Bednja: stanovništvo i statistika
Bednja: stanovništvo 3.254 (2025), površina 6,0 km², gustoća naseljenosti 542 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 218. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −13,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.254
- 6,0 km²
- 542 stanovnika/km²
Bednja u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Bednja je na 14. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Udio zaposlenih u građevinarstvu: Bednja ima 20,9 %, u usporedbi s prosjekom od 10,3 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 7,7 %.
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika: Bednja ima −6,5 ‰, u usporedbi s prosjekom od 0,6 ‰ (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 4,9 ‰.
Kretanje broja stanovnika: Bednja
Bednja: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.750, a 2025. godine 3.254.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.460 |
| 2021 | 3.353 |
| 2022 | 3.258 |
| 2023 | 3.340 |
| 2024 | 3.338 |
| 2025 | 3.254 |
Jeste li znali?
- Varaždinska županija: prvo mjesto za „Prosječna starost stanovništva”.
- Varaždinska županija: prvo mjesto za „Stanova na 1000 stanovnika”.
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom”: vrijednost je niža nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 840.
- Gustoća naseljenosti 4,8 puta je veća od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Bednja
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Bednja | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,7 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 199. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,1 % | 20,8 % | 22,9 % | 321. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,1 % | 13,9 % | 13,7 % | 479. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −14,4 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 482. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −11,7 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 498. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −6,5 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 527. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Bednja | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.579 | 81.323 | 2.390.500 | 200. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 761 | 510 | 604 | 172. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 18,0 % | 14,0 % | 7,9 % | 160. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 35,2 % | 18,3 % | 25,9 % | 108. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 103,3 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 228. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 2 | 394 | 16.654 | 314. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 3,6 | 9,1 | 7,2 | 416. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 92,6 % | 98,4 % | 99,0 % | 508. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Bednja | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 9,9 % | 64,5 % | 12,8 % | 303. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 10,8 % | 30,5 % | 31,3 % | 505. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Bednja | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,1 % | 4,5 % | 6,0 % | 408. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 31,6 % | 32,4 % | 19,5 % | 99. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 20,9 % | 10,3 % | 9,0 % | 11. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.302 € | 8.974 € | 7.821 € | 368. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.619 € | 12.264 € | 11.010 € | 335. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.422 € | 6.475 € | 6.391 € | 449. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 507 | 507 | 456 | 129. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 289 | 283 | 302 | 337. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Bednja | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,5 % | 3,2 % | 4,6 % | 364. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 45,3 % | 52,1 % | 45,2 % | 267. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 409 | 54.226 | 1.262.193 | 252. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 123 | 342 | 150 | 331. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 71,0 % | 52,1 % | 55,5 % | 95. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Bednja | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,7 % | 3,8 % | 6,5 % | 486. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Bednja | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,85 | 3,04 | 2,75 | 211. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Bednja | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 61 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 61 | 6.538 | 158.685 | 340. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 19 | 41 | 35 | 438. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 3 | 71 | 1.925 | 176. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 205 | 11.648 | 291.355 | 252. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 63 | 74 | 72 | 379. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,4 | 8,2 | 6,3 | 337. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 98 | 5.169 | 139.372 | 201. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 30 | 33 | 28 | 204. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 9,8 % | 18,2 % | 13,0 % | 385. mjesto od 545 |
Bednja: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−14,4 ‰ u 2024, u usporedbi s −12,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−11,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−6,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
2 u 2024, u usporedbi s 6 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.302 € u 2025, u usporedbi s 4.368 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.619 € u 2025, u usporedbi s 7.551 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.422 € u 2025, u usporedbi s 3.519 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
409 u 2024, u usporedbi s 410 u 2011
Gdje je Bednja?
Susjedne lokalne jedinice
- Lepoglava5,3 km · 6.653
- Novi Golubovec5,6 km · 757
- Jesenje6,0 km · 1.305
- Klenovnik8,2 km · 1.736
- Radoboj8,3 km · 2.972
- Ivanec11 km · 12.974
- Lobor11 km · 2.594
- Mihovljan11 km · 1.548
Varaždinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Bednja?
Bednja ima 3.254 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 218. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Bednja: kolika je površina?
Bednja ima površinu od 6,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 542 stanovnika/km².
Bednja: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Bednja) promijenio se s 3.750 na 3.254, odnosno za −13,2 %.
Bednja: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,230, geografska dužina 15,980.
Udio zaposlenih u građevinarstvu (Bednja): kolika je vrijednost?
Bednja: „Udio zaposlenih u građevinarstvu” iznosi 20,9 % (2021), što je 11. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 9,0 %.
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (Bednja): kolika je vrijednost?
Bednja: „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika” iznosi −6,5 ‰ (2025), što je 527. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,7 ‰.
Bednja: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Bednja): Lepoglava (5,3 km), Novi Golubovec (5,6 km), Jesenje (6,0 km), Klenovnik (8,2 km), Radoboj (8,3 km).