Čabar: stanovništvo i statistika
Čabar: stanovništvo 2.957 (2025), površina 279,9 km², gustoća naseljenosti 10,6 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 243. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −17,5 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.957
- 279,9 km²
- 11 stanovnika/km²
Čabar u brojkama
Ključne informacije
Primorsko-goranska županija: Čabar je na 22. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 36).
Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom: Čabar ima 2,4 %, u usporedbi s prosjekom od 64,6 % (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 52,8 %.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika: Čabar ima 1,0, u usporedbi s prosjekom od 17,9 (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 19,1.
Kretanje broja stanovnika: Čabar
Čabar: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.583, a 2025. godine 2.957.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.297 |
| 2021 | 3.194 |
| 2022 | 3.132 |
| 2023 | 3.047 |
| 2024 | 3.002 |
| 2025 | 2.957 |
Jeste li znali?
- „Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Učenika po učitelju u osnovnim školama”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 39.202.
- Gustoća naseljenosti 10,6 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Delnice (5.046 st.), udaljena 25 km.
Svi pokazatelji: Čabar
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Čabar | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 48,2 god. | 46,6 god. | 44,8 god. | 79. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 27,3 % | 25,8 % | 22,9 % | 109. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,7 % | 12,5 % | 13,7 % | 455. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −14,7 ‰ | −7,7 ‰ | −6,8 ‰ | 487. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −3,7 ‰ | 9,1 ‰ | 3,1 ‰ | 398. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −2,7 ‰ | 8,7 ‰ | 3,7 ‰ | 483. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Čabar | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.199 | 208.353 | 2.390.500 | 232. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 682 | 793 | 604 | 214. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 12,4 % | 11,0 % | 7,9 % | 223. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 26,8 % | 21,1 % | 25,9 % | 250. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 91,8 m² | 84,1 m² | 100,4 m² | 417. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 932 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 1,0 | 17,9 | 7,2 | 530. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,2 % | 99,9 % | 99,0 % | 341. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Čabar | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 3,1 % | 23,2 % | 12,8 % | 449. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 2,4 % | 64,6 % | 31,3 % | 540. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Čabar | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 12,5 % | 2,0 % | 6,0 % | 140. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 35,2 % | 14,0 % | 19,5 % | 57. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,8 % | 7,2 % | 9,0 % | 222. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.942 € | 10.457 € | 7.821 € | 263. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.980 € | 12.574 € | 11.010 € | 143. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.340 € | 7.408 € | 6.391 € | 291. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 381 | 526 | 456 | 477. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 437 | 333 | 302 | 41. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Čabar | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,1 % | 4,0 % | 4,6 % | 303. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 42,7 % | 50,8 % | 45,2 % | 360. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 524 | 93.107 | 1.262.193 | 207. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 175 | 350 | 150 | 233. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 30,5 % | 38,8 % | 55,5 % | 458. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Čabar | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 2.874 | – | 9.381 | 261. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,9 | 59,1 | 1,6 | 237. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,2 % | 11,3 % | 6,5 % | 445. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Čabar | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,47 | 2,42 | 2,75 | 436. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Čabar | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 6 | 135 | 1.794 | 39. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 130 | 9.312 | 158.685 | 202. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 44 | 35 | 35 | 109. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 5 | 99 | 1.925 | 81. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 212 | 18.300 | 291.355 | 244. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 72 | 69 | 72 | 270. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 2,4 | 8,2 | 6,3 | 509. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 86 | 8.642 | 139.372 | 221. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 29 | 33 | 28 | 228. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 17,2 % | 28,0 % | 13,0 % | 171. mjesto od 545 |
Čabar: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−14,7 ‰ u 2024, u usporedbi s −13,4 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−3,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −13,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−2,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 10 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.942 € u 2025, u usporedbi s 5.265 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.980 € u 2025, u usporedbi s 8.443 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.340 € u 2025, u usporedbi s 4.268 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
524 u 2024, u usporedbi s 1.029 u 2011
Noćenja turista u godini
3.432 u 2021, u usporedbi s 2.365 u 2012
Gdje je Čabar?
Susjedne lokalne jedinice
- Delnice25 km · 5.046
- Klana27 km · 1.875
- Skrad27 km · 774
- Lokve28 km · 835
- Jelenje28 km · 5.168
- Brod Moravice29 km · 634
- Čavle30 km · 7.214
- Viškovo32 km · 17.028
Primorsko-goranska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Čabar?
Čabar ima 2.957 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 243. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Čabar: kolika je površina?
Čabar ima površinu od 279,9 km², a gustoća naseljenosti iznosi 11 stanovnika/km².
Čabar: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Čabar) promijenio se s 3.583 na 2.957, odnosno za −17,5 %.
Čabar: gdje se nalazi?
Županija: Primorsko-goranska županija. Geografska širina 45,596, geografska dužina 14,646.
Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (Čabar): kolika je vrijednost?
Čabar: „Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom” iznosi 2,4 % (2021), što je 540. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 31,3 %.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (Čabar): kolika je vrijednost?
Čabar: „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika” iznosi 1,0 (2024), što je 530. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 7,2.
Čabar: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Čabar): Delnice (25 km), Klana (27 km), Skrad (27 km), Lokve (28 km), Jelenje (28 km).