
Kretanje broja stanovnika: Kaptol
Kaptol: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.249, a 2025. godine 2.376.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.669 |
| 2021 | 2.582 |
| 2022 | 2.512 |
| 2023 | 2.448 |
| 2024 | 2.417 |
| 2025 | 2.376 |
Jeste li znali?
- Požeško-slavonska županija: prvo mjesto za „Stopa nezaposlenosti”.
- Požeško-slavonska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u građevinarstvu”.
- „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 11.961.
- Gustoća naseljenosti 4,1 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Velika (4.215 st.), udaljena 5,6 km.
Svi pokazatelji: Kaptol
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Kaptol | Požeško-slavonska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 42,9 god. | 44,5 god. | 44,8 god. | 458. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 19,6 % | 22,9 % | 22,9 % | 464. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,5 % | 14,3 % | 13,7 % | 299. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,4 ‰ | −6,9 ‰ | −6,8 ‰ | 205. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −12,2 ‰ | −1,9 ‰ | 3,1 ‰ | 504. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 0,8 ‰ | 0,2 ‰ | 3,7 ‰ | 393. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Kaptol | Požeško-slavonska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.239 | 35.343 | 2.390.500 | 378. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 476 | 552 | 604 | 448. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,7 % | 2,5 % | 7,9 % | 440. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 24,5 % | 28,6 % | 25,9 % | 310. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 103,9 m² | 102,0 m² | 100,4 m² | 215. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 2 | 72 | 16.654 | 314. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 6,6 | 6,3 | 7,2 | 292. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,8 % | 98,1 % | 99,0 % | 131. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Kaptol | Požeško-slavonska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 12,1 % | 48,6 % | 12,8 % | 279. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 17,6 % | 20,4 % | 31,3 % | 438. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Kaptol | Požeško-slavonska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 17,2 % | 10,1 % | 6,0 % | 86. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 24,5 % | 20,8 % | 19,5 % | 176. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 12,0 % | 8,2 % | 9,0 % | 124. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.857 € | 7.917 € | 7.821 € | 428. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.834 € | 11.729 € | 11.010 € | 307. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.990 € | 6.387 € | 6.391 € | 355. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 408 | 425 | 456 | 415. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 309 | 339 | 302 | 240. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Kaptol | Požeško-slavonska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 10,1 % | 7,7 % | 4,6 % | 74. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 40,7 % | 42,5 % | 45,2 % | 416. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 163 | 15.171 | 1.262.193 | 424. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 67 | 251 | 150 | 476. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 61,2 % | 37,1 % | 55,5 % | 214. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Kaptol | Požeško-slavonska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 6,2 % | 6,4 % | 6,5 % | 283. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Kaptol | Požeško-slavonska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,87 | 2,67 | 2,75 | 197. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Kaptol | Požeško-slavonska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 24 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 97 | 2.336 | 158.685 | 253. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 41 | 39 | 35 | 159. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 3 | 57 | 1.925 | 176. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 175 | 4.727 | 291.355 | 284. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 74 | 79 | 72 | 231. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,6 | 7,9 | 6,3 | 322. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 68 | 2.200 | 139.372 | 270. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 29 | 37 | 28 | 228. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 10,4 % | 16,2 % | 13,0 % | 364. mjesto od 545 |
Kaptol: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,4 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,2 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−12,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −39,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
0,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −24,9 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
2 u 2024, u usporedbi s 5 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.857 € u 2025, u usporedbi s 4.189 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.834 € u 2025, u usporedbi s 7.352 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.990 € u 2025, u usporedbi s 3.850 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
163 u 2024, u usporedbi s 117 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2018, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Kaptol?
Susjedne lokalne jedinice
- Velika5,6 km · 4.215
- Jakšić8,7 km · 3.209
- Požega12 km · 21.181
- Kutjevo12 km · 4.389
- Brestovac15 km · 2.594
- Pleternica17 km · 8.455
- Orahovica17 km · 4.201
- Mikleuš22 km · 962
Požeško-slavonska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Kaptol?
Kaptol ima 2.376 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 297. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Kaptol: kolika je površina?
Kaptol ima površinu od 85,4 km², a gustoća naseljenosti iznosi 28 stanovnika/km².
Kaptol: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Kaptol) promijenio se s 3.249 na 2.376, odnosno za −26,9 %.
Kaptol: gdje se nalazi?
Županija: Požeško-slavonska županija. Geografska širina 45,431, geografska dužina 17,726.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (Kaptol): kolika je vrijednost?
Kaptol: „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika” iznosi −12,2 ‰ (2025), što je 504. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,1 ‰.
Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (Kaptol): kolika je vrijednost?
Kaptol: „Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika” iznosi 67 (2024), što je 476. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 150.
Kaptol: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Kaptol): Velika (5,6 km), Jakšić (8,7 km), Požega (12 km), Kutjevo (12 km), Brestovac (15 km).