Kastav: stanovništvo i statistika
Kastav: stanovništvo 10.359 (2025), površina 11,4 km², gustoća naseljenosti 909 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 59. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +0,5 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 10.359
- 11,4 km²
- 909 stanovnika/km²
Kastav u brojkama
Ključne informacije
Primorsko-goranska županija: Kastav je na 5. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 36).
Učenika po učitelju u osnovnim školama: Kastav ima 14,1, u usporedbi s prosjekom od 8,2 (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 8,4.
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku: Kastav ima 14.207 €, u usporedbi s prosjekom od 12.574 € (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 12.677 €.
Kretanje broja stanovnika: Kastav
Kastav: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 10.305, a 2025. godine 10.359.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 10.211 |
| 2021 | 10.182 |
| 2022 | 10.171 |
| 2023 | 10.228 |
| 2024 | 10.340 |
| 2025 | 10.359 |
Jeste li znali?
- Primorsko-goranska županija: prvo mjesto za „Učenika po učitelju u osnovnim školama”.
- „Učenika po učitelju u osnovnim školama”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Noćenja turista po stanovniku”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.597.
- Gustoća naseljenosti 8,1 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Viškovo (17.028 st.), udaljena 2,4 km.
Svi pokazatelji: Kastav
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Kastav | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,2 god. | 46,6 god. | 44,8 god. | 338. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,9 % | 25,8 % | 22,9 % | 334. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,7 % | 12,5 % | 13,7 % | 142. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,0 ‰ | −7,7 ‰ | −6,8 ‰ | 188. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 5,5 ‰ | 9,1 ‰ | 3,1 ‰ | 234. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 1,1 ‰ | 8,7 ‰ | 3,7 ‰ | 380. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Kastav | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 4.970 | 208.353 | 2.390.500 | 90. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 487 | 793 | 604 | 432. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 2,6 % | 11,0 % | 7,9 % | 399. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 18,2 % | 21,1 % | 25,9 % | 459. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 98,2 m² | 84,1 m² | 100,4 m² | 304. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 64 | 932 | 16.654 | 56. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 18,6 | 17,9 | 7,2 | 128. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,9 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Kastav | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 11,7 % | 23,2 % | 12,8 % | 283. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 64,4 % | 64,6 % | 31,3 % | 123. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Kastav | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,0 % | 2,0 % | 6,0 % | 520. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 13,8 % | 14,0 % | 19,5 % | 381. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 8,4 % | 7,2 % | 9,0 % | 306. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 11.034 € | 10.457 € | 7.821 € | 18. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 14.207 € | 12.574 € | 11.010 € | 7. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.568 € | 7.408 € | 6.391 € | 25. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 511 | 526 | 456 | 118. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 282 | 333 | 302 | 379. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Kastav | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,1 % | 4,0 % | 4,6 % | 303. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 54,1 % | 50,8 % | 45,2 % | 42. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 2.113 | 93.107 | 1.262.193 | 81. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 204 | 350 | 150 | 188. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 75,6 % | 38,8 % | 55,5 % | 48. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Kastav | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 35.909 | – | 9.381 | 159. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 3,5 | 59,1 | 1,6 | 178. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 8,1 % | 11,3 % | 6,5 % | 207. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 39.438 | – | 303.422 | 127. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 9.329 | – | 45.455 | 120. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 3,8 | 66,3 | 87,2 | 138. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 4,2 | 4,9 | 6,3 | 126. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 91,0 % | 89,4 % | 92,2 % | 82. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 779 | – | 4.527 | 130. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 75 | 875 | 1.506 | 140. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 3,9 % | 13,0 % | 6,6 % | 87. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 0,0 % | 22,7 % | 7,1 % | 112. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Kastav | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,66 | 2,42 | 2,75 | 329. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Kastav | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 8 | 135 | 1.794 | 29. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 459 | 9.312 | 158.685 | 54. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 44 | 35 | 35 | 109. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 99 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 790 | 18.300 | 291.355 | 62. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 76 | 69 | 72 | 203. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 14,1 | 8,2 | 6,3 | 2. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 373 | 8.642 | 139.372 | 55. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 36 | 33 | 28 | 91. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 32,7 % | 28,0 % | 13,0 % | 7. mjesto od 545 |
Kastav: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −2,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
5,5 ‰ u 2025, u usporedbi s 2,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
1,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
64 u 2024, u usporedbi s 52 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
11.034 € u 2025, u usporedbi s 7.658 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
14.207 € u 2025, u usporedbi s 9.896 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.568 € u 2025, u usporedbi s 5.260 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
2.113 u 2024, u usporedbi s 1.321 u 2011
Noćenja turista u godini
29.025 u 2021, u usporedbi s 6.688 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
39.438 u 2025, u usporedbi s 32.601 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
9.329 u 2025, u usporedbi s 7.677 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
779 u 2025, u usporedbi s 752 u 2018
Gdje je Kastav?
Susjedne lokalne jedinice
- Viškovo2,4 km · 17.028
- Matulji2,6 km · 11.016
- Opatija5,3 km · 10.946
- Rijeka7,9 km · 104.856
- Jelenje7,9 km · 5.168
- Klana8,7 km · 1.875
- Čavle11 km · 7.214
- Lovran11 km · 3.673
Primorsko-goranska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Kastav?
Kastav ima 10.359 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 59. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Kastav: kolika je površina?
Kastav ima površinu od 11,4 km², a gustoća naseljenosti iznosi 909 stanovnika/km².
Kastav: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Kastav) promijenio se s 10.305 na 10.359, odnosno za +0,5 %.
Kastav: gdje se nalazi?
Županija: Primorsko-goranska županija. Geografska širina 45,373, geografska dužina 14,349.
Učenika po učitelju u osnovnim školama (Kastav): kolika je vrijednost?
Kastav: „Učenika po učitelju u osnovnim školama” iznosi 14,1 (2025/2026), što je 2. mjesto među lokalnim jedinicama (od 534); državni medijan iznosi 6,3.
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (Kastav): kolika je vrijednost?
Kastav: „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku” iznosi 14.207 € (2025), što je 7. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 11.010 €.
Kastav: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Kastav): Viškovo (2,4 km), Matulji (2,6 km), Opatija (5,3 km), Rijeka (7,9 km), Jelenje (7,9 km).