Čavle: stanovništvo i statistika
Čavle: stanovništvo 7.214 (2025), površina 2,1 km², gustoća naseljenosti 3.435 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 92. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −1,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 7.214
- 2,1 km²
- 3.435 stanovnika/km²
Čavle u brojkama
Ključne informacije
Primorsko-goranska županija: Čavle je na 11. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 36).
Učenika po učitelju u osnovnim školama: Čavle ima 13,5, u usporedbi s prosjekom od 8,2 (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 8,4.
Noćenja turista po stanovniku: Čavle ima 1,7, u usporedbi s prosjekom od 66,3 (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 78,7.
Kretanje broja stanovnika: Čavle
Čavle: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 7.315, a 2025. godine 7.214.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 7.078 |
| 2021 | 7.084 |
| 2022 | 7.107 |
| 2023 | 7.158 |
| 2024 | 7.175 |
| 2025 | 7.214 |
Jeste li znali?
- Primorsko-goranska županija: prvo mjesto za „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika”.
- „Učenika po učitelju u osnovnim školama”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Noćenja turista po stanovniku”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 294.
- Gustoća naseljenosti 30,5 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Jelenje, na udaljenosti od 4,1 km.
Svi pokazatelji: Čavle
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Čavle | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,0 god. | 46,6 god. | 44,8 god. | 259. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,2 % | 25,8 % | 22,9 % | 254. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,0 % | 12,5 % | 13,7 % | 232. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,0 ‰ | −7,7 ‰ | −6,8 ‰ | 275. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 11,1 ‰ | 9,1 ‰ | 3,1 ‰ | 158. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 10,8 ‰ | 8,7 ‰ | 3,7 ‰ | 116. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Čavle | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.366 | 208.353 | 2.390.500 | 151. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 477 | 793 | 604 | 446. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 0,8 % | 11,0 % | 7,9 % | 493. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 21,9 % | 21,1 % | 25,9 % | 371. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 92,0 m² | 84,1 m² | 100,4 m² | 412. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 16 | 932 | 16.654 | 139. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 7,2 | 17,9 | 7,2 | 270. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,8 % | 99,9 % | 99,0 % | 131. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Čavle | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 13,8 % | 23,2 % | 12,8 % | 268. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 54,6 % | 64,6 % | 31,3 % | 148. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Čavle | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,5 % | 2,0 % | 6,0 % | 482. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 14,8 % | 14,0 % | 19,5 % | 363. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 8,7 % | 7,2 % | 9,0 % | 287. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.651 € | 10.457 € | 7.821 € | 75. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.625 € | 12.574 € | 11.010 € | 65. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.111 € | 7.408 € | 6.391 € | 87. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 512 | 526 | 456 | 115. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 288 | 333 | 302 | 342. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Čavle | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,3 % | 4,0 % | 4,6 % | 281. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 51,9 % | 50,8 % | 45,2 % | 86. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.099 | 93.107 | 1.262.193 | 135. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 153 | 350 | 150 | 269. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 72,0 % | 38,8 % | 55,5 % | 80. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Čavle | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 13.714 | – | 9.381 | 195. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 1,9 | 59,1 | 1,6 | 203. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 6,0 % | 11,3 % | 6,5 % | 301. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 12.434 | – | 303.422 | 139. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 4.952 | – | 45.455 | 130. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 1,7 | 66,3 | 87,2 | 142. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 2,5 | 4,9 | 6,3 | 142. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 63,6 % | 89,4 % | 92,2 % | 141. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 379 | – | 4.527 | 138. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 53 | 875 | 1.506 | 144. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 0,0 % | 13,0 % | 6,6 % | 117. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 0,0 % | 22,7 % | 7,1 % | 112. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Čavle | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,68 | 2,42 | 2,75 | 309. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Čavle | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 3 | 135 | 1.794 | 79. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 371 | 9.312 | 158.685 | 67. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 51 | 35 | 35 | 45. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 99 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 565 | 18.300 | 291.355 | 90. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 78 | 69 | 72 | 172. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 13,5 | 8,2 | 6,3 | 4. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 231 | 8.642 | 139.372 | 92. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 32 | 33 | 28 | 157. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 21,7 % | 28,0 % | 13,0 % | 88. mjesto od 545 |
Čavle: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,2 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
11,1 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
10,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −6,3 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
16 u 2024, u usporedbi s 67 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.651 € u 2025, u usporedbi s 6.370 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.625 € u 2025, u usporedbi s 8.567 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.111 € u 2025, u usporedbi s 4.956 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.099 u 2024, u usporedbi s 892 u 2011
Noćenja turista u godini
12.492 u 2021, u usporedbi s 5.008 u 2013
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
12.434 u 2025, u usporedbi s 13.451 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
4.952 u 2025, u usporedbi s 4.592 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
379 u 2025, u usporedbi s 404 u 2018
Gdje je Čavle?
Susjedne lokalne jedinice
- Jelenje4,1 km · 5.168
- Rijeka4,1 km · 104.856
- Bakar5,6 km · 7.685
- Kostrena5,8 km · 4.741
- Viškovo8,4 km · 17.028
- Kastav11 km · 10.359
- Kraljevica11 km · 4.195
- Matulji13 km · 11.016
Primorsko-goranska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Čavle?
Čavle ima 7.214 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 92. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Čavle: kolika je površina?
Čavle ima površinu od 2,1 km², a gustoća naseljenosti iznosi 3.435 stanovnika/km².
Čavle: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Čavle) promijenio se s 7.315 na 7.214, odnosno za −1,4 %.
Čavle: gdje se nalazi?
Županija: Primorsko-goranska županija. Geografska širina 45,350, geografska dužina 14,480.
Učenika po učitelju u osnovnim školama (Čavle): kolika je vrijednost?
Čavle: „Učenika po učitelju u osnovnim školama” iznosi 13,5 (2025/2026), što je 4. mjesto među lokalnim jedinicama (od 534); državni medijan iznosi 6,3.
Noćenja turista po stanovniku (Čavle): kolika je vrijednost?
Čavle: „Noćenja turista po stanovniku” iznosi 1,7 (2025), što je 142. mjesto među lokalnim jedinicama (od 143); državni medijan iznosi 87,2.
Čavle: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Čavle): Jelenje (4,1 km), Rijeka (4,1 km), Bakar (5,6 km), Kostrena (5,8 km), Viškovo (8,4 km).