Đurđevac: stanovništvo i statistika
Đurđevac: stanovništvo 7.328 (2025), površina 157,8 km², gustoća naseljenosti 46,4 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 90. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −7,7 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 7.328
- 157,8 km²
- 46 stanovnika/km²
Đurđevac u brojkama
Ključne informacije
Koprivničko-križevačka županija: Đurđevac je na 3. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 25).
Udio djece do 14 godina: Đurđevac ima 16,2 %, u usporedbi s prosjekom od 14,4 % (Koprivničko-križevačka županija) i državnim prosjekom od 14,3 %.
Učenika po učitelju u osnovnim školama: Đurđevac ima 9,8, u usporedbi s prosjekom od 8,6 (Koprivničko-križevačka županija) i državnim prosjekom od 8,4.
Kretanje broja stanovnika: Đurđevac
Đurđevac: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 7.939, a 2025. godine 7.328.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 7.414 |
| 2021 | 7.343 |
| 2022 | 7.362 |
| 2023 | 7.410 |
| 2024 | 7.424 |
| 2025 | 7.328 |
Jeste li znali?
- Koprivničko-križevačka županija: prvo mjesto za „Noćenja turista po stanovniku u godini”.
- „Udio djece do 14 godina”: vrijednost je veća nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- „Učenika po učitelju u osnovnim školama”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je veća nego kod 90 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 22.101.
- Gustoća naseljenosti 2,4 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Kalinovac, na udaljenosti od 3,7 km.
Svi pokazatelji: Đurđevac
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Đurđevac | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,2 god. | 44,2 god. | 44,8 god. | 430. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,1 % | 22,0 % | 22,9 % | 388. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 16,2 % | 14,4 % | 13,7 % | 39. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,9 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 225. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −7,2 ‰ | −2,0 ‰ | 3,1 ‰ | 448. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −1,2 ‰ | 0,3 ‰ | 3,7 ‰ | 444. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Đurđevac | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 5.289 | 58.204 | 2.390.500 | 86. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 717 | 574 | 604 | 193. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 27,7 % | 14,8 % | 7,9 % | 78. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 23,4 % | 23,2 % | 25,9 % | 335. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 111,5 m² | 107,8 m² | 100,4 m² | 103. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 4 | 177 | 16.654 | 255. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 9,7 | 8,6 | 7,2 | 211. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,5 % | 97,5 % | 99,0 % | 317. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Đurđevac | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 68,1 % | 54,4 % | 12,8 % | 55. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 28,7 % | 27,0 % | 31,3 % | 303. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Đurđevac | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 10,9 % | 11,5 % | 6,0 % | 169. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 24,2 % | 28,0 % | 19,5 % | 178. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,0 % | 8,4 % | 9,0 % | 396. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.725 € | 8.238 € | 7.821 € | 291. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.601 € | 11.590 € | 11.010 € | 188. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.518 € | 6.259 € | 6.391 € | 236. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 443 | 475 | 456 | 311. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 298 | 294 | 302 | 285. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Đurđevac | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 8,3 % | 4,9 % | 4,6 % | 117. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 45,8 % | 47,0 % | 45,2 % | 250. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 2.432 | 26.407 | 1.262.193 | 75. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 328 | 267 | 150 | 65. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 36,9 % | 41,1 % | 55,5 % | 418. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Đurđevac | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 11.053 | – | 9.381 | 202. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 1,5 | 0,4 | 1,6 | 215. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,5 % | 4,5 % | 6,5 % | 425. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Đurđevac | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,90 | 2,92 | 2,75 | 188. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Đurđevac | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 56 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 327 | 3.874 | 158.685 | 78. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 45 | 39 | 35 | 91. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 6 | 86 | 1.925 | 59. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 608 | 7.732 | 291.355 | 81. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 83 | 79 | 72 | 118. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 9,8 | 8,6 | 6,3 | 42. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 274 | 3.249 | 139.372 | 77. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 37 | 33 | 28 | 75. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 17,8 % | 16,7 % | 13,0 % | 164. mjesto od 545 |
Đurđevac: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,9 ‰ u 2024, u usporedbi s −6,0 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−7,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−1,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,4 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
4 u 2024, u usporedbi s 14 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.725 € u 2025, u usporedbi s 5.155 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.601 € u 2025, u usporedbi s 7.899 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.518 € u 2025, u usporedbi s 4.225 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
2.432 u 2024, u usporedbi s 2.289 u 2011
Noćenja turista u godini
10.784 u 2021, u usporedbi s 11.053 u 2019
Gdje je Đurđevac?
Susjedne lokalne jedinice
- Kalinovac3,7 km · 1.243
- Virje7,0 km · 3.647
- Molve8,9 km · 1.677
- Kloštar Podravski9,2 km · 2.649
- Novo Virje9,9 km · 921
- Novigrad Podravski10 km · 2.108
- Ferdinandovac10 km · 1.268
- Podravske Sesvete12 km · 1.383
Koprivničko-križevačka županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Đurđevac?
Đurđevac ima 7.328 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 90. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Đurđevac: kolika je površina?
Đurđevac ima površinu od 157,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 46 stanovnika/km².
Đurđevac: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Đurđevac) promijenio se s 7.939 na 7.328, odnosno za −7,7 %.
Đurđevac: gdje se nalazi?
Županija: Koprivničko-križevačka županija. Geografska širina 46,033, geografska dužina 17,067.
Udio djece do 14 godina (Đurđevac): kolika je vrijednost?
Đurđevac: „Udio djece do 14 godina” iznosi 16,2 % (2021), što je 39. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 13,7 %.
Učenika po učitelju u osnovnim školama (Đurđevac): kolika je vrijednost?
Đurđevac: „Učenika po učitelju u osnovnim školama” iznosi 9,8 (2025/2026), što je 42. mjesto među lokalnim jedinicama (od 534); državni medijan iznosi 6,3.
Đurđevac: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Đurđevac): Kalinovac (3,7 km), Virje (7,0 km), Molve (8,9 km), Kloštar Podravski (9,2 km), Novo Virje (9,9 km).