Oroslavje: stanovništvo i statistika
Oroslavje: stanovništvo 5.918 (2025), površina 7,8 km², gustoća naseljenosti 759 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 109. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −2,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 5.918
- 7,8 km²
- 759 stanovnika/km²
Oroslavje u brojkama
Ključne informacije
Krapinsko-zagorska županija: Oroslavje je na 4. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 32).
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku: Oroslavje ima 13.707 €, u usporedbi s prosjekom od 12.929 € (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 12.677 €.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom: Oroslavje ima 75,9 %, u usporedbi s prosjekom od 64,5 % (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 41,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Oroslavje
Oroslavje: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 6.065, a 2025. godine 5.918.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 5.856 |
| 2021 | 5.837 |
| 2022 | 5.846 |
| 2023 | 5.927 |
| 2024 | 5.925 |
| 2025 | 5.918 |
Jeste li znali?
- Krapinsko-zagorska županija: prvo mjesto za „Stopa nezaposlenosti”.
- Krapinsko-zagorska županija: prvo mjesto za „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju”.
- „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je veća nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Učenika po učitelju u osnovnim školama”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.092.
- Gustoća naseljenosti 6,7 puta je veća od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Oroslavje
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Oroslavje | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,8 god. | 44,1 god. | 44,8 god. | 270. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,6 % | 20,8 % | 22,9 % | 290. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,5 % | 13,7 % | 13,7 % | 299. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −6,8 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 268. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 1,7 ‰ | 0,9 ‰ | 3,1 ‰ | 299. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −0,5 ‰ | 0,1 ‰ | 3,7 ‰ | 428. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Oroslavje | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.269 | 63.592 | 2.390.500 | 159. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 560 | 528 | 604 | 319. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 19,5 % | 15,8 % | 7,9 % | 137. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 18,1 % | 21,4 % | 25,9 % | 461. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 111,5 m² | 109,1 m² | 100,4 m² | 103. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 13 | 243 | 16.654 | 157. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 14,2 | 7,7 | 7,2 | 161. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,9 % | 98,4 % | 99,0 % | 98. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Oroslavje | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 75,9 % | 64,5 % | 12,8 % | 25. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 34,6 % | 23,3 % | 31,3 % | 242. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Oroslavje | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,4 % | 1,8 % | 6,0 % | 491. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 27,2 % | 29,7 % | 19,5 % | 141. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 8,4 % | 11,4 % | 9,0 % | 306. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 10.081 € | 9.106 € | 7.821 € | 49. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 13.707 € | 12.929 € | 11.010 € | 12. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.600 € | 6.237 € | 6.391 € | 220. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 518 | 499 | 456 | 104. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 318 | 292 | 302 | 213. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Oroslavje | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,8 % | 3,2 % | 4,6 % | 263. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 51,3 % | 50,9 % | 45,2 % | 102. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.737 | 29.951 | 1.262.193 | 95. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 293 | 251 | 150 | 86. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 66,0 % | 63,5 % | 55,5 % | 158. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Oroslavje | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 14.941 | – | 9.381 | 191. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 2,5 | 5,1 | 1,6 | 194. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,8 % | 4,8 % | 6,5 % | 399. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Oroslavje | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,85 | 3,08 | 2,75 | 211. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Oroslavje | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 40 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 261 | 4.297 | 158.685 | 102. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 44 | 36 | 35 | 109. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 79 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 382 | 8.594 | 291.355 | 137. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 65 | 72 | 72 | 353. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 10,1 | 8,1 | 6,3 | 33. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 184 | 3.661 | 139.372 | 106. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 31 | 31 | 28 | 183. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 20,0 % | 15,7 % | 13,0 % | 112. mjesto od 545 |
Oroslavje: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−6,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
1,7 ‰ u 2025, u usporedbi s 2,3 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−0,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
13 u 2024, u usporedbi s 26 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
10.081 € u 2025, u usporedbi s 6.869 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
13.707 € u 2025, u usporedbi s 9.265 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.600 € u 2025, u usporedbi s 4.293 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.737 u 2024, u usporedbi s 1.049 u 2011
Noćenja turista u godini
6.463 u 2020, u usporedbi s 13.940 u 2018
Gdje je Oroslavje?
Susjedne lokalne jedinice
- Stubičke Toplice3,5 km · 2.905
- Donja Stubica4,3 km · 5.279
- Veliko Trgovišće5,0 km · 4.405
- Zabok7,2 km · 8.729
- Bedekovčina7,8 km · 7.022
- Luka7,9 km · 1.292
- Jakovlje8,1 km · 3.920
- Sveti Križ Začretje9,3 km · 5.618
Krapinsko-zagorska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Oroslavje?
Oroslavje ima 5.918 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 109. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Oroslavje: kolika je površina?
Oroslavje ima površinu od 7,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 759 stanovnika/km².
Oroslavje: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Oroslavje) promijenio se s 6.065 na 5.918, odnosno za −2,4 %.
Oroslavje: gdje se nalazi?
Županija: Krapinsko-zagorska županija. Geografska širina 45,996, geografska dužina 15,914.
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (Oroslavje): kolika je vrijednost?
Oroslavje: „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku” iznosi 13.707 € (2025), što je 12. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 11.010 €.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (Oroslavje): kolika je vrijednost?
Oroslavje: „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom” iznosi 75,9 % (2021), što je 25. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 12,8 %.
Oroslavje: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Oroslavje): Stubičke Toplice (3,5 km), Donja Stubica (4,3 km), Veliko Trgovišće (5,0 km), Zabok (7,2 km), Bedekovčina (7,8 km).