Jesenje: stanovništvo i statistika
Jesenje: stanovništvo 1.305 (2025), površina 24,5 km², gustoća naseljenosti 53,3 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 452. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −11,9 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.305
- 24,5 km²
- 53 stanovnika/km²
Jesenje u brojkama
Ključne informacije
Krapinsko-zagorska županija: Jesenje je na 29. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 32).
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada: Jesenje ima 81,6 %, u usporedbi s prosjekom od 63,5 % (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 33,9 %.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika: Jesenje ima −16,1 ‰, u usporedbi s prosjekom od 0,9 ‰ (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 5,0 ‰.
Kretanje broja stanovnika: Jesenje
Jesenje: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.481, a 2025. godine 1.305.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.383 |
| 2021 | 1.368 |
| 2022 | 1.370 |
| 2023 | 1.353 |
| 2024 | 1.324 |
| 2025 | 1.305 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna površina nastanjenog stana”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 3.431.
- Gustoća naseljenosti 2,1 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Radoboj (2.972 st.), udaljena 4,5 km.
Svi pokazatelji: Jesenje
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Jesenje | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,4 god. | 44,1 god. | 44,8 god. | 419. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 17,9 % | 20,8 % | 22,9 % | 509. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,4 % | 13,7 % | 13,7 % | 308. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −9,8 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 390. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −16,1 ‰ | 0,9 ‰ | 3,1 ‰ | 525. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 6,9 ‰ | 0,1 ‰ | 3,7 ‰ | 177. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Jesenje | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 728 | 63.592 | 2.390.500 | 494. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 531 | 528 | 604 | 358. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 15,4 % | 15,8 % | 7,9 % | 192. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 25,1 % | 21,4 % | 25,9 % | 292. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 119,8 m² | 109,1 m² | 100,4 m² | 29. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 243 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 3,8 | 7,7 | 7,2 | 405. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 97,0 % | 98,4 % | 99,0 % | 416. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Jesenje | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 44,9 % | 64,5 % | 12,8 % | 152. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 16,3 % | 23,3 % | 31,3 % | 455. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Jesenje | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,2 % | 1,8 % | 6,0 % | 403. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 34,6 % | 29,7 % | 19,5 % | 62. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 14,4 % | 11,4 % | 9,0 % | 70. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.947 € | 9.106 € | 7.821 € | 261. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.530 € | 12.929 € | 11.010 € | 77. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.720 € | 6.237 € | 6.391 € | 401. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 470 | 499 | 456 | 234. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 300 | 292 | 302 | 279. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Jesenje | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,6 % | 3,2 % | 4,6 % | 271. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 50,5 % | 50,9 % | 45,2 % | 133. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 126 | 29.951 | 1.262.193 | 453. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 95 | 251 | 150 | 404. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 81,6 % | 63,5 % | 55,5 % | 8. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Jesenje | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 393 | – | 9.381 | 308. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,3 | 5,1 | 1,6 | 281. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,7 % | 4,8 % | 6,5 % | 411. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Jesenje | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,19 | 3,08 | 2,75 | 60. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Jesenje | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 61 | 4.297 | 158.685 | 340. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 47 | 36 | 35 | 68. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 79 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 81 | 8.594 | 291.355 | 446. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 62 | 72 | 72 | 388. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,0 | 8,1 | 6,3 | 439. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 33 | 3.661 | 139.372 | 426. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 25 | 31 | 28 | 327. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 12,7 % | 15,7 % | 13,0 % | 277. mjesto od 545 |
Jesenje: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−9,8 ‰ u 2024, u usporedbi s 0,0 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−16,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −10,1 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
6,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.947 € u 2025, u usporedbi s 5.089 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.530 € u 2025, u usporedbi s 8.472 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.720 € u 2025, u usporedbi s 3.704 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
126 u 2024, u usporedbi s 67 u 2011
Noćenja turista u godini
393 u 2019, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Jesenje?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Jesenje?
Jesenje ima 1.305 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 452. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Jesenje: kolika je površina?
Jesenje ima površinu od 24,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 53 stanovnika/km².
Jesenje: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Jesenje) promijenio se s 1.481 na 1.305, odnosno za −11,9 %.
Jesenje: gdje se nalazi?
Županija: Krapinsko-zagorska županija. Geografska širina 46,206, geografska dužina 15,910.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (Jesenje): kolika je vrijednost?
Jesenje: „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada” iznosi 81,6 % (2021), što je 8. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 55,5 %.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (Jesenje): kolika je vrijednost?
Jesenje: „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika” iznosi −16,1 ‰ (2025), što je 525. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,1 ‰.
Jesenje: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Jesenje): Radoboj (4,5 km), Đurmanec (5,4 km), Krapina (5,9 km), Bednja (6,0 km), Novi Golubovec (6,1 km).