Novi Marof: stanovništvo i statistika
Novi Marof: stanovništvo 11.396 (2025), površina 111,9 km², gustoća naseljenosti 102 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 50. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −11,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 11.396
- 111,9 km²
- 102 stanovnika/km²
Novi Marof u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Novi Marof je na 3. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina: Novi Marof ima 53,9 %, u usporedbi s prosjekom od 52,1 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 49,1 %.
Kretanje broja stanovnika: Novi Marof
Novi Marof: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 12.810, a 2025. godine 11.396.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 11.889 |
| 2021 | 11.713 |
| 2022 | 11.641 |
| 2023 | 11.506 |
| 2024 | 11.476 |
| 2025 | 11.396 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- „Djeca u dječjim vrtićima”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- „Udio stanovnika starih 65 i više godina”: vrijednost je niža nego kod 90 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 15.672.
- Najbliža lokalna jedinica je Ljubešćica, na udaljenosti od 3,9 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Varaždin (44.283 st.), udaljena 16 km.
Svi pokazatelji: Novi Marof
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Novi Marof | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,1 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 439. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 18,9 % | 20,8 % | 22,9 % | 487. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,9 % | 13,9 % | 13,7 % | 248. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −3,6 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 125. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −3,3 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 389. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 0,9 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 390. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Novi Marof | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 6.858 | 81.323 | 2.390.500 | 61. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 581 | 510 | 604 | 302. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 15,8 % | 14,0 % | 7,9 % | 189. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 29,9 % | 18,3 % | 25,9 % | 198. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 113,7 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 73. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 15 | 394 | 16.654 | 145. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 8,5 | 9,1 | 7,2 | 238. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,7 % | 98,4 % | 99,0 % | 301. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Novi Marof | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 55,1 % | 64,5 % | 12,8 % | 115. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 18,5 % | 30,5 % | 31,3 % | 424. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Novi Marof | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,6 % | 4,5 % | 6,0 % | 433. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 32,7 % | 32,4 % | 19,5 % | 91. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 13,8 % | 10,3 % | 9,0 % | 83. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.666 € | 8.974 € | 7.821 € | 172. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.561 € | 12.264 € | 11.010 € | 70. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.263 € | 6.475 € | 6.391 € | 301. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 492 | 507 | 456 | 168. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 284 | 283 | 302 | 365. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Novi Marof | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,9 % | 3,2 % | 4,6 % | 423. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 53,9 % | 52,1 % | 45,2 % | 46. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.809 | 54.226 | 1.262.193 | 92. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 158 | 342 | 150 | 258. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 55,4 % | 52,1 % | 55,5 % | 274. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Novi Marof | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 2.500 | – | 9.381 | 262. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,2 | 1,4 | 1,6 | 291. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,6 % | 3,8 % | 6,5 % | 416. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Novi Marof | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,21 | 3,04 | 2,75 | 55. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Novi Marof | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 4 | 61 | 1.794 | 60. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 480 | 6.538 | 158.685 | 50. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 42 | 41 | 35 | 142. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 7 | 71 | 1.925 | 46. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 821 | 11.648 | 291.355 | 56. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 72 | 74 | 72 | 270. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,4 | 8,2 | 6,3 | 113. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 357 | 5.169 | 139.372 | 58. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 31 | 33 | 28 | 183. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 14,4 % | 18,2 % | 13,0 % | 236. mjesto od 545 |
Novi Marof: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−3,6 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,1 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−3,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −8,8 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
0,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −6,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
15 u 2024, u usporedbi s 16 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.666 € u 2025, u usporedbi s 5.590 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.561 € u 2025, u usporedbi s 8.446 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.263 € u 2025, u usporedbi s 4.113 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.809 u 2024, u usporedbi s 2.154 u 2011
Noćenja turista u godini
3.643 u 2021, u usporedbi s 1.204 u 2018
Gdje je Novi Marof?
Susjedne lokalne jedinice
- Ljubešćica3,9 km · 1.632
- Breznički Hum7,0 km · 1.102
- Gornja Rijeka7,7 km · 1.482
- Varaždinske Toplice8,2 km · 5.556
- Visoko8,5 km · 1.276
- Sveti Ilija8,9 km · 3.181
- Beretinec9,6 km · 2.023
- Gornji Kneginec9,7 km · 4.927
Varaždinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Novi Marof?
Novi Marof ima 11.396 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 50. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Novi Marof: kolika je površina?
Novi Marof ima površinu od 111,9 km², a gustoća naseljenosti iznosi 102 stanovnika/km².
Novi Marof: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Novi Marof) promijenio se s 12.810 na 11.396, odnosno za −11,0 %.
Novi Marof: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,167, geografska dužina 16,333.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (Novi Marof): kolika je vrijednost?
Novi Marof: „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina” iznosi 53,9 % (2021), što je 46. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 45,2 %.
Djeca u dječjim vrtićima (Novi Marof): kolika je vrijednost?
Novi Marof: „Djeca u dječjim vrtićima” iznosi 480 (2025/2026), što je 50. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 86.
Novi Marof: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Novi Marof): Ljubešćica (3,9 km), Breznički Hum (7,0 km), Gornja Rijeka (7,7 km), Varaždinske Toplice (8,2 km), Visoko (8,5 km).