Matulji: stanovništvo i statistika
Matulji: stanovništvo 11.016 (2025), površina 3,0 km², gustoća naseljenosti 3.672 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 53. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −1,7 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 11.016
- 3,0 km²
- 3.672 stanovnika/km²
Matulji u brojkama
Ključne informacije
Primorsko-goranska županija: Matulji je na 3. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 36).
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku: Matulji ima 12.881 €, u usporedbi s prosjekom od 12.574 € (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 12.677 €.
Kretanje broja stanovnika: Matulji
Matulji: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 11.205, a 2025. godine 11.016.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 10.860 |
| 2021 | 10.771 |
| 2022 | 10.814 |
| 2023 | 10.890 |
| 2024 | 10.937 |
| 2025 | 11.016 |
Jeste li znali?
- „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 420.
- Gustoća naseljenosti 32,6 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Kastav, na udaljenosti od 2,6 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Viškovo (17.028 st.), udaljena 5,0 km.
Svi pokazatelji: Matulji
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Matulji | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,3 god. | 46,6 god. | 44,8 god. | 224. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,2 % | 25,8 % | 22,9 % | 254. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,7 % | 12,5 % | 13,7 % | 273. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −6,1 ‰ | −7,7 ‰ | −6,8 ‰ | 236. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 12,3 ‰ | 9,1 ‰ | 3,1 ‰ | 149. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 8,9 ‰ | 8,7 ‰ | 3,7 ‰ | 134. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Matulji | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 5.538 | 208.353 | 2.390.500 | 81. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 514 | 793 | 604 | 389. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 4,1 % | 11,0 % | 7,9 % | 347. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 20,5 % | 21,1 % | 25,9 % | 408. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 100,6 m² | 84,1 m² | 100,4 m² | 268. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 30 | 932 | 16.654 | 96. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 16,5 | 17,9 | 7,2 | 142. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,7 % | 99,9 % | 99,0 % | 156. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Matulji | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 11,7 % | 23,2 % | 12,8 % | 283. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 46,5 % | 64,6 % | 31,3 % | 177. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Matulji | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,4 % | 2,0 % | 6,0 % | 491. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 16,6 % | 14,0 % | 19,5 % | 327. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,2 % | 7,2 % | 9,0 % | 382. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.902 € | 10.457 € | 7.821 € | 59. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.881 € | 12.574 € | 11.010 € | 43. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.208 € | 7.408 € | 6.391 € | 72. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 504 | 526 | 456 | 139. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 299 | 333 | 302 | 281. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Matulji | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,7 % | 4,0 % | 4,6 % | 345. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 53,2 % | 50,8 % | 45,2 % | 58. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 2.381 | 93.107 | 1.262.193 | 77. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 218 | 350 | 150 | 167. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 63,3 % | 38,8 % | 55,5 % | 191. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Matulji | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 86.453 | – | 9.381 | 120. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 8,0 | 59,1 | 1,6 | 153. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 10,9 % | 11,3 % | 6,5 % | 150. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Matulji | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,67 | 2,42 | 2,75 | 317. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Matulji | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 6 | 135 | 1.794 | 39. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 398 | 9.312 | 158.685 | 61. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 36 | 35 | 35 | 246. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 5 | 99 | 1.925 | 81. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 795 | 18.300 | 291.355 | 60. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 72 | 69 | 72 | 270. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,3 | 8,2 | 6,3 | 190. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 397 | 8.642 | 139.372 | 52. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 36 | 33 | 28 | 91. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 25,0 % | 28,0 % | 13,0 % | 45. mjesto od 545 |
Matulji: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−6,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −6,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
12,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,1 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
8,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −6,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
30 u 2024, u usporedbi s 99 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.902 € u 2025, u usporedbi s 6.610 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.881 € u 2025, u usporedbi s 8.834 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.208 € u 2025, u usporedbi s 4.957 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
2.381 u 2024, u usporedbi s 2.186 u 2011
Noćenja turista u godini
75.317 u 2021, u usporedbi s 24.174 u 2012
Gdje je Matulji?
Susjedne lokalne jedinice
- Kastav2,6 km · 10.359
- Opatija3,6 km · 10.946
- Viškovo5,0 km · 17.028
- Lovran8,9 km · 3.673
- Rijeka9,8 km · 104.856
- Klana10 km · 1.875
- Jelenje11 km · 5.168
- Čavle13 km · 7.214
Primorsko-goranska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Matulji?
Matulji ima 11.016 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 53. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Matulji: kolika je površina?
Matulji ima površinu od 3,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 3.672 stanovnika/km².
Matulji: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Matulji) promijenio se s 11.205 na 11.016, odnosno za −1,7 %.
Matulji: gdje se nalazi?
Županija: Primorsko-goranska županija. Geografska širina 45,367, geografska dužina 14,317.
Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (Matulji): kolika je vrijednost?
Matulji: „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja” iznosi 6 (2025/2026), što je 39. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 1.
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (Matulji): kolika je vrijednost?
Matulji: „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku” iznosi 12.881 € (2025), što je 43. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 11.010 €.
Matulji: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Matulji): Kastav (2,6 km), Opatija (3,6 km), Viškovo (5,0 km), Lovran (8,9 km), Rijeka (9,8 km).