Ogulin: stanovništvo i statistika
Ogulin: stanovništvo 11.993 (2025), površina 38,4 km², gustoća naseljenosti 312 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 47. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −9,9 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 11.993
- 38,4 km²
- 312 stanovnika/km²
Ogulin u brojkama
Ključne informacije
Karlovačka županija: Ogulin je na 2. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 22).
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku: Ogulin ima 12.808 €, u usporedbi s prosjekom od 13.111 € (Karlovačka županija) i državnim prosjekom od 12.677 €.
Kretanje broja stanovnika: Ogulin
Ogulin: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 13.309, a 2025. godine 11.993.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 12.324 |
| 2021 | 12.185 |
| 2022 | 12.106 |
| 2023 | 12.062 |
| 2024 | 12.097 |
| 2025 | 11.993 |
Jeste li znali?
- Karlovačka županija: prvo mjesto za „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku”.
- „Osnovne škole”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- „Broj stambenih jedinica (stanova)”: vrijednost je veća nego kod 90 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 5.378.
- Gustoća naseljenosti 2,8 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Tounj, na udaljenosti od 8,1 km.
Svi pokazatelji: Ogulin
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Ogulin | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,4 god. | 46,2 god. | 44,8 god. | 216. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,9 % | 24,4 % | 22,9 % | 269. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,8 % | 12,9 % | 13,7 % | 261. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,8 ‰ | −8,3 ‰ | −6,8 ‰ | 220. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 0,5 ‰ | −0,9 ‰ | 3,1 ‰ | 320. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 2,2 ‰ | 0,3 ‰ | 3,7 ‰ | 336. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Ogulin | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 7.104 | 69.553 | 2.390.500 | 58. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 580 | 618 | 604 | 303. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 7,2 % | 8,4 % | 7,9 % | 288. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 28,0 % | 27,1 % | 25,9 % | 226. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 92,3 m² | 91,5 m² | 100,4 m² | 408. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 10 | 115 | 16.654 | 177. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 2,8 | 6,3 | 7,2 | 451. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,2 % | 98,9 % | 99,0 % | 242. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Ogulin | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 3,4 % | 6,9 % | 12,8 % | 434. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 17,5 % | 28,7 % | 31,3 % | 439. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Ogulin | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 7,3 % | 4,6 % | 6,0 % | 240. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 18,6 % | 24,3 % | 19,5 % | 291. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 8,6 % | 8,5 % | 9,0 % | 293. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.843 € | 9.306 € | 7.821 € | 151. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.808 € | 13.111 € | 11.010 € | 48. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.250 € | 6.700 € | 6.391 € | 57. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 452 | 463 | 456 | 282. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 332 | 358 | 302 | 176. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Ogulin | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 6,1 % | 5,5 % | 4,6 % | 197. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 46,6 % | 46,1 % | 45,2 % | 226. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 3.298 | 29.920 | 1.262.193 | 58. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 273 | 273 | 150 | 99. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 25,8 % | 40,5 % | 55,5 % | 480. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Ogulin | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 33.329 | – | 9.381 | 163. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 2,6 | 6,0 | 1,6 | 191. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 6,7 % | 6,9 % | 6,5 % | 267. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Ogulin | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,67 | 2,61 | 2,75 | 317. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Ogulin | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 32 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 342 | 3.511 | 158.685 | 73. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 29 | 32 | 35 | 356. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 9 | 62 | 1.925 | 27. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 890 | 7.610 | 291.355 | 51. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 74 | 70 | 72 | 231. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,5 | 8,2 | 6,3 | 173. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 367 | 3.466 | 139.372 | 56. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 31 | 32 | 28 | 183. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 17,9 % | 18,9 % | 13,0 % | 162. mjesto od 545 |
Ogulin: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,4 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
0,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −8,3 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
2,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,9 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
10 u 2024, u usporedbi s 14 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.843 € u 2025, u usporedbi s 5.705 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.808 € u 2025, u usporedbi s 8.655 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.250 € u 2025, u usporedbi s 4.837 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
3.298 u 2024, u usporedbi s 3.578 u 2011
Noćenja turista u godini
33.283 u 2021, u usporedbi s 20.868 u 2012
Gdje je Ogulin?
Susjedne lokalne jedinice
- Tounj8,1 km · 986
- Josipdol9,9 km · 3.324
- Generalski Stol15 km · 2.034
- Bosiljevo16 km · 1.002
- Vrbovsko16 km · 3.627
- Plaški23 km · 1.542
- Ravna Gora26 km · 2.001
- Barilović28 km · 2.604
Karlovačka županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Ogulin?
Ogulin ima 11.993 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 47. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Ogulin: kolika je površina?
Ogulin ima površinu od 38,4 km², a gustoća naseljenosti iznosi 312 stanovnika/km².
Ogulin: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Ogulin) promijenio se s 13.309 na 11.993, odnosno za −9,9 %.
Ogulin: gdje se nalazi?
Županija: Karlovačka županija. Geografska širina 45,267, geografska dužina 15,225.
Osnovne škole (Ogulin): kolika je vrijednost?
Ogulin: „Osnovne škole” iznosi 9 (2025/2026), što je 27. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 2.
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (Ogulin): kolika je vrijednost?
Ogulin: „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku” iznosi 12.808 € (2025), što je 48. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 11.010 €.
Ogulin: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Ogulin): Tounj (8,1 km), Josipdol (9,9 km), Generalski Stol (15 km), Bosiljevo (16 km), Vrbovsko (16 km).