Privlaka (Zadarska županija): stanovništvo i statistika
Privlaka: stanovništvo 2.429 (2025), površina 11,1 km², gustoća naseljenosti 219 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 289. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +10,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.429
- 11,1 km²
- 219 stanovnika/km²
Privlaka u brojkama
Ključne informacije
Zadarska županija: Privlaka je na 17. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje: Privlaka ima 51,8 %, u usporedbi s prosjekom od 16,9 % (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 7,3 %.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika: Privlaka ima 38,3 ‰, u usporedbi s prosjekom od 14,0 ‰ (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 5,0 ‰.
Kretanje broja stanovnika: Privlaka
Privlaka: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.202, a 2025. godine 2.429.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.140 |
| 2021 | 2.126 |
| 2022 | 2.142 |
| 2023 | 2.281 |
| 2024 | 2.355 |
| 2025 | 2.429 |
Jeste li znali?
- „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.555.
- Najbliža lokalna jedinica je Nin, na udaljenosti od 4,7 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Vir (3.646 st.), udaljena 5,5 km.
Svi pokazatelji: Privlaka
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Privlaka | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 48,4 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 70. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 31,1 % | 24,0 % | 22,9 % | 41. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,8 % | 14,6 % | 13,7 % | 448. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −3,4 ‰ | −3,7 ‰ | −6,8 ‰ | 122. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 38,3 ‰ | 14,0 ‰ | 3,1 ‰ | 15. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 25,1 ‰ | 11,7 ‰ | 3,7 ‰ | 29. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Privlaka | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 4.246 | 156.903 | 2.390.500 | 116. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.995 | 1.001 | 604 | 18. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 51,8 % | 16,9 % | 7,9 % | 5. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 16,4 % | 27,9 % | 25,9 % | 494. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 104,5 m² | 94,6 m² | 100,4 m² | 200. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 157 | 2.578 | 16.654 | 16. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 313,0 | 73,7 | 7,2 | 4. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,9 % | 99,8 % | 99,0 % | 98. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Privlaka | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 2,3 % | 5,0 % | 12,8 % | 481. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 67,2 % | 71,4 % | 31,3 % | 112. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Privlaka | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,1 % | 5,7 % | 6,0 % | 354. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 9,3 % | 10,8 % | 19,5 % | 487. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 6,2 % | 7,3 % | 9,0 % | 444. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.271 € | 8.574 € | 7.821 € | 371. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.892 € | 11.201 € | 11.010 € | 295. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.558 € | 6.929 € | 6.391 € | 230. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 400 | 489 | 456 | 427. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 319 | 309 | 302 | 210. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Privlaka | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 5,7 % | 4,6 % | 4,6 % | 219. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 41,2 % | 46,3 % | 45,2 % | 398. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 217 | 45.382 | 1.262.193 | 370. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 92 | 274 | 150 | 409. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 58,7 % | 34,2 % | 55,5 % | 236. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Privlaka | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 300.706 | – | 9.381 | 74. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 137,7 | 64,1 | 1,6 | 54. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 19,1 % | 12,9 % | 6,5 % | 65. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 318.291 | – | 303.422 | 70. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 45.455 | – | 45.455 | 72. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 131,0 | 64,6 | 87,2 | 51. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 7,0 | 5,4 | 6,3 | 32. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 87,0 % | 87,2 % | 92,2 % | 107. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 6.322 | – | 4.527 | 64. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 2.603 | 1.008 | 1.506 | 40. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 0,9 % | 7,5 % | 6,6 % | 108. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 21,6 % | 22,5 % | 7,1 % | 39. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Privlaka | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,59 | 2,66 | 2,75 | 378. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Privlaka | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 95 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 82 | 6.478 | 158.685 | 281. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 34 | 39 | 35 | 294. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 112 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 238 | 13.110 | 291.355 | 222. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 98 | 78 | 72 | 34. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,2 | 8,8 | 6,3 | 198. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 73 | 6.213 | 139.372 | 252. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 30 | 37 | 28 | 204. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 20,0 % | 22,3 % | 13,0 % | 112. mjesto od 545 |
Privlaka: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−3,4 ‰ u 2024, u usporedbi s −10,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
38,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −5,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
25,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
157 u 2024, u usporedbi s 50 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.271 € u 2025, u usporedbi s 5.163 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.892 € u 2025, u usporedbi s 7.117 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.558 € u 2025, u usporedbi s 4.319 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
217 u 2024, u usporedbi s 141 u 2011
Noćenja turista u godini
261.299 u 2021, u usporedbi s 238.211 u 2014
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
318.291 u 2025, u usporedbi s 282.198 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
45.455 u 2025, u usporedbi s 35.329 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
6.322 u 2025, u usporedbi s 6.368 u 2018
Gdje je Privlaka?
Susjedne lokalne jedinice
- Nin4,7 km · 3.259
- Vir5,5 km · 3.646
- Vrsi8,3 km · 2.211
- Povljana9,8 km · 726
- Ražanac18 km · 2.864
- Zadar18 km · 74.393
- Preko20 km · 3.675
- Pag21 km · 3.358
Zadarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Privlaka?
Privlaka ima 2.429 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 289. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Privlaka: kolika je površina?
Privlaka ima površinu od 11,1 km², a gustoća naseljenosti iznosi 219 stanovnika/km².
Privlaka: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Privlaka) promijenio se s 2.202 na 2.429, odnosno za +10,3 %.
Privlaka: gdje se nalazi?
Županija: Zadarska županija. Geografska širina 44,259, geografska dužina 15,129.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (Privlaka): kolika je vrijednost?
Privlaka: „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje” iznosi 51,8 % (2021), što je 5. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 7,9 %.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (Privlaka): kolika je vrijednost?
Privlaka: „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika” iznosi 38,3 ‰ (2025), što je 15. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,1 ‰.
Privlaka: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Privlaka): Nin (4,7 km), Vir (5,5 km), Vrsi (8,3 km), Povljana (9,8 km), Ražanac (18 km).