Dubrava: stanovništvo i statistika
Dubrava: stanovništvo 4.449 (2025), površina 115,7 km², gustoća naseljenosti 38,5 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 157. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −8,1 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 4.449
- 115,7 km²
- 38 stanovnika/km²
Dubrava u brojkama
Ključne informacije
Zagrebačka županija: Dubrava je na 17. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika: Dubrava ima 2,0, u usporedbi s prosjekom od 13,3 (Zagrebačka županija) i državnim prosjekom od 19,1.
Učenika po učitelju u osnovnim školama: Dubrava ima 9,4, u usporedbi s prosjekom od 9,5 (Zagrebačka županija) i državnim prosjekom od 8,4.
Kretanje broja stanovnika: Dubrava
Dubrava: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 4.839, a 2025. godine 4.449.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 4.561 |
| 2021 | 4.488 |
| 2022 | 4.449 |
| 2023 | 4.436 |
| 2024 | 4.420 |
| 2025 | 4.449 |
Jeste li znali?
- „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 16.204.
- Gustoća naseljenosti 2,9 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Gradec, na udaljenosti od 9,1 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Vrbovec (13.241 st.), udaljena 9,5 km.
Svi pokazatelji: Dubrava
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Dubrava | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,0 god. | 43,4 god. | 44,8 god. | 124. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 25,6 % | 21,3 % | 22,9 % | 151. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,1 % | 14,9 % | 13,7 % | 425. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −8,1 ‰ | −3,1 ‰ | −6,8 ‰ | 330. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 13,5 ‰ | 11,1 ‰ | 3,1 ‰ | 135. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 3,8 ‰ | 4,9 ‰ | 3,7 ‰ | 267. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Dubrava | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.103 | 144.764 | 2.390.500 | 244. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 465 | 481 | 604 | 469. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 2,4 % | 9,6 % | 7,9 % | 407. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 34,6 % | 19,7 % | 25,9 % | 114. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 115,8 m² | 110,9 m² | 100,4 m² | 58. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 2 | 1.342 | 16.654 | 314. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 2,0 | 13,3 | 7,2 | 493. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 95,3 % | 99,2 % | 99,0 % | 475. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Dubrava | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 34,4 % | 55,7 % | 12,8 % | 195. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 24,3 % | 43,0 % | 31,3 % | 347. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Dubrava | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 14,6 % | 2,7 % | 6,0 % | 112. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 21,0 % | 19,7 % | 19,5 % | 239. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,6 % | 8,2 % | 9,0 % | 360. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.298 € | 9.898 € | 7.821 € | 488. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.032 € | 13.565 € | 11.010 € | 267. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.359 € | 6.957 € | 6.391 € | 460. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 383 | 527 | 456 | 470. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 259 | 259 | 302 | 465. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Dubrava | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,3 % | 3,8 % | 4,6 % | 281. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 39,4 % | 52,2 % | 45,2 % | 443. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 487 | 86.158 | 1.262.193 | 220. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 110 | 279 | 150 | 357. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 54,5 % | 61,4 % | 55,5 % | 286. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Dubrava | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 0,9 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,0 % | 4,7 % | 6,5 % | 458. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Dubrava | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,18 | 3,00 | 2,75 | 64. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Dubrava | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 123 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 149 | 13.110 | 158.685 | 182. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 33 | 42 | 35 | 310. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 118 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 291 | 24.065 | 291.355 | 177. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 65 | 77 | 72 | 353. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 9,4 | 9,5 | 6,3 | 56. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 119 | 11.352 | 139.372 | 166. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 27 | 36 | 28 | 282. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 9,7 % | 20,0 % | 13,0 % | 390. mjesto od 545 |
Dubrava: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−8,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −12,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
13,5 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,2 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
3,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −5,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
2 u 2024, u usporedbi s 11 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.298 € u 2025, u usporedbi s 4.109 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.032 € u 2025, u usporedbi s 7.473 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.359 € u 2025, u usporedbi s 3.432 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
487 u 2024, u usporedbi s 369 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Dubrava?
Susjedne lokalne jedinice
- Gradec9,1 km · 3.123
- Vrbovec9,5 km · 13.241
- Čazma12 km · 6.789
- Sveti Ivan Žabno13 km · 4.224
- Kloštar Ivanić14 km · 5.494
- Štefanje15 km · 1.620
- Ivanić-Grad18 km · 13.092
- Brckovljani18 km · 6.092
Zagrebačka županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Dubrava?
Dubrava ima 4.449 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 157. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Dubrava: kolika je površina?
Dubrava ima površinu od 115,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 38 stanovnika/km².
Dubrava: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Dubrava) promijenio se s 4.839 na 4.449, odnosno za −8,1 %.
Dubrava: gdje se nalazi?
Županija: Zagrebačka županija. Geografska širina 45,838, geografska dužina 16,537.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (Dubrava): kolika je vrijednost?
Dubrava: „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika” iznosi 2,0 (2024), što je 493. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 7,2.
Učenika po učitelju u osnovnim školama (Dubrava): kolika je vrijednost?
Dubrava: „Učenika po učitelju u osnovnim školama” iznosi 9,4 (2025/2026), što je 56. mjesto među lokalnim jedinicama (od 534); državni medijan iznosi 6,3.
Dubrava: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Dubrava): Gradec (9,1 km), Vrbovec (9,5 km), Čazma (12 km), Sveti Ivan Žabno (13 km), Kloštar Ivanić (14 km).