Đurđenovac: stanovništvo i statistika
Đurđenovac: stanovništvo 4.932 (2025), površina 116,4 km², gustoća naseljenosti 42,4 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 138. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −20,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 4.932
- 116,4 km²
- 42 stanovnika/km²
Đurđenovac u brojkama
Ključne informacije
Osječko-baranjska županija: Đurđenovac je na 11. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 42).
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje: Đurđenovac ima 0,4 %, u usporedbi s prosjekom od 3,1 % (Osječko-baranjska županija) i državnim prosjekom od 7,3 %.
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom: Đurđenovac ima 38,6 %, u usporedbi s prosjekom od 17,5 % (Osječko-baranjska županija) i državnim prosjekom od 17,4 %.
Kretanje broja stanovnika: Đurđenovac
Đurđenovac: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 6.208, a 2025. godine 4.932.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 5.411 |
| 2021 | 5.307 |
| 2022 | 5.207 |
| 2023 | 5.100 |
| 2024 | 4.977 |
| 2025 | 4.932 |
Jeste li znali?
- Osječko-baranjska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”.
- „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- „Osnovne škole”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 16.303.
- Gustoća naseljenosti 2,7 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Donja Motičina, na udaljenosti od 5,2 km.
Svi pokazatelji: Đurđenovac
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Đurđenovac | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,5 god. | 44,4 god. | 44,8 god. | 210. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,7 % | 22,0 % | 22,9 % | 224. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,5 % | 13,7 % | 13,7 % | 396. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −10,8 ‰ | −7,0 ‰ | −6,8 ‰ | 412. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 5,1 ‰ | 1,6 ‰ | 3,1 ‰ | 237. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 7,5 ‰ | 2,7 ‰ | 3,7 ‰ | 161. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Đurđenovac | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.020 | 138.748 | 2.390.500 | 178. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 566 | 537 | 604 | 313. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 0,4 % | 3,1 % | 7,9 % | 521. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 29,3 % | 23,3 % | 25,9 % | 211. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 89,7 m² | 96,5 m² | 100,4 m² | 459. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 567 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 2,0 | 11,1 | 7,2 | 493. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 97,1 % | 98,7 % | 99,0 % | 409. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Đurđenovac | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 45,2 % | 58,0 % | 12,8 % | 151. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 24,7 % | 47,3 % | 31,3 % | 342. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Đurđenovac | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 8,7 % | 9,1 % | 6,0 % | 208. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 38,6 % | 17,5 % | 19,5 % | 32. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,9 % | 8,1 % | 9,0 % | 217. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.756 € | 8.658 € | 7.821 € | 441. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.190 € | 12.254 € | 11.010 € | 418. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.355 € | 6.878 € | 6.391 € | 286. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 399 | 451 | 456 | 429. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 351 | 319 | 302 | 132. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Đurđenovac | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 9,8 % | 8,8 % | 4,6 % | 78. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 38,3 % | 45,3 % | 45,2 % | 459. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 807 | 74.139 | 1.262.193 | 155. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 162 | 297 | 150 | 250. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 42,9 % | 34,0 % | 55,5 % | 382. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Đurđenovac | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 0,9 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,0 % | 5,9 % | 6,5 % | 458. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Đurđenovac | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,52 | 2,60 | 2,75 | 411. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Đurđenovac | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 104 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 122 | 8.848 | 158.685 | 216. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 25 | 36 | 35 | 396. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 7 | 176 | 1.925 | 46. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 339 | 18.551 | 291.355 | 154. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 69 | 75 | 72 | 310. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,1 | 8,0 | 6,3 | 131. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 105 | 8.301 | 139.372 | 185. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 21 | 34 | 28 | 395. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 8,7 % | 19,7 % | 13,0 % | 437. mjesto od 545 |
Đurđenovac: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−10,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
5,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −8,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
7,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,5 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 4 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.756 € u 2025, u usporedbi s 4.213 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.190 € u 2025, u usporedbi s 6.926 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.355 € u 2025, u usporedbi s 4.166 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
807 u 2024, u usporedbi s 911 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Đurđenovac?
Susjedne lokalne jedinice
- Donja Motičina5,2 km · 1.247
- Feričanci5,2 km · 1.661
- Našice7,4 km · 13.561
- Zdenci9,5 km · 1.355
- Orahovica13 km · 4.201
- Podgorač15 km · 2.428
- Čačinci16 km · 2.055
- Magadenovac17 km · 1.499
Osječko-baranjska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Đurđenovac?
Đurđenovac ima 4.932 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 138. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Đurđenovac: kolika je površina?
Đurđenovac ima površinu od 116,4 km², a gustoća naseljenosti iznosi 42 stanovnika/km².
Đurđenovac: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Đurđenovac) promijenio se s 6.208 na 4.932, odnosno za −20,6 %.
Đurđenovac: gdje se nalazi?
Županija: Osječko-baranjska županija. Geografska širina 45,540, geografska dužina 18,050.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (Đurđenovac): kolika je vrijednost?
Đurđenovac: „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje” iznosi 0,4 % (2021), što je 521. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 7,9 %.
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (Đurđenovac): kolika je vrijednost?
Đurđenovac: „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom” iznosi 38,6 % (2021), što je 32. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 19,5 %.
Đurđenovac: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Đurđenovac): Donja Motičina (5,2 km), Feričanci (5,2 km), Našice (7,4 km), Zdenci (9,5 km), Orahovica (13 km).