Cetingrad: stanovništvo i statistika
Cetingrad: stanovništvo 1.263 (2025), površina 4,3 km², gustoća naseljenosti 294 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 462. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −27,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.263
- 4,3 km²
- 294 stanovnika/km²
Cetingrad u brojkama
Ključne informacije
Karlovačka županija: Cetingrad je na 16. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 22).
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika: Cetingrad ima −19,0 ‰, u usporedbi s prosjekom od −0,9 ‰ (Karlovačka županija) i državnim prosjekom od 5,0 ‰.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom: Cetingrad ima 1,4 %, u usporedbi s prosjekom od 6,9 % (Karlovačka županija) i državnim prosjekom od 41,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Cetingrad
Cetingrad: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.734, a 2025. godine 1.263.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.539 |
| 2021 | 1.469 |
| 2022 | 1.388 |
| 2023 | 1.346 |
| 2024 | 1.302 |
| 2025 | 1.263 |
Jeste li znali?
- „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 602.
- Gustoća naseljenosti 2,6 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Slunj (4.029 st.), udaljena 13 km.
Svi pokazatelji: Cetingrad
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Cetingrad | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,4 god. | 46,2 god. | 44,8 god. | 105. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 24,1 % | 24,4 % | 22,9 % | 206. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,9 % | 12,9 % | 13,7 % | 442. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −13,8 ‰ | −8,3 ‰ | −6,8 ‰ | 472. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −19,0 ‰ | −0,9 ‰ | 3,1 ‰ | 533. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −4,0 ‰ | 0,3 ‰ | 3,7 ‰ | 502. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Cetingrad | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.157 | 69.553 | 2.390.500 | 392. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 776 | 618 | 604 | 168. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 4,1 % | 8,4 % | 7,9 % | 347. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 45,4 % | 27,1 % | 25,9 % | 35. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 91,0 m² | 91,5 m² | 100,4 m² | 437. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 115 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 2,3 | 6,3 | 7,2 | 478. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 92,5 % | 98,9 % | 99,0 % | 510. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Cetingrad | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 1,4 % | 6,9 % | 12,8 % | 526. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 9,2 % | 28,7 % | 31,3 % | 515. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Cetingrad | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 14,1 % | 4,6 % | 6,0 % | 118. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 14,6 % | 24,3 % | 19,5 % | 367. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 11,0 % | 8,5 % | 9,0 % | 164. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.589 € | 9.306 € | 7.821 € | 317. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.585 € | 13.111 € | 11.010 € | 190. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.648 € | 6.700 € | 6.391 € | 417. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 405 | 463 | 456 | 420. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 424 | 358 | 302 | 50. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Cetingrad | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 9,3 % | 5,5 % | 4,6 % | 88. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 33,9 % | 46,1 % | 45,2 % | 514. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 242 | 29.920 | 1.262.193 | 354. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 186 | 273 | 150 | 210. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 55,8 % | 40,5 % | 55,5 % | 270. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Cetingrad | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 11,7 % | 6,9 % | 6,5 % | 139. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Cetingrad | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,55 | 2,61 | 2,75 | 401. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Cetingrad | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 32 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 25 | 3.511 | 158.685 | 445. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 20 | 32 | 35 | 434. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 62 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 75 | 7.610 | 291.355 | 459. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 59 | 70 | 72 | 419. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 3,9 | 8,2 | 6,3 | 444. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 41 | 3.466 | 139.372 | 381. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 32 | 32 | 28 | 157. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 8,0 % | 18,9 % | 13,0 % | 461. mjesto od 545 |
Cetingrad: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−13,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −18,0 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−19,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −22,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−4,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −9,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 1 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.589 € u 2025, u usporedbi s 4.407 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.585 € u 2025, u usporedbi s 7.322 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.648 € u 2025, u usporedbi s 3.623 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
242 u 2024, u usporedbi s 122 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2018, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Cetingrad?
Susjedne lokalne jedinice
- Slunj13 km · 4.029
- Rakovica17 km · 2.426
- Vojnić18 km · 3.187
- Krnjak22 km · 1.244
- Gvozd23 km · 1.781
- Topusko24 km · 2.041
- Saborsko28 km · 410
- Barilović28 km · 2.604
Karlovačka županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Cetingrad?
Cetingrad ima 1.263 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 462. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Cetingrad: kolika je površina?
Cetingrad ima površinu od 4,3 km², a gustoća naseljenosti iznosi 294 stanovnika/km².
Cetingrad: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Cetingrad) promijenio se s 1.734 na 1.263, odnosno za −27,2 %.
Cetingrad: gdje se nalazi?
Županija: Karlovačka županija. Geografska širina 45,161, geografska dužina 15,737.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (Cetingrad): kolika je vrijednost?
Cetingrad: „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika” iznosi −19,0 ‰ (2025), što je 533. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,1 ‰.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (Cetingrad): kolika je vrijednost?
Cetingrad: „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom” iznosi 1,4 % (2021), što je 526. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 12,8 %.
Cetingrad: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Cetingrad): Slunj (13 km), Rakovica (17 km), Vojnić (18 km), Krnjak (22 km), Gvozd (23 km).