Gornja Stubica: stanovništvo i statistika
Gornja Stubica: stanovništvo 4.437 (2025), površina 48,7 km², gustoća naseljenosti 91,1 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 159. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −11,7 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 4.437
- 48,7 km²
- 91 stanovnika/km²
Gornja Stubica u brojkama
Ključne informacije
Krapinsko-zagorska županija: Gornja Stubica je na 11. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 32).
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada: Gornja Stubica ima 77,3 %, u usporedbi s prosjekom od 63,5 % (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 33,9 %.
Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu: Gornja Stubica ima 3,23, u usporedbi s prosjekom od 3,08 (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 2,70.
Kretanje broja stanovnika: Gornja Stubica
Gornja Stubica: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 5.027, a 2025. godine 4.437.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 4.648 |
| 2021 | 4.608 |
| 2022 | 4.540 |
| 2023 | 4.472 |
| 2024 | 4.474 |
| 2025 | 4.437 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- „Udio stanovnika starih 65 i više godina”: vrijednost je niža nego kod 90 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 6.821.
- Najbliža lokalna jedinica je Donja Stubica, na udaljenosti od 5,5 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Bedekovčina (7.022 st.), udaljena 8,5 km.
Svi pokazatelji: Gornja Stubica
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Gornja Stubica | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 42,9 god. | 44,1 god. | 44,8 god. | 458. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 18,9 % | 20,8 % | 22,9 % | 487. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,7 % | 13,7 % | 13,7 % | 142. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −4,5 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 170. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −2,0 ‰ | 0,9 ‰ | 3,1 ‰ | 361. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 2,0 ‰ | 0,1 ‰ | 3,7 ‰ | 342. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Gornja Stubica | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.510 | 63.592 | 2.390.500 | 205. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 543 | 528 | 604 | 344. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 18,6 % | 15,8 % | 7,9 % | 152. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 23,7 % | 21,4 % | 25,9 % | 328. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 110,4 m² | 109,1 m² | 100,4 m² | 123. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 11 | 243 | 16.654 | 169. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 6,9 | 7,7 | 7,2 | 283. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 97,7 % | 98,4 % | 99,0 % | 378. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Gornja Stubica | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 54,3 % | 64,5 % | 12,8 % | 118. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 18,4 % | 23,3 % | 31,3 % | 425. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Gornja Stubica | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,3 % | 1,8 % | 6,0 % | 452. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 26,9 % | 29,7 % | 19,5 % | 152. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,9 % | 11,4 % | 9,0 % | 167. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.559 € | 9.106 € | 7.821 € | 186. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.617 € | 12.929 € | 11.010 € | 67. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.753 € | 6.237 € | 6.391 € | 393. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 498 | 499 | 456 | 151. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 287 | 292 | 302 | 347. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Gornja Stubica | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,2 % | 3,2 % | 4,6 % | 391. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 50,6 % | 50,9 % | 45,2 % | 126. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 383 | 29.951 | 1.262.193 | 260. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 86 | 251 | 150 | 425. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 77,3 % | 63,5 % | 55,5 % | 29. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Gornja Stubica | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 3.539 | – | 9.381 | 248. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,8 | 5,1 | 1,6 | 244. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,7 % | 4,8 % | 6,5 % | 327. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Gornja Stubica | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,23 | 3,08 | 2,75 | 49. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Gornja Stubica | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 130 | 4.297 | 158.685 | 202. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 29 | 36 | 35 | 356. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 5 | 79 | 1.925 | 81. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 317 | 8.594 | 291.355 | 162. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 71 | 72 | 72 | 285. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,1 | 8,1 | 6,3 | 361. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 144 | 3.661 | 139.372 | 133. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 32 | 31 | 28 | 157. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 11,5 % | 15,7 % | 13,0 % | 318. mjesto od 545 |
Gornja Stubica: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−4,5 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,5 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−2,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −10,1 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
2,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −5,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
11 u 2024, u usporedbi s 11 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.559 € u 2025, u usporedbi s 5.319 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.617 € u 2025, u usporedbi s 8.430 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.753 € u 2025, u usporedbi s 3.692 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
383 u 2024, u usporedbi s 361 u 2011
Noćenja turista u godini
1.705 u 2021, u usporedbi s 2.554 u 2016
Gdje je Gornja Stubica?
Susjedne lokalne jedinice
- Donja Stubica5,5 km · 5.279
- Stubičke Toplice7,8 km · 2.905
- Marija Bistrica8,4 km · 5.385
- Bedekovčina8,5 km · 7.022
- Oroslavje9,8 km · 5.918
- Zabok11 km · 8.729
- Zlatar-Bistrica12 km · 2.261
- Farkaševac13 km · 1.473
Krapinsko-zagorska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Gornja Stubica?
Gornja Stubica ima 4.437 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 159. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Gornja Stubica: kolika je površina?
Gornja Stubica ima površinu od 48,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 91 stanovnika/km².
Gornja Stubica: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Gornja Stubica) promijenio se s 5.027 na 4.437, odnosno za −11,7 %.
Gornja Stubica: gdje se nalazi?
Županija: Krapinsko-zagorska županija. Geografska širina 45,960, geografska dužina 16,030.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (Gornja Stubica): kolika je vrijednost?
Gornja Stubica: „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada” iznosi 77,3 % (2021), što je 29. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 55,5 %.
Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (Gornja Stubica): kolika je vrijednost?
Gornja Stubica: „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu” iznosi 3,23 (2021), što je 49. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 2,75.
Gornja Stubica: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Gornja Stubica): Donja Stubica (5,5 km), Stubičke Toplice (7,8 km), Marija Bistrica (8,4 km), Bedekovčina (8,5 km), Oroslavje (9,8 km).