Murter-Kornati: stanovništvo i statistika
Murter-Kornati: stanovništvo 2.025 (2025), površina 78,7 km², gustoća naseljenosti 25,7 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 340. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −1,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.025
- 78,7 km²
- 26 stanovnika/km²
Murter-Kornati u brojkama
Ključne informacije
Šibensko-kninska županija: Murter-Kornati je na 11. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 20).
Udio zaposlenih u građevinarstvu: Murter-Kornati ima 2,0 %, u usporedbi s prosjekom od 6,4 % (Šibensko-kninska županija) i državnim prosjekom od 7,7 %.
Stanova na 1000 stanovnika: Murter-Kornati ima 2.271, u usporedbi s prosjekom od 1.133 (Šibensko-kninska županija) i državnim prosjekom od 622.
Kretanje broja stanovnika: Murter-Kornati
Murter-Kornati: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.052, a 2025. godine 2.025.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.931 |
| 2021 | 1.930 |
| 2022 | 1.938 |
| 2023 | 1.975 |
| 2024 | 1.994 |
| 2025 | 2.025 |
Jeste li znali?
- Šibensko-kninska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”.
- Šibensko-kninska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”.
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Stanova na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 11.022.
- Gustoća naseljenosti 4,4 puta je manja od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Murter-Kornati
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Murter-Kornati | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 46,7 god. | 46,9 god. | 44,8 god. | 134. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 28,6 % | 27,4 % | 22,9 % | 87. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,5 % | 12,8 % | 13,7 % | 299. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −1,0 ‰ | −7,0 ‰ | −6,8 ‰ | 45. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 25,7 ‰ | 13,0 ‰ | 3,1 ‰ | 39. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 15,3 ‰ | 11,6 ‰ | 3,7 ‰ | 67. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Murter-Kornati | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 4.392 | 106.718 | 2.390.500 | 111. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 2.271 | 1.133 | 604 | 13. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 19,3 % | 13,7 % | 7,9 % | 143. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 36,8 % | 35,1 % | 25,9 % | 89. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 85,3 m² | 82,2 m² | 100,4 m² | 490. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 24 | 228 | 16.654 | 112. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 63,2 | 24,5 | 7,2 | 35. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,6 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Murter-Kornati | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 4,7 % | 4,5 % | 12,8 % | 384. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 76,2 % | 63,3 % | 31,3 % | 57. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Murter-Kornati | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,8 % | 2,8 % | 6,0 % | 365. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 9,9 % | 14,2 % | 19,5 % | 473. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 2,0 % | 6,4 % | 9,0 % | 544. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.781 € | 8.587 € | 7.821 € | 278. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 8.060 € | 11.135 € | 11.010 € | 536. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.380 € | 6.873 € | 6.391 € | 279. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 533 | 464 | 456 | 83. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 314 | 356 | 302 | 226. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Murter-Kornati | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,3 % | 6,5 % | 4,6 % | 475. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 48,5 % | 43,3 % | 45,2 % | 178. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 462 | 25.449 | 1.262.193 | 232. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 232 | 265 | 150 | 148. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 20,9 % | 27,0 % | 55,5 % | 505. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Murter-Kornati | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 295.748 | – | 9.381 | 75. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 148,8 | 61,0 | 1,6 | 50. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 28,1 % | 13,9 % | 6,5 % | 19. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 281.517 | – | 303.422 | 74. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 42.506 | – | 45.455 | 77. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 139,0 | 71,3 | 87,2 | 48. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 6,6 | 5,4 | 6,3 | 53. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 82,5 % | 84,2 % | 92,2 % | 126. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 6.111 | – | 4.527 | 66. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 3.018 | 1.284 | 1.506 | 31. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 0,4 % | 10,5 % | 6,6 % | 114. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 25,1 % | 17,2 % | 7,1 % | 35. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Murter-Kornati | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,38 | 2,48 | 2,75 | 483. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Murter-Kornati | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 50 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 56 | 3.566 | 158.685 | 358. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 28 | 37 | 35 | 365. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 45 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 156 | 6.561 | 291.355 | 313. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 77 | 68 | 72 | 188. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,2 | 7,4 | 6,3 | 269. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 74 | 3.452 | 139.372 | 247. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 37 | 36 | 28 | 75. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 23,0 % | 20,8 % | 13,0 % | 67. mjesto od 545 |
Murter-Kornati: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−1,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,8 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
25,7 ‰ u 2025, u usporedbi s 5,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
15,3 ‰ u 2025, u usporedbi s 1,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
24 u 2024, u usporedbi s 26 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.781 € u 2025, u usporedbi s 5.342 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
8.060 € u 2025, u usporedbi s 5.615 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.380 € u 2025, u usporedbi s 4.378 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
462 u 2024, u usporedbi s 368 u 2011
Noćenja turista u godini
258.921 u 2021, u usporedbi s 227.022 u 2014
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
281.517 u 2025, u usporedbi s 289.402 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
42.506 u 2025, u usporedbi s 40.564 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
6.111 u 2025, u usporedbi s 5.972 u 2018
Gdje je Murter-Kornati?
Susjedne lokalne jedinice
- Tisno4,5 km · 3.119
- Pirovac6,1 km · 1.768
- Pakoštane12 km · 4.339
- Stankovci14 km · 1.769
- Tribunj14 km · 1.678
- Vodice17 km · 9.889
- Biograd na Moru18 km · 6.203
- Tkon18 km · 779
Šibensko-kninska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Murter-Kornati?
Murter-Kornati ima 2.025 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 340. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Murter-Kornati: kolika je površina?
Murter-Kornati ima površinu od 78,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 26 stanovnika/km².
Murter-Kornati: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Murter-Kornati) promijenio se s 2.052 na 2.025, odnosno za −1,3 %.
Murter-Kornati: gdje se nalazi?
Županija: Šibensko-kninska županija. Geografska širina 43,821, geografska dužina 15,592.
Udio zaposlenih u građevinarstvu (Murter-Kornati): kolika je vrijednost?
Murter-Kornati: „Udio zaposlenih u građevinarstvu” iznosi 2,0 % (2021), što je 544. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 9,0 %.
Stanova na 1000 stanovnika (Murter-Kornati): kolika je vrijednost?
Murter-Kornati: „Stanova na 1000 stanovnika” iznosi 2.271 (2021), što je 13. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 604.
Murter-Kornati: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Murter-Kornati): Tisno (4,5 km), Pirovac (6,1 km), Pakoštane (12 km), Stankovci (14 km), Tribunj (14 km).