Privlaka (Vukovarsko-srijemska županija): stanovništvo i statistika
Privlaka: stanovništvo 2.002 (2025), površina 52,4 km², gustoća naseljenosti 38,2 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 342. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −24,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.002
- 52,4 km²
- 38 stanovnika/km²
Privlaka u brojkama
Ključne informacije
Vukovarsko-srijemska županija: Privlaka je na 21. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 31).
Udio zaposlenih u građevinarstvu: Privlaka ima 16,9 %, u usporedbi s prosjekom od 8,3 % (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 7,7 %.
Kretanje broja stanovnika: Privlaka
Privlaka: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.655, a 2025. godine 2.002.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.213 |
| 2021 | 2.178 |
| 2022 | 2.145 |
| 2023 | 2.070 |
| 2024 | 2.028 |
| 2025 | 2.002 |
Jeste li znali?
- Vukovarsko-srijemska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u građevinarstvu”.
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi u godini”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 90 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 7.339.
- Gustoća naseljenosti 2,9 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Otok (4.573 st.), udaljena 6,4 km.
Svi pokazatelji: Privlaka
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Privlaka | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,0 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 363. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,4 % | 22,8 % | 22,9 % | 369. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,8 % | 14,1 % | 13,7 % | 261. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,4 ‰ | −7,6 ‰ | −6,8 ‰ | 205. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −4,0 ‰ | −0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 404. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −3,5 ‰ | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 492. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Privlaka | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.142 | 76.271 | 2.390.500 | 397. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 521 | 532 | 604 | 374. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 2,0 % | 2,2 % | 7,9 % | 424. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 30,7 % | 26,4 % | 25,9 % | 186. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 107,2 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 168. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 105 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 7,9 | 5,2 | 7,2 | 252. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,1 % | 99,4 % | 99,0 % | 257. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Privlaka | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 57,3 % | 50,6 % | 12,8 % | 105. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 35,6 % | 43,7 % | 31,3 % | 236. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Privlaka | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 14,2 % | 11,4 % | 6,0 % | 117. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 13,3 % | 17,1 % | 19,5 % | 402. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 16,9 % | 8,3 % | 9,0 % | 34. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.963 € | 7.860 € | 7.821 € | 413. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.306 € | 11.311 € | 11.010 € | 231. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.441 € | 6.899 € | 6.391 € | 259. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 406 | 425 | 456 | 417. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 283 | 323 | 302 | 372. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Privlaka | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 8,6 % | 9,7 % | 4,6 % | 107. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 39,5 % | 41,5 % | 45,2 % | 439. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 155 | 35.925 | 1.262.193 | 432. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 76 | 263 | 150 | 451. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 64,7 % | 37,4 % | 55,5 % | 173. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Privlaka | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 1,3 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 6,0 % | 6,7 % | 6,5 % | 301. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Privlaka | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,87 | 2,66 | 2,75 | 197. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Privlaka | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 67 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 89 | 5.522 | 158.685 | 264. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 44 | 41 | 35 | 109. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 84 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 156 | 10.358 | 291.355 | 313. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 78 | 76 | 72 | 172. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,4 | 6,5 | 6,3 | 337. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 71 | 4.855 | 139.372 | 260. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 35 | 36 | 28 | 112. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 9,7 % | 15,3 % | 13,0 % | 390. mjesto od 545 |
Privlaka: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,4 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−4,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −24,9 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−3,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −10,5 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 1 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.963 € u 2025, u usporedbi s 4.279 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.306 € u 2025, u usporedbi s 7.247 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.441 € u 2025, u usporedbi s 4.089 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
155 u 2024, u usporedbi s 136 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Privlaka?
Susjedne lokalne jedinice
- Otok6,4 km · 4.573
- Andrijaševci8,5 km · 3.260
- Stari Jankovci10 km · 3.021
- Vinkovci10 km · 30.163
- Gradište11 km · 2.043
- Cerna12 km · 3.504
- Nuštar15 km · 4.683
- Negoslavci16 km · 875
Vukovarsko-srijemska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Privlaka?
Privlaka ima 2.002 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 342. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Privlaka: kolika je površina?
Privlaka ima površinu od 52,4 km², a gustoća naseljenosti iznosi 38 stanovnika/km².
Privlaka: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Privlaka) promijenio se s 2.655 na 2.002, odnosno za −24,6 %.
Privlaka: gdje se nalazi?
Županija: Vukovarsko-srijemska županija. Geografska širina 45,194, geografska dužina 18,838.
Udio zaposlenih u građevinarstvu (Privlaka): kolika je vrijednost?
Privlaka: „Udio zaposlenih u građevinarstvu” iznosi 16,9 % (2021), što je 34. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 9,0 %.
Dovršeni stanovi u godini (Privlaka): kolika je vrijednost?
Privlaka: „Dovršeni stanovi u godini” iznosi 0 (2024), što je 445. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 4.
Privlaka: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Privlaka): Otok (6,4 km), Andrijaševci (8,5 km), Stari Jankovci (10 km), Vinkovci (10 km), Gradište (11 km).