Bošnjaci: stanovništvo i statistika
Bošnjaci: stanovništvo 2.565 (2025), površina 95,0 km², gustoća naseljenosti 27,0 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 279. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −26,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.565
- 95,0 km²
- 27 stanovnika/km²
Bošnjaci u brojkama
Ključne informacije
Vukovarsko-srijemska županija: Bošnjaci je na 17. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 31).
Stopa nezaposlenosti: Bošnjaci ima 13,1 %, u usporedbi s prosjekom od 9,7 % (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju: Bošnjaci ima 100,0 %, u usporedbi s prosjekom od 99,4 % (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 99,2 %.
Kretanje broja stanovnika: Bošnjaci
Bošnjaci: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.495, a 2025. godine 2.565.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.908 |
| 2021 | 2.844 |
| 2022 | 2.750 |
| 2023 | 2.668 |
| 2024 | 2.617 |
| 2025 | 2.565 |
Jeste li znali?
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 13.305.
- Gustoća naseljenosti 4,2 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Županja (8.585 st.), udaljena 5,1 km.
Svi pokazatelji: Bošnjaci
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Bošnjaci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,8 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 270. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,8 % | 22,8 % | 22,9 % | 343. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,9 % | 14,1 % | 13,7 % | 248. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −14,5 ‰ | −7,6 ‰ | −6,8 ‰ | 484. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −7,8 ‰ | −0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 465. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 6,6 ‰ | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 182. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Bošnjaci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.521 | 76.271 | 2.390.500 | 323. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 530 | 532 | 604 | 359. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 8,0 % | 2,2 % | 7,9 % | 270. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 24,1 % | 26,4 % | 25,9 % | 318. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 97,3 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 324. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 3 | 105 | 16.654 | 278. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 3,8 | 5,2 | 7,2 | 405. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,4 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Bošnjaci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 22,7 % | 50,6 % | 12,8 % | 221. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 33,5 % | 43,7 % | 31,3 % | 251. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Bošnjaci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 16,8 % | 11,4 % | 6,0 % | 92. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 16,5 % | 17,1 % | 19,5 % | 329. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,9 % | 8,3 % | 9,0 % | 217. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.474 € | 7.860 € | 7.821 € | 470. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.987 € | 11.311 € | 11.010 € | 275. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.130 € | 6.899 € | 6.391 € | 325. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 382 | 425 | 456 | 474. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 291 | 323 | 302 | 323. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Bošnjaci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 13,1 % | 9,7 % | 4,6 % | 27. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 37,5 % | 41,5 % | 45,2 % | 476. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 225 | 35.925 | 1.262.193 | 364. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 86 | 263 | 150 | 425. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 49,2 % | 37,4 % | 55,5 % | 341. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Bošnjaci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 9,7 % | 6,7 % | 6,5 % | 167. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Bošnjaci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,79 | 2,66 | 2,75 | 246. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Bošnjaci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 67 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 79 | 5.522 | 158.685 | 295. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 31 | 41 | 35 | 332. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 84 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 190 | 10.358 | 291.355 | 266. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 74 | 76 | 72 | 231. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,6 | 6,5 | 6,3 | 165. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 78 | 4.855 | 139.372 | 238. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 30 | 36 | 28 | 204. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 10,7 % | 15,3 % | 13,0 % | 341. mjesto od 545 |
Bošnjaci: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−14,5 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,8 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−7,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −17,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
6,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −8,9 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
3 u 2024, u usporedbi s 6 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.474 € u 2025, u usporedbi s 3.888 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.987 € u 2025, u usporedbi s 7.120 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.130 € u 2025, u usporedbi s 4.007 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
225 u 2024, u usporedbi s 153 u 2011
Gdje je Bošnjaci?
Susjedne lokalne jedinice
- Županja5,1 km · 8.585
- Štitar11 km · 1.412
- Gradište12 km · 2.043
- Otok14 km · 4.573
- Vrbanja15 km · 2.656
- Drenovci16 km · 3.324
- Cerna17 km · 3.504
- Privlaka17 km · 2.002
Vukovarsko-srijemska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Bošnjaci?
Bošnjaci ima 2.565 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 279. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Bošnjaci: kolika je površina?
Bošnjaci ima površinu od 95,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 27 stanovnika/km².
Bošnjaci: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Bošnjaci) promijenio se s 3.495 na 2.565, odnosno za −26,6 %.
Bošnjaci: gdje se nalazi?
Županija: Vukovarsko-srijemska županija. Geografska širina 45,050, geografska dužina 18,760.
Stopa nezaposlenosti (Bošnjaci): kolika je vrijednost?
Bošnjaci: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 13,1 % (2021), što je 27. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (Bošnjaci): kolika je vrijednost?
Bošnjaci: „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju” iznosi 100,0 % (2021), što je 1. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 99,0 %.
Bošnjaci: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Bošnjaci): Županja (5,1 km), Štitar (11 km), Gradište (12 km), Otok (14 km), Vrbanja (15 km).