Marija Bistrica: stanovništvo i statistika
Marija Bistrica: stanovništvo 5.385 (2025), površina 4,0 km², gustoća naseljenosti 1.346 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 124. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −6,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 5.385
- 4,0 km²
- 1.346 stanovnika/km²
Marija Bistrica u brojkama
Ključne informacije
Krapinsko-zagorska županija: Marija Bistrica je na 8. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 32).
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku: Marija Bistrica ima 13.491 €, u usporedbi s prosjekom od 12.929 € (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 12.677 €.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom: Marija Bistrica ima 68,9 %, u usporedbi s prosjekom od 64,5 % (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 41,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Marija Bistrica
Marija Bistrica: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 5.747, a 2025. godine 5.385.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 5.563 |
| 2021 | 5.532 |
| 2022 | 5.494 |
| 2023 | 5.480 |
| 2024 | 5.452 |
| 2025 | 5.385 |
Jeste li znali?
- „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je veća nego kod 90 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 560.
- Gustoća naseljenosti 12,0 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Konjščina, na udaljenosti od 7,2 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Sveti Ivan Zelina (15.292 st.), udaljena 11 km.
Svi pokazatelji: Marija Bistrica
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Marija Bistrica | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,5 god. | 44,1 god. | 44,8 god. | 304. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,8 % | 20,8 % | 22,9 % | 343. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,7 % | 13,7 % | 13,7 % | 273. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −6,1 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 236. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −5,6 ‰ | 0,9 ‰ | 3,1 ‰ | 427. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −2,4 ‰ | 0,1 ‰ | 3,7 ‰ | 474. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Marija Bistrica | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.292 | 63.592 | 2.390.500 | 154. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 593 | 528 | 604 | 287. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 20,2 % | 15,8 % | 7,9 % | 128. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 25,8 % | 21,4 % | 25,9 % | 278. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 115,1 m² | 109,1 m² | 100,4 m² | 63. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 11 | 243 | 16.654 | 169. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 5,9 | 7,7 | 7,2 | 315. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,7 % | 98,4 % | 99,0 % | 301. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Marija Bistrica | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 68,9 % | 64,5 % | 12,8 % | 54. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 20,2 % | 23,3 % | 31,3 % | 400. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Marija Bistrica | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,6 % | 1,8 % | 6,0 % | 433. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 27,0 % | 29,7 % | 19,5 % | 147. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,0 % | 11,4 % | 9,0 % | 209. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.320 € | 9.106 € | 7.821 € | 106. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 13.491 € | 12.929 € | 11.010 € | 18. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.190 € | 6.237 € | 6.391 € | 315. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 481 | 499 | 456 | 206. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 296 | 292 | 302 | 296. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Marija Bistrica | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,6 % | 3,2 % | 4,6 % | 351. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 50,7 % | 50,9 % | 45,2 % | 124. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 676 | 29.951 | 1.262.193 | 173. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 124 | 251 | 150 | 326. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 71,8 % | 63,5 % | 55,5 % | 83. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Marija Bistrica | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 6,7 % | 4,8 % | 6,5 % | 267. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Marija Bistrica | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,14 | 3,08 | 2,75 | 80. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Marija Bistrica | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 3 | 40 | 1.794 | 79. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 228 | 4.297 | 158.685 | 115. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 42 | 36 | 35 | 142. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 4 | 79 | 1.925 | 117. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 396 | 8.594 | 291.355 | 132. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 74 | 72 | 72 | 231. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,2 | 8,1 | 6,3 | 124. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 166 | 3.661 | 139.372 | 116. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 31 | 31 | 28 | 183. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 14,3 % | 15,7 % | 13,0 % | 238. mjesto od 545 |
Marija Bistrica: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−6,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−5,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,2 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−2,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,9 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
11 u 2024, u usporedbi s 7 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.320 € u 2025, u usporedbi s 6.043 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
13.491 € u 2025, u usporedbi s 8.806 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.190 € u 2025, u usporedbi s 4.001 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
676 u 2024, u usporedbi s 457 u 2011
Noćenja turista u godini
10.216 u 2021, u usporedbi s 14.140 u 2014
Gdje je Marija Bistrica?
Susjedne lokalne jedinice
- Konjščina7,2 km · 3.186
- Zlatar-Bistrica7,3 km · 2.261
- Gornja Stubica8,4 km · 4.437
- Bedekovčina9,7 km · 7.022
- Sveti Ivan Zelina11 km · 15.292
- Bedenica11 km · 1.265
- Mače12 km · 2.201
- Donja Stubica12 km · 5.279
Krapinsko-zagorska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Marija Bistrica?
Marija Bistrica ima 5.385 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 124. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Marija Bistrica: kolika je površina?
Marija Bistrica ima površinu od 4,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 1.346 stanovnika/km².
Marija Bistrica: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Marija Bistrica) promijenio se s 5.747 na 5.385, odnosno za −6,3 %.
Marija Bistrica: gdje se nalazi?
Županija: Krapinsko-zagorska županija. Geografska širina 46,004, geografska dužina 16,119.
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (Marija Bistrica): kolika je vrijednost?
Marija Bistrica: „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku” iznosi 13.491 € (2025), što je 18. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 11.010 €.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (Marija Bistrica): kolika je vrijednost?
Marija Bistrica: „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom” iznosi 68,9 % (2021), što je 54. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 12,8 %.
Marija Bistrica: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Marija Bistrica): Konjščina (7,2 km), Zlatar-Bistrica (7,3 km), Gornja Stubica (8,4 km), Bedekovčina (9,7 km), Sveti Ivan Zelina (11 km).