Desinić: stanovništvo i statistika
Desinić: stanovništvo 2.536 (2025), površina 1,5 km², gustoća naseljenosti 1.691 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 281. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −2,5 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.536
- 1,5 km²
- 1.691 stanovnika/km²
Desinić u brojkama
Ključne informacije
Krapinsko-zagorska županija: Desinić je na 19. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 32).
Stopa nezaposlenosti: Desinić ima 1,4 %, u usporedbi s prosjekom od 3,2 % (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika: Desinić ima 37,5 ‰, u usporedbi s prosjekom od 0,9 ‰ (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 5,0 ‰.
Kretanje broja stanovnika: Desinić
Desinić: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.601, a 2025. godine 2.536.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.517 |
| 2021 | 2.507 |
| 2022 | 2.472 |
| 2023 | 2.463 |
| 2024 | 2.458 |
| 2025 | 2.536 |
Jeste li znali?
- Krapinsko-zagorska županija: prvo mjesto za „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”.
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Umirovljenici na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 210.
- Gustoća naseljenosti 15,0 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Zagorska Sela, na udaljenosti od 5,2 km.
Svi pokazatelji: Desinić
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Desinić | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,8 god. | 44,1 god. | 44,8 god. | 91. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 26,1 % | 20,8 % | 22,9 % | 137. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 10,8 % | 13,7 % | 13,7 % | 494. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −11,0 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 422. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 37,5 ‰ | 0,9 ‰ | 3,1 ‰ | 17. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 4,7 ‰ | 0,1 ‰ | 3,7 ‰ | 239. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Desinić | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.494 | 63.592 | 2.390.500 | 330. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 591 | 528 | 604 | 289. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 19,5 % | 15,8 % | 7,9 % | 137. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 28,0 % | 21,4 % | 25,9 % | 226. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 100,4 m² | 109,1 m² | 100,4 m² | 272. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 243 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 4,5 | 7,7 | 7,2 | 370. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 94,9 % | 98,4 % | 99,0 % | 483. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Desinić | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 38,9 % | 64,5 % | 12,8 % | 180. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 11,1 % | 23,3 % | 31,3 % | 499. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Desinić | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,8 % | 1,8 % | 6,0 % | 426. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 31,9 % | 29,7 % | 19,5 % | 96. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 11,4 % | 11,4 % | 9,0 % | 151. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.724 € | 9.106 € | 7.821 € | 450. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.344 € | 12.929 € | 11.010 € | 101. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.063 € | 6.237 € | 6.391 € | 494. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 396 | 499 | 456 | 438. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 235 | 292 | 302 | 512. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Desinić | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 1,4 % | 3,2 % | 4,6 % | 526. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 43,2 % | 50,9 % | 45,2 % | 337. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 526 | 29.951 | 1.262.193 | 205. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 214 | 251 | 150 | 174. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 62,6 % | 63,5 % | 55,5 % | 201. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Desinić | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 6,0 % | 4,8 % | 6,5 % | 301. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Desinić | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,85 | 3,08 | 2,75 | 211. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Desinić | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 102 | 4.297 | 158.685 | 244. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 40 | 36 | 35 | 177. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 79 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 165 | 8.594 | 291.355 | 301. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 65 | 72 | 72 | 353. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,2 | 8,1 | 6,3 | 354. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 48 | 3.661 | 139.372 | 353. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 19 | 31 | 28 | 426. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 8,6 % | 15,7 % | 13,0 % | 440. mjesto od 545 |
Desinić: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−11,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −10,1 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
37,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −8,8 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
4,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −5,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 1 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.724 € u 2025, u usporedbi s 4.394 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.344 € u 2025, u usporedbi s 8.427 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.063 € u 2025, u usporedbi s 3.323 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
526 u 2024, u usporedbi s 329 u 2011
Gdje je Desinić?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Desinić?
Desinić ima 2.536 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 281. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Desinić: kolika je površina?
Desinić ima površinu od 1,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 1.691 stanovnika/km².
Desinić: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Desinić) promijenio se s 2.601 na 2.536, odnosno za −2,5 %.
Desinić: gdje se nalazi?
Županija: Krapinsko-zagorska županija. Geografska širina 46,140, geografska dužina 15,660.
Stopa nezaposlenosti (Desinić): kolika je vrijednost?
Desinić: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 1,4 % (2021), što je 526. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (Desinić): kolika je vrijednost?
Desinić: „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika” iznosi 37,5 ‰ (2025), što je 17. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,1 ‰.
Desinić: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Desinić): Zagorska Sela (5,2 km), Kumrovec (7,3 km), Pregrada (7,5 km), Hum na Sutli (8,1 km), Tuhelj (9,7 km).