Dvor: stanovništvo i statistika
Dvor: stanovništvo 2.566 (2025), površina 5,5 km², gustoća naseljenosti 466 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 278. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −37,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.566
- 5,5 km²
- 466 stanovnika/km²
Dvor u brojkama
Ključne informacije
Sisačko-moslavačka županija: Dvor je na 11. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 19).
Umirovljenici na 1000 stanovnika: Dvor ima 824, u usporedbi s prosjekom od 378 (Sisačko-moslavačka županija) i državnim prosjekom od 304.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina: Dvor ima 28,6 %, u usporedbi s prosjekom od 43,4 % (Sisačko-moslavačka županija) i državnim prosjekom od 49,1 %.
Kretanje broja stanovnika: Dvor
Dvor: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 4.109, a 2025. godine 2.566.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.068 |
| 2021 | 2.959 |
| 2022 | 2.833 |
| 2023 | 2.738 |
| 2024 | 2.664 |
| 2025 | 2.566 |
Jeste li znali?
- Sisačko-moslavačka županija: prvo mjesto za „Prosječna starost stanovništva”.
- Sisačko-moslavačka županija: prvo mjesto za „Udio stanovnika starih 65 i više godina”.
- „Umirovljenici na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 770.
- Gustoća naseljenosti 4,1 puta je veća od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Dvor
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Dvor | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 53,7 god. | 45,9 god. | 44,8 god. | 9. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 39,0 % | 24,6 % | 22,9 % | 11. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 8,5 % | 13,1 % | 13,7 % | 533. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −24,8 ‰ | −9,4 ‰ | −6,8 ‰ | 537. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −8,2 ‰ | −4,2 ‰ | 3,1 ‰ | 469. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 1,9 ‰ | −1,9 ‰ | 3,7 ‰ | 350. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Dvor | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 4.061 | 87.222 | 2.390.500 | 125. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.355 | 621 | 604 | 53. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 6,9 % | 6,6 % | 7,9 % | 291. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 58,6 % | 29,2 % | 25,9 % | 9. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 91,2 m² | 98,0 m² | 100,4 m² | 434. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 265 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 0,4 | 6,8 | 7,2 | 539. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 97,7 % | 98,7 % | 99,0 % | 378. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Dvor | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 1,7 % | 27,7 % | 12,8 % | 510. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 5,2 % | 32,1 % | 31,3 % | 525. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Dvor | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 18,9 % | 5,7 % | 6,0 % | 76. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 15,2 % | 23,4 % | 19,5 % | 349. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,4 % | 8,5 % | 9,0 % | 253. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.030 € | 8.681 € | 7.821 € | 402. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.476 € | 12.100 € | 11.010 € | 490. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 3.960 € | 6.760 € | 6.391 € | 537. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 367 | 460 | 456 | 496. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 824 | 378 | 302 | 1. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Dvor | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 11,1 % | 6,8 % | 4,6 % | 56. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 28,6 % | 43,4 % | 45,2 % | 539. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 347 | 31.859 | 1.262.193 | 283. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 130 | 238 | 150 | 310. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 36,7 % | 38,9 % | 55,5 % | 420. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Dvor | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 8,4 % | 5,2 % | 6,5 % | 194. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Dvor | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,18 | 2,60 | 2,75 | 531. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Dvor | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 36 | 4.515 | 158.685 | 417. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 14 | 34 | 35 | 462. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 79 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 108 | 9.475 | 291.355 | 401. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 42 | 72 | 72 | 488. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,1 | 7,1 | 6,3 | 361. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 38 | 4.094 | 139.372 | 400. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 15 | 31 | 28 | 477. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 10,1 % | 15,9 % | 13,0 % | 373. mjesto od 545 |
Dvor: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−24,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −28,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−8,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −45,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
1,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −26,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.030 € u 2025, u usporedbi s 4.080 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.476 € u 2025, u usporedbi s 6.004 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
3.960 € u 2025, u usporedbi s 2.832 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
347 u 2024, u usporedbi s 394 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2013
Gdje je Dvor?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Dvor?
Dvor ima 2.566 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 278. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Dvor: kolika je površina?
Dvor ima površinu od 5,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 466 stanovnika/km².
Dvor: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Dvor) promijenio se s 4.109 na 2.566, odnosno za −37,6 %.
Dvor: gdje se nalazi?
Županija: Sisačko-moslavačka županija. Geografska širina 45,069, geografska dužina 16,376.
Umirovljenici na 1000 stanovnika (Dvor): kolika je vrijednost?
Dvor: „Umirovljenici na 1000 stanovnika” iznosi 824 (2025), što je 1. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 302.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (Dvor): kolika je vrijednost?
Dvor: „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina” iznosi 28,6 % (2021), što je 539. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 45,2 %.
Dvor: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Dvor): Hrvatska Kostajnica (22 km), Donji Kukuruzari (23 km), Majur (23 km), Hrvatska Dubica (36 km), Sunja (36 km).