Mikleuš: stanovništvo i statistika
Mikleuš: stanovništvo 962 (2025), površina 13,6 km², gustoća naseljenosti 70,7 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 504. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −30,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 962
- 13,6 km²
- 71 stanovnika/km²
Mikleuš u brojkama
Ključne informacije
Virovitičko-podravska županija: Mikleuš je na 16. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 16).
Kretanje broja stanovnika: Mikleuš
Mikleuš: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.380, a 2025. godine 962.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.083 |
| 2021 | 1.066 |
| 2022 | 1.025 |
| 2023 | 1.006 |
| 2024 | 983 |
| 2025 | 962 |
Jeste li znali?
- Virovitičko-podravska županija: prvo mjesto za „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”.
- Virovitičko-podravska županija: prvo mjesto za „Umirovljenici na 1000 stanovnika”.
- „Broj stambenih jedinica (stanova)”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku”: vrijednost je niža nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.905.
- Najbliža lokalna jedinica je Nova Bukovica, na udaljenosti od 5,1 km.
Svi pokazatelji: Mikleuš
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Mikleuš | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,3 god. | 44,5 god. | 44,8 god. | 224. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,8 % | 22,0 % | 22,9 % | 274. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,4 % | 14,1 % | 13,7 % | 308. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −12,2 ‰ | −8,8 ‰ | −6,8 ‰ | 445. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −10,4 ‰ | −2,5 ‰ | 3,1 ‰ | 492. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −4,2 ‰ | 2,3 ‰ | 3,7 ‰ | 504. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Mikleuš | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 649 | 37.671 | 2.390.500 | 519. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 608 | 535 | 604 | 271. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 9,2 % | 3,1 % | 7,9 % | 254. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 24,8 % | 26,1 % | 25,9 % | 301. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 94,4 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 379. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 71 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 2,0 | 6,6 | 7,2 | 493. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 92,5 % | 97,4 % | 99,0 % | 510. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Mikleuš | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 16,9 % | 49,1 % | 12,8 % | 249. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 15,7 % | 28,9 % | 31,3 % | 464. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Mikleuš | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 15,6 % | 15,9 % | 6,0 % | 101. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 32,4 % | 21,7 % | 19,5 % | 93. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,8 % | 8,1 % | 9,0 % | 169. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.076 € | 7.401 € | 7.821 € | 393. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.649 € | 10.899 € | 11.010 € | 332. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 4.870 € | 6.288 € | 6.391 € | 509. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 370 | 414 | 456 | 493. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 416 | 327 | 302 | 53. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Mikleuš | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 9,8 % | 8,9 % | 4,6 % | 78. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 36,0 % | 42,0 % | 45,2 % | 496. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 120 | 15.737 | 1.262.193 | 459. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 122 | 235 | 150 | 333. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 56,2 % | 32,6 % | 55,5 % | 264. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Mikleuš | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 0,5 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,4 % | 5,6 % | 6,5 % | 353. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Mikleuš | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,50 | 2,67 | 2,75 | 419. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Mikleuš | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 0 | 19 | 1.794 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 0 | 2.350 | 158.685 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 35 | 35 | 494. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 74 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 76 | 5.122 | 291.355 | 457. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 79 | 77 | 72 | 160. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,5 | 7,5 | 6,3 | 412. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 18 | 1.855 | 139.372 | 495. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 19 | 28 | 28 | 426. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 9,2 % | 13,1 % | 13,0 % | 414. mjesto od 545 |
Mikleuš: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−12,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −13,7 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−10,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −21,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−4,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −15,9 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 0 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.076 € u 2025, u usporedbi s 4.016 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.649 € u 2025, u usporedbi s 6.978 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
4.870 € u 2025, u usporedbi s 3.360 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
120 u 2024, u usporedbi s 59 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Mikleuš?
Susjedne lokalne jedinice
- Nova Bukovica5,1 km · 1.180
- Čačinci5,9 km · 2.055
- Orahovica11 km · 4.201
- Slatina12 km · 10.918
- Zdenci12 km · 1.355
- Crnac14 km · 997
- Čađavica14 km · 1.437
- Feričanci17 km · 1.661
Virovitičko-podravska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Mikleuš?
Mikleuš ima 962 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 504. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Mikleuš: kolika je površina?
Mikleuš ima površinu od 13,6 km², a gustoća naseljenosti iznosi 71 stanovnika/km².
Mikleuš: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Mikleuš) promijenio se s 1.380 na 962, odnosno za −30,3 %.
Mikleuš: gdje se nalazi?
Županija: Virovitičko-podravska županija. Geografska širina 45,620, geografska dužina 17,800.
Broj stambenih jedinica (stanova) (Mikleuš): kolika je vrijednost?
Mikleuš: „Broj stambenih jedinica (stanova)” iznosi 649 (2021), što je 519. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 1.867.
Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (Mikleuš): kolika je vrijednost?
Mikleuš: „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja” iznosi 0 (2025/2026), što je 494. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 1.
Mikleuš: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Mikleuš): Nova Bukovica (5,1 km), Čačinci (5,9 km), Orahovica (11 km), Slatina (12 km), Zdenci (12 km).