Galovac: stanovništvo i statistika
Galovac: stanovništvo 1.251 (2025), površina 10,7 km², gustoća naseljenosti 117 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 464. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +1,5 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.251
- 10,7 km²
- 117 stanovnika/km²
Galovac u brojkama
Ključne informacije
Zadarska županija: Galovac je na 29. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada: Galovac ima 84,0 %, u usporedbi s prosjekom od 34,2 % (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 33,9 %.
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku: Galovac ima 7.813 €, u usporedbi s prosjekom od 6.929 € (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 7.010 €.
Kretanje broja stanovnika: Galovac
Galovac: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.233, a 2025. godine 1.251.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.262 |
| 2021 | 1.258 |
| 2022 | 1.250 |
| 2023 | 1.251 |
| 2024 | 1.254 |
| 2025 | 1.251 |
Jeste li znali?
- Zadarska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada”.
- Zadarska županija: prvo mjesto za „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku”.
- „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Broj stambenih jedinica (stanova)”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.499.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Zemunik Donji (2.314 st.), udaljena 4,1 km.
Svi pokazatelji: Galovac
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Galovac | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 42,8 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 467. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,1 % | 24,0 % | 22,9 % | 321. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 15,8 % | 14,6 % | 13,7 % | 65. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −4,0 ‰ | −3,7 ‰ | −6,8 ‰ | 146. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 1,6 ‰ | 14,0 ‰ | 3,1 ‰ | 300. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 2,4 ‰ | 11,7 ‰ | 3,7 ‰ | 320. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Galovac | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 513 | 156.903 | 2.390.500 | 536. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 408 | 1.001 | 604 | 516. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 3,9 % | 16,9 % | 7,9 % | 353. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 19,7 % | 27,9 % | 25,9 % | 428. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 118,1 m² | 94,6 m² | 100,4 m² | 41. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 2.578 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 3,2 | 73,7 | 7,2 | 432. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,0 % | 99,8 % | 99,0 % | 270. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Galovac | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 2,6 % | 5,0 % | 12,8 % | 467. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 55,2 % | 71,4 % | 31,3 % | 145. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Galovac | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 6,0 % | 5,7 % | 6,0 % | 273. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 12,1 % | 10,8 % | 19,5 % | 431. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,0 % | 7,3 % | 9,0 % | 396. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.849 € | 8.574 € | 7.821 € | 269. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.359 € | 11.201 € | 11.010 € | 224. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.813 € | 6.929 € | 6.391 € | 5. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 454 | 489 | 456 | 277. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 290 | 309 | 302 | 329. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Galovac | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 6,2 % | 4,6 % | 4,6 % | 193. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 45,9 % | 46,3 % | 45,2 % | 248. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 65 | 45.382 | 1.262.193 | 515. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 52 | 274 | 150 | 511. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 84,0 % | 34,2 % | 55,5 % | 4. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Galovac | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 8.943 | – | 9.381 | 214. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 7,1 | 64,1 | 1,6 | 157. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 8,8 % | 12,9 % | 6,5 % | 179. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 13.146 | – | 303.422 | 138. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 1.711 | – | 45.455 | 139. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 10,5 | 64,6 | 87,2 | 127. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 7,7 | 5,4 | 6,3 | 11. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 98,5 % | 87,2 % | 92,2 % | 4. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 227 | – | 4.527 | 143. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 181 | 1.008 | 1.506 | 130. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 0,0 % | 7,5 % | 6,6 % | 117. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 0,0 % | 22,5 % | 7,1 % | 112. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Galovac | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,22 | 2,66 | 2,75 | 54. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Galovac | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 95 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 51 | 6.478 | 158.685 | 374. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 41 | 39 | 35 | 159. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 112 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 112 | 13.110 | 291.355 | 396. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 90 | 78 | 72 | 73. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,9 | 8,8 | 6,3 | 296. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 8 | 6.213 | 139.372 | 531. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 6 | 37 | 28 | 533. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 9,2 % | 22,3 % | 13,0 % | 414. mjesto od 545 |
Galovac: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−4,0 ‰ u 2024, u usporedbi s 4,0 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
1,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,6 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
2,4 ‰ u 2025, u usporedbi s 1,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 0 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.849 € u 2025, u usporedbi s 4.990 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.359 € u 2025, u usporedbi s 7.197 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.813 € u 2025, u usporedbi s 5.001 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
65 u 2024, u usporedbi s 54 u 2011
Noćenja turista u godini
6.658 u 2020, u usporedbi s 0 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
13.146 u 2025, u usporedbi s 6.222 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
1.711 u 2025, u usporedbi s 767 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
227 u 2025, u usporedbi s 215 u 2018
Gdje je Galovac?
Susjedne lokalne jedinice
- Zemunik Donji4,1 km · 2.314
- Škabrnja5,2 km · 1.647
- Sukošan7,0 km · 4.998
- Bibinje8,4 km · 4.246
- Polača12 km · 1.390
- Kukljica12 km · 641
- Poličnik12 km · 5.157
- Sveti Filip i Jakov12 km · 4.854
Zadarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Galovac?
Galovac ima 1.251 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 464. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Galovac: kolika je površina?
Galovac ima površinu od 10,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 117 stanovnika/km².
Galovac: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Galovac) promijenio se s 1.233 na 1.251, odnosno za +1,5 %.
Galovac: gdje se nalazi?
Županija: Zadarska županija. Geografska širina 44,071, geografska dužina 15,393.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (Galovac): kolika je vrijednost?
Galovac: „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada” iznosi 84,0 % (2021), što je 4. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 55,5 %.
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (Galovac): kolika je vrijednost?
Galovac: „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku” iznosi 7.813 € (2025), što je 5. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 6.391 €.
Galovac: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Galovac): Zemunik Donji (4,1 km), Škabrnja (5,2 km), Sukošan (7,0 km), Bibinje (8,4 km), Polača (12 km).