Vinica: stanovništvo i statistika
Vinica: stanovništvo 2.955 (2025), površina 32,4 km², gustoća naseljenosti 91,2 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 244. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −8,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.955
- 32,4 km²
- 91 stanovnika/km²
Vinica u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Vinica je na 18. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje: Vinica ima 44,3 %, u usporedbi s prosjekom od 14,0 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 7,3 %.
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika: Vinica ima −5,1 ‰, u usporedbi s prosjekom od 0,6 ‰ (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 4,9 ‰.
Kretanje broja stanovnika: Vinica
Vinica: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.241, a 2025. godine 2.955.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.042 |
| 2021 | 3.039 |
| 2022 | 3.026 |
| 2023 | 3.000 |
| 2024 | 2.990 |
| 2025 | 2.955 |
Jeste li znali?
- Varaždinska županija: prvo mjesto za „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”.
- „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”: vrijednost je niža nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 4.538.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Cestica (5.477 st.), udaljena 4,4 km.
Svi pokazatelji: Vinica
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Vinica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 42,8 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 467. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 19,3 % | 20,8 % | 22,9 % | 476. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,5 % | 13,9 % | 13,7 % | 168. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −3,3 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 119. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −2,0 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 361. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −5,1 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 513. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Vinica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.132 | 81.323 | 2.390.500 | 239. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 706 | 510 | 604 | 201. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 44,3 % | 14,0 % | 7,9 % | 14. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 11,8 % | 18,3 % | 25,9 % | 527. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 109,2 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 145. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 7 | 394 | 16.654 | 200. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 6,7 | 9,1 | 7,2 | 289. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,3 % | 98,4 % | 99,0 % | 329. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Vinica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 44,0 % | 64,5 % | 12,8 % | 157. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 24,4 % | 30,5 % | 31,3 % | 344. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Vinica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,9 % | 4,5 % | 6,0 % | 318. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 30,0 % | 32,4 % | 19,5 % | 113. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 14,3 % | 10,3 % | 9,0 % | 72. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.148 € | 8.974 € | 7.821 € | 234. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.579 € | 12.264 € | 11.010 € | 192. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.342 € | 6.475 € | 6.391 € | 463. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 493 | 507 | 456 | 162. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 291 | 283 | 302 | 323. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Vinica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,1 % | 3,2 % | 4,6 % | 405. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 51,8 % | 52,1 % | 45,2 % | 89. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 543 | 54.226 | 1.262.193 | 199. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 182 | 342 | 150 | 219. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 71,1 % | 52,1 % | 55,5 % | 92. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Vinica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,4 % | 3,8 % | 6,5 % | 504. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Vinica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,24 | 3,04 | 2,75 | 44. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Vinica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 61 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 136 | 6.538 | 158.685 | 193. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 46 | 41 | 35 | 80. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 71 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 239 | 11.648 | 291.355 | 221. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 81 | 74 | 72 | 137. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,6 | 8,2 | 6,3 | 243. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 88 | 5.169 | 139.372 | 214. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 30 | 33 | 28 | 204. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 11,7 % | 18,2 % | 13,0 % | 307. mjesto od 545 |
Vinica: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−3,3 ‰ u 2024, u usporedbi s −2,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−2,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −10,2 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−5,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −5,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
7 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.148 € u 2025, u usporedbi s 5.455 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.579 € u 2025, u usporedbi s 7.923 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.342 € u 2025, u usporedbi s 3.550 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
543 u 2024, u usporedbi s 288 u 2011
Noćenja turista u godini
1.673 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Vinica?
Susjedne lokalne jedinice
- Cestica4,4 km · 5.477
- Donja Voća5,5 km · 1.928
- Maruševec5,9 km · 5.539
- Petrijanec6,0 km · 4.490
- Vidovec9,2 km · 4.770
- Klenovnik9,6 km · 1.736
- Sračinec10,0 km · 4.624
- Ivanec14 km · 12.974
Varaždinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Vinica?
Vinica ima 2.955 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 244. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Vinica: kolika je površina?
Vinica ima površinu od 32,4 km², a gustoća naseljenosti iznosi 91 stanovnika/km².
Vinica: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Vinica) promijenio se s 3.241 na 2.955, odnosno za −8,8 %.
Vinica: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,336, geografska dužina 16,149.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (Vinica): kolika je vrijednost?
Vinica: „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje” iznosi 44,3 % (2021), što je 14. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 7,9 %.
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (Vinica): kolika je vrijednost?
Vinica: „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika” iznosi −5,1 ‰ (2025), što je 513. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,7 ‰.
Vinica: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Vinica): Cestica (4,4 km), Donja Voća (5,5 km), Maruševec (5,9 km), Petrijanec (6,0 km), Vidovec (9,2 km).