Orahovica: stanovništvo i statistika
Orahovica: stanovništvo 4.201 (2025), površina 124,2 km², gustoća naseljenosti 33,8 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 175. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −15,9 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 4.201
- 124,2 km²
- 34 stanovnika/km²
Orahovica u brojkama
Ključne informacije
Virovitičko-podravska županija: Orahovica je na 5. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 16).
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika: Orahovica ima −13,1 ‰, u usporedbi s prosjekom od −2,5 ‰ (Virovitičko-podravska županija) i državnim prosjekom od 5,0 ‰.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada: Orahovica ima 28,8 %, u usporedbi s prosjekom od 32,6 % (Virovitičko-podravska županija) i državnim prosjekom od 33,9 %.
Kretanje broja stanovnika: Orahovica
Orahovica: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 4.995, a 2025. godine 4.201.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 4.569 |
| 2021 | 4.503 |
| 2022 | 4.405 |
| 2023 | 4.341 |
| 2024 | 4.307 |
| 2025 | 4.201 |
Jeste li znali?
- Virovitičko-podravska županija: prvo mjesto za „Učenika po učitelju u osnovnim školama”.
- Virovitičko-podravska županija: prvo mjesto za „Noćenja turista u godini”.
- „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 17.395.
- Gustoća naseljenosti 3,3 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Čačinci, na udaljenosti od 6,8 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Našice (13.561 st.), udaljena 18 km.
Svi pokazatelji: Orahovica
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Orahovica | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,5 god. | 44,5 god. | 44,8 god. | 210. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,9 % | 22,0 % | 22,9 % | 211. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,0 % | 14,1 % | 13,7 % | 232. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −8,6 ‰ | −8,8 ‰ | −6,8 ‰ | 344. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −13,1 ‰ | −2,5 ‰ | 3,1 ‰ | 511. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 1,0 ‰ | 2,3 ‰ | 3,7 ‰ | 384. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Orahovica | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.503 | 37.671 | 2.390.500 | 206. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 552 | 535 | 604 | 328. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 6,6 % | 3,1 % | 7,9 % | 301. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 23,5 % | 26,1 % | 25,9 % | 333. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 101,6 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 250. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 2 | 71 | 16.654 | 314. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 5,1 | 6,6 | 7,2 | 348. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,6 % | 97,4 % | 99,0 % | 174. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Orahovica | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 63,6 % | 49,1 % | 12,8 % | 77. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 32,8 % | 28,9 % | 31,3 % | 255. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Orahovica | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 10,0 % | 15,9 % | 6,0 % | 186. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 33,6 % | 21,7 % | 19,5 % | 80. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 5,8 % | 8,1 % | 9,0 % | 461. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.392 € | 7.401 € | 7.821 € | 201. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.545 € | 10.899 € | 11.010 € | 198. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.658 € | 6.288 € | 6.391 € | 202. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 429 | 414 | 456 | 358. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 370 | 327 | 302 | 98. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Orahovica | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 8,0 % | 8,9 % | 4,6 % | 126. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 44,0 % | 42,0 % | 45,2 % | 312. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.241 | 15.737 | 1.262.193 | 126. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 288 | 235 | 150 | 89. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 28,8 % | 32,6 % | 55,5 % | 467. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Orahovica | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 14.871 | – | 9.381 | 192. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 3,2 | 0,5 | 1,6 | 183. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 6,0 % | 5,6 % | 6,5 % | 301. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Orahovica | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,57 | 2,67 | 2,75 | 385. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Orahovica | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 19 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 144 | 2.350 | 158.685 | 187. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 34 | 35 | 35 | 294. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 74 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 308 | 5.122 | 291.355 | 169. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 73 | 77 | 72 | 250. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 9,1 | 7,5 | 6,3 | 77. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 135 | 1.855 | 139.372 | 145. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 32 | 28 | 28 | 157. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 18,3 % | 13,1 % | 13,0 % | 153. mjesto od 545 |
Orahovica: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−8,6 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,8 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−13,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −19,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
1,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −12,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
2 u 2024, u usporedbi s 10 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.392 € u 2025, u usporedbi s 5.444 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.545 € u 2025, u usporedbi s 7.788 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.658 € u 2025, u usporedbi s 4.428 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.241 u 2024, u usporedbi s 1.310 u 2011
Noćenja turista u godini
14.871 u 2019, u usporedbi s 14.202 u 2014
Gdje je Orahovica?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Orahovica?
Orahovica ima 4.201 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 175. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Orahovica: kolika je površina?
Orahovica ima površinu od 124,2 km², a gustoća naseljenosti iznosi 34 stanovnika/km².
Orahovica: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Orahovica) promijenio se s 4.995 na 4.201, odnosno za −15,9 %.
Orahovica: gdje se nalazi?
Županija: Virovitičko-podravska županija. Geografska širina 45,540, geografska dužina 17,885.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (Orahovica): kolika je vrijednost?
Orahovica: „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika” iznosi −13,1 ‰ (2025), što je 511. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,1 ‰.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (Orahovica): kolika je vrijednost?
Orahovica: „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada” iznosi 28,8 % (2021), što je 467. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 55,5 %.
Orahovica: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Orahovica): Čačinci (6,8 km), Zdenci (7,5 km), Feričanci (7,7 km), Mikleuš (11 km), Donja Motičina (11 km).