Barban: stanovništvo i statistika
Barban: stanovništvo 2.556 (2025), površina 4,0 km², gustoća naseljenosti 639 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 280. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −3,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.556
- 4,0 km²
- 639 stanovnika/km²
Barban u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Barban je na 19. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku: Barban ima 13.120 €, u usporedbi s prosjekom od 11.120 € (Istarska županija) i državnim prosjekom od 12.677 €.
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika: Barban ima −5,1 ‰, u usporedbi s prosjekom od 13,6 ‰ (Istarska županija) i državnim prosjekom od 4,9 ‰.
Kretanje broja stanovnika: Barban
Barban: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.644, a 2025. godine 2.556.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.500 |
| 2021 | 2.511 |
| 2022 | 2.478 |
| 2023 | 2.553 |
| 2024 | 2.570 |
| 2025 | 2.556 |
Jeste li znali?
- Istarska županija: prvo mjesto za „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku”.
- „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- „Udio noćenja stranih turista”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 560.
- Gustoća naseljenosti 5,7 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Raša, na udaljenosti od 5,8 km.
Svi pokazatelji: Barban
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Barban | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,1 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 115. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 26,7 % | 24,2 % | 22,9 % | 117. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,2 % | 13,3 % | 13,7 % | 330. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −0,4 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 39. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 0,4 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 324. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −5,1 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 513. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Barban | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.534 | 154.469 | 2.390.500 | 319. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 616 | 807 | 604 | 265. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 10,0 % | 15,1 % | 7,9 % | 250. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 21,4 % | 23,6 % | 25,9 % | 386. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 104,2 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 209. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 8 | 2.004 | 16.654 | 190. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 15,6 | 45,3 | 7,2 | 147. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,5 % | 99,9 % | 99,0 % | 191. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Barban | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 9,4 % | 20,9 % | 12,8 % | 308. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 54,1 % | 71,1 % | 31,3 % | 149. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Barban | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,8 % | 3,1 % | 6,0 % | 426. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 23,0 % | 14,8 % | 19,5 % | 199. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,0 % | 8,7 % | 9,0 % | 272. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.558 € | 10.182 € | 7.821 € | 81. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 13.120 € | 11.120 € | 11.010 € | 29. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.234 € | 7.219 € | 6.391 € | 62. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 475 | 588 | 456 | 220. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 326 | 295 | 302 | 193. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Barban | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,8 % | 3,2 % | 4,6 % | 432. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 50,8 % | 53,3 % | 45,2 % | 118. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 371 | 65.026 | 1.262.193 | 270. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 144 | 317 | 150 | 286. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 74,9 % | 36,7 % | 55,5 % | 56. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Barban | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 103.670 | – | 9.381 | 115. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 41,4 | 141,5 | 1,6 | 115. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 9,9 % | 17,0 % | 6,5 % | 164. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 111.788 | – | 303.422 | 104. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 15.041 | – | 45.455 | 108. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 43,7 | 160,6 | 87,2 | 107. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 7,4 | 5,7 | 6,3 | 17. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 97,6 % | 95,4 % | 92,2 % | 14. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 2.036 | – | 4.527 | 104. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 797 | 1.824 | 1.506 | 103. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 0,6 % | 17,0 % | 6,6 % | 113. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 2,9 % | 39,2 % | 7,1 % | 90. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Barban | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,70 | 2,57 | 2,75 | 302. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Barban | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 146 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 65 | 7.947 | 158.685 | 327. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 25 | 39 | 35 | 396. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 98 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 150 | 14.707 | 291.355 | 323. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 59 | 71 | 72 | 419. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,0 | 7,3 | 6,3 | 371. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 81 | 5.483 | 139.372 | 231. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 32 | 26 | 28 | 157. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 18,9 % | 23,9 % | 13,0 % | 134. mjesto od 545 |
Barban: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−0,4 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
0,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,6 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−5,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
8 u 2024, u usporedbi s 9 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.558 € u 2025, u usporedbi s 6.558 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
13.120 € u 2025, u usporedbi s 9.079 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.234 € u 2025, u usporedbi s 4.923 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
371 u 2024, u usporedbi s 146 u 2011
Noćenja turista u godini
99.501 u 2021, u usporedbi s 39.230 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
111.788 u 2025, u usporedbi s 100.853 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
15.041 u 2025, u usporedbi s 11.967 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
2.036 u 2025, u usporedbi s 1.746 u 2018
Gdje je Barban?
Susjedne lokalne jedinice
- Raša5,8 km · 2.787
- Labin8,1 km · 10.354
- Sveta Nedelja8,8 km · 3.021
- Žminj9,6 km · 3.468
- Svetvinčenat11 km · 2.293
- Pićan12 km · 1.706
- Kršan12 km · 2.995
- Gračišće13 km · 1.287
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Barban?
Barban ima 2.556 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 280. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Barban: kolika je površina?
Barban ima površinu od 4,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 639 stanovnika/km².
Barban: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Barban) promijenio se s 2.644 na 2.556, odnosno za −3,3 %.
Barban: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,100, geografska dužina 14,017.
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (Barban): kolika je vrijednost?
Barban: „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku” iznosi 13.120 € (2025), što je 29. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 11.010 €.
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (Barban): kolika je vrijednost?
Barban: „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika” iznosi −5,1 ‰ (2025), što je 513. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,7 ‰.
Barban: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Barban): Raša (5,8 km), Labin (8,1 km), Sveta Nedelja (8,8 km), Žminj (9,6 km), Svetvinčenat (11 km).