Tar-Vabriga - Torre-Abrega: stanovništvo i statistika
Tar-Vabriga - Torre-Abrega: stanovništvo 2.536 (2025), površina 27,1 km², gustoća naseljenosti 93,6 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 281. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +23,9 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.536
- 27,1 km²
- 94 stanovnika/km²
Tar-Vabriga - Torre-Abrega u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Tar-Vabriga - Torre-Abrega je na 20. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Noćenja turista po stanovniku u godini: Tar-Vabriga - Torre-Abrega ima 891,7, u usporedbi s prosjekom od 141,5 (Istarska županija) i državnim prosjekom od 27,6.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina: Tar-Vabriga - Torre-Abrega ima 59,7 %, u usporedbi s prosjekom od 53,3 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 49,1 %.
Kretanje broja stanovnika: Tar-Vabriga - Torre-Abrega
Tar-Vabriga - Torre-Abrega: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.046, a 2025. godine 2.536.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.101 |
| 2021 | 2.177 |
| 2022 | 2.233 |
| 2023 | 2.338 |
| 2024 | 2.430 |
| 2025 | 2.536 |
Jeste li znali?
- Istarska županija: prvo mjesto za „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”.
- „Noćenja turista po stanovniku u godini”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prirodni prirast na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 3.796.
- Najbliža lokalna jedinica je Kaštelir - Labinci - Castelliere-S. Domenica, na udaljenosti od 5,0 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Novigrad - Cittanova (4.207 st.), udaljena 5,6 km.
Svi pokazatelji: Tar-Vabriga - Torre-Abrega
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Tar-Vabriga - Torre-Abrega | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,1 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 439. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 18,6 % | 24,2 % | 22,9 % | 494. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,9 % | 13,3 % | 13,7 % | 124. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | 4,5 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 7. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 48,1 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 7. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 32,3 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 10. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Tar-Vabriga - Torre-Abrega | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.092 | 154.469 | 2.390.500 | 245. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 974 | 807 | 604 | 101. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 33,3 % | 15,1 % | 7,9 % | 49. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 13,4 % | 23,6 % | 25,9 % | 521. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 90,3 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 447. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 36 | 2.004 | 16.654 | 83. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 148,6 | 45,3 | 7,2 | 10. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,9 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Tar-Vabriga - Torre-Abrega | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 6,1 % | 20,9 % | 12,8 % | 354. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 74,2 % | 71,1 % | 31,3 % | 71. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Tar-Vabriga - Torre-Abrega | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 6,3 % | 3,1 % | 6,0 % | 263. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 8,4 % | 14,8 % | 19,5 % | 507. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,5 % | 8,7 % | 9,0 % | 245. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.831 € | 10.182 € | 7.821 € | 63. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 8.730 € | 11.120 € | 11.010 € | 524. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.477 € | 7.219 € | 6.391 € | 249. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 838 | 588 | 456 | 4. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 235 | 295 | 302 | 512. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Tar-Vabriga - Torre-Abrega | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,4 % | 3,2 % | 4,6 % | 469. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 59,7 % | 53,3 % | 45,2 % | 4. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 316 | 65.026 | 1.262.193 | 296. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 130 | 317 | 150 | 310. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 57,8 % | 36,7 % | 55,5 % | 245. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Tar-Vabriga - Torre-Abrega | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 1.883.230 | – | 9.381 | 11. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 891,7 | 141,5 | 1,6 | 2. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 30,4 % | 17,0 % | 6,5 % | 13. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 1.888.087 | – | 303.422 | 12. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 270.206 | – | 45.455 | 16. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 744,5 | 160,6 | 87,2 | 3. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 7,0 | 5,7 | 6,3 | 32. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 97,5 % | 95,4 % | 92,2 % | 15. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 20.658 | – | 4.527 | 14. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 8.146 | 1.824 | 1.506 | 4. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 20,8 % | 17,0 % | 6,6 % | 18. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 68,7 % | 39,2 % | 7,1 % | 5. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Tar-Vabriga - Torre-Abrega | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,72 | 2,57 | 2,75 | 282. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Tar-Vabriga - Torre-Abrega | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 146 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 82 | 7.947 | 158.685 | 281. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 32 | 39 | 35 | 326. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 98 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 286 | 14.707 | 291.355 | 184. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 113 | 71 | 72 | 12. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,4 | 7,3 | 6,3 | 113. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 46 | 5.483 | 139.372 | 365. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 18 | 26 | 28 | 441. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 18,0 % | 23,9 % | 13,0 % | 160. mjesto od 545 |
Tar-Vabriga - Torre-Abrega: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
4,5 ‰ u 2024, u usporedbi s −4,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
48,1 ‰ u 2025, u usporedbi s 21,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
32,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
36 u 2024, u usporedbi s 6 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.831 € u 2025, u usporedbi s 6.331 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
8.730 € u 2025, u usporedbi s 6.553 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.477 € u 2025, u usporedbi s 4.392 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
316 u 2024, u usporedbi s 291 u 2011
Noćenja turista u godini
1.479.075 u 2021, u usporedbi s 1.543.708 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
1.888.087 u 2025, u usporedbi s 1.801.838 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
270.206 u 2025, u usporedbi s 237.329 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
20.658 u 2025, u usporedbi s 19.758 u 2018
Gdje je Tar-Vabriga - Torre-Abrega?
Susjedne lokalne jedinice
- Kaštelir - Labinci - Castelliere-S. Domenica5,0 km · 1.704
- Novigrad - Cittanova5,6 km · 4.207
- Višnjan - Visignano7,9 km · 2.225
- Poreč - Parenzo8,6 km · 18.734
- Brtonigla - Verteneglio9,2 km · 1.564
- Buje - Buie11 km · 4.513
- Grožnjan - Grisignana12 km · 657
- Vižinada - Visinada12 km · 1.206
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Tar-Vabriga - Torre-Abrega?
Tar-Vabriga - Torre-Abrega ima 2.536 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 281. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Tar-Vabriga - Torre-Abrega: kolika je površina?
Tar-Vabriga - Torre-Abrega ima površinu od 27,1 km², a gustoća naseljenosti iznosi 94 stanovnika/km².
Tar-Vabriga - Torre-Abrega: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Tar-Vabriga - Torre-Abrega) promijenio se s 2.046 na 2.536, odnosno za +23,9 %.
Tar-Vabriga - Torre-Abrega: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,301, geografska dužina 13,626.
Noćenja turista po stanovniku u godini (Tar-Vabriga - Torre-Abrega): kolika je vrijednost?
Tar-Vabriga - Torre-Abrega: „Noćenja turista po stanovniku u godini” iznosi 891,7 (2019), što je 2. mjesto među lokalnim jedinicama (od 422); državni medijan iznosi 1,6.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (Tar-Vabriga - Torre-Abrega): kolika je vrijednost?
Tar-Vabriga - Torre-Abrega: „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina” iznosi 59,7 % (2021), što je 4. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 45,2 %.
Tar-Vabriga - Torre-Abrega: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Tar-Vabriga - Torre-Abrega): Kaštelir - Labinci - Castelliere-S. Domenica (5,0 km), Novigrad - Cittanova (5,6 km), Višnjan - Visignano (7,9 km), Poreč - Parenzo (8,6 km), Brtonigla - Verteneglio (9,2 km).