Krnjak: stanovništvo i statistika
Krnjak: stanovništvo 1.244 (2025), površina 111,8 km², gustoća naseljenosti 11,1 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 467. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −19,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.244
- 111,8 km²
- 11 stanovnika/km²
Krnjak u brojkama
Ključne informacije
Karlovačka županija: Krnjak je na 17. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 22).
Prirodni prirast na 1000 stanovnika: Krnjak ima −25,1 ‰, u usporedbi s prosjekom od −8,3 ‰ (Karlovačka županija) i državnim prosjekom od −4,9 ‰.
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku: Krnjak ima 3.943 €, u usporedbi s prosjekom od 6.700 € (Karlovačka županija) i državnim prosjekom od 7.010 €.
Kretanje broja stanovnika: Krnjak
Krnjak: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.548, a 2025. godine 1.244.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.352 |
| 2021 | 1.362 |
| 2022 | 1.331 |
| 2023 | 1.308 |
| 2024 | 1.275 |
| 2025 | 1.244 |
Jeste li znali?
- Karlovačka županija: prvo mjesto za „Udio stanovnika starih 65 i više godina”.
- „Prirodni prirast na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 15.658.
- Gustoća naseljenosti 10,1 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Barilović (2.604 st.), udaljena 6,4 km.
Svi pokazatelji: Krnjak
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Krnjak | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 50,6 god. | 46,2 god. | 44,8 god. | 24. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 33,9 % | 24,4 % | 22,9 % | 24. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 10,0 % | 12,9 % | 13,7 % | 516. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −25,1 ‰ | −8,3 ‰ | −6,8 ‰ | 538. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 0,0 ‰ | −0,9 ‰ | 3,1 ‰ | 328. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 0,8 ‰ | 0,3 ‰ | 3,7 ‰ | 393. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Krnjak | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.160 | 69.553 | 2.390.500 | 391. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 871 | 618 | 604 | 131. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 19,0 % | 8,4 % | 7,9 % | 145. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 33,5 % | 27,1 % | 25,9 % | 134. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 91,8 m² | 91,5 m² | 100,4 m² | 417. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 2 | 115 | 16.654 | 314. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 6,3 | 6,3 | 7,2 | 301. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 94,2 % | 98,9 % | 99,0 % | 495. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Krnjak | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 1,3 % | 6,9 % | 12,8 % | 529. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 5,3 % | 28,7 % | 31,3 % | 524. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Krnjak | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 17,6 % | 4,6 % | 6,0 % | 82. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 21,5 % | 24,3 % | 19,5 % | 224. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 14,4 % | 8,5 % | 9,0 % | 70. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.358 € | 9.306 € | 7.821 € | 484. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.781 € | 13.111 € | 11.010 € | 468. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 3.943 € | 6.700 € | 6.391 € | 538. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 387 | 463 | 456 | 460. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 512 | 358 | 302 | 15. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Krnjak | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 7,9 % | 5,5 % | 4,6 % | 133. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 34,1 % | 46,1 % | 45,2 % | 512. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 127 | 29.920 | 1.262.193 | 450. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 100 | 273 | 150 | 388. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 50,4 % | 40,5 % | 55,5 % | 332. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Krnjak | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 6,0 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 8,6 % | 6,9 % | 6,5 % | 187. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Krnjak | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,43 | 2,61 | 2,75 | 457. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Krnjak | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 32 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 19 | 3.511 | 158.685 | 462. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 15 | 32 | 35 | 456. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 62 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 68 | 7.610 | 291.355 | 470. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 55 | 70 | 72 | 441. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 2,7 | 8,2 | 6,3 | 497. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 18 | 3.466 | 139.372 | 495. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 14 | 32 | 28 | 490. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 8,7 % | 18,9 % | 13,0 % | 437. mjesto od 545 |
Krnjak: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−25,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −18,8 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
0,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −20,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
0,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −21,3 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
2 u 2024, u usporedbi s 0 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.358 € u 2025, u usporedbi s 4.121 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.781 € u 2025, u usporedbi s 5.470 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
3.943 € u 2025, u usporedbi s 2.726 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
127 u 2024, u usporedbi s 101 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2019, u usporedbi s 128 u 2012
Gdje je Krnjak?
Susjedne lokalne jedinice
- Barilović6,4 km · 2.604
- Vojnić7,3 km · 3.187
- Duga Resa15 km · 10.008
- Generalski Stol17 km · 2.034
- Karlovac18 km · 47.773
- Gvozd21 km · 1.781
- Cetingrad22 km · 1.263
- Tounj23 km · 986
Karlovačka županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Krnjak?
Krnjak ima 1.244 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 467. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Krnjak: kolika je površina?
Krnjak ima površinu od 111,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 11 stanovnika/km².
Krnjak: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Krnjak) promijenio se s 1.548 na 1.244, odnosno za −19,6 %.
Krnjak: gdje se nalazi?
Županija: Karlovačka županija. Geografska širina 45,335, geografska dužina 15,599.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika (Krnjak): kolika je vrijednost?
Krnjak: „Prirodni prirast na 1000 stanovnika” iznosi −25,1 ‰ (2024), što je 538. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi −6,8 ‰.
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (Krnjak): kolika je vrijednost?
Krnjak: „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku” iznosi 3.943 € (2025), što je 538. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 6.391 €.
Krnjak: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Krnjak): Barilović (6,4 km), Vojnić (7,3 km), Duga Resa (15 km), Generalski Stol (17 km), Karlovac (18 km).