Lokalna jedinica · Sisačko-moslavačka županija

Majur: stanovništvo i statistika

Majur: stanovništvo 694 (2025), površina 4,8 km², gustoća naseljenosti 145 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 532. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −26,8 % između 2015. i 2025.

  • Stanovništvo: 694
  • 4,8 km²
  • 145 stanovnika/km²
Karta položaja: Majur

Majur u brojkama

Stanovništvo
694
532. mjesto od 556
−26,8 %u razdoblju od 10 god.
2015–2025
Gustoća naseljenosti
145stanovnika/km²
205. mjesto od 546
Površina
4,8km²
508. mjesto od 556
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−36,6‰
546. mjesto od 546
Osnovne škole
0
539. mjesto od 546
Umirovljenici na 1000 stanovnika
605
7. mjesto od 546
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina
31,6%
530. mjesto od 545

Ključne informacije

Sisačko-moslavačka županija: Majur je na 19. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 19).

Prirodni prirast na 1000 stanovnika: Majur ima −36,6 ‰, u usporedbi s prosjekom od −9,4 ‰ (Sisačko-moslavačka županija) i državnim prosjekom od −4,9 ‰.

Kretanje broja stanovnika: Majur

6007008009001.000201520172019202120232025
Stanovništvo, 2015–2025

Majur: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 948, a 2025. godine 694.

GodinaStanovništvo
2020763
2021754
2022736
2023730
2024710
2025694

Jeste li znali?

Svi pokazatelji: Majur

Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.

MajurDržavni medijanPrijeđite mišem preko trake ili je dodirnite da vidite što prikazuje.

Stanovništvo

PokazateljMajurSisačko-moslavačka županijaDržavnoPoložaj?Rang
Prosječna starost stanovništva (2021)51,6 god.45,9 god.44,8 god.18. mjesto od 545
Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021)34,7 %24,6 %22,9 %19. mjesto od 545
Udio djece do 14 godina (2021)9,2 %13,1 %13,7 %527. mjesto od 545
Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024)−36,6 ‰−9,4 ‰−6,8 ‰546. mjesto od 546
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025)−5,8 ‰−4,2 ‰3,1 ‰432. mjesto od 546
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025)1,4 ‰−1,9 ‰3,7 ‰371. mjesto od 546

Stanovanje

PokazateljMajurSisačko-moslavačka županijaDržavnoPoložaj?Rang
Broj stambenih jedinica (stanova) (2021)75687.2222.390.500489. mjesto od 545
Stanova na 1000 stanovnika (2021)99562160496. mjesto od 545
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021)5,6 %6,6 %7,9 %314. mjesto od 545
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021)53,2 %29,2 %25,9 %17. mjesto od 545
Prosječna površina nastanjenog stana (2021)91,1 m²98,0 m²100,4 m²436. mjesto od 545
Dovršeni stanovi u godini (2024)126516.654372. mjesto od 546
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024)2,86,87,2451. mjesto od 546
Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021)97,4 %98,7 %99,0 %395. mjesto od 545

Energija

PokazateljMajurSisačko-moslavačka županijaDržavnoPoložaj?Rang
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021)1,9 %27,7 %12,8 %503. mjesto od 545
Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021)12,3 %32,1 %31,3 %492. mjesto od 545

Gospodarstvo

PokazateljMajurSisačko-moslavačka županijaDržavnoPoložaj?Rang
Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021)6,4 %5,7 %6,0 %258. mjesto od 545
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021)21,1 %23,4 %19,5 %237. mjesto od 545
Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021)8,3 %8,5 %9,0 %318. mjesto od 545
Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025)8.532 €8.681 €7.821 €188. mjesto od 546
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025)11.009 €12.100 €11.010 €274. mjesto od 546
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025)5.741 €6.760 €6.391 €395. mjesto od 546
Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025)416460456396. mjesto od 546
Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025)6053783027. mjesto od 546

Zapošljavanje

PokazateljMajurSisačko-moslavačka županijaDržavnoPoložaj?Rang
Stopa nezaposlenosti (2021)11,0 %6,8 %4,6 %58. mjesto od 545
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021)31,6 %43,4 %45,2 %530. mjesto od 545
Zaposleni u pravnim osobama (2024)14631.8591.262.193440. mjesto od 546
Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024)206238150183. mjesto od 546
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021)54,1 %38,9 %55,5 %289. mjesto od 545

Turizam

PokazateljMajurSisačko-moslavačka županijaDržavnoPoložaj?Rang
Noćenja turista u godini (2019)0–9.381313. mjesto od 422
Noćenja turista po stanovniku u godini (2019)0,00,81,6312. mjesto od 422
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021)6,9 %5,2 %6,5 %255. mjesto od 545

Društvo

PokazateljMajurSisačko-moslavačka županijaDržavnoPoložaj?Rang
Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021)2,332,602,75503. mjesto od 545

Obrazovanje

PokazateljMajurSisačko-moslavačka županijaDržavnoPoložaj?Rang
Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026)0401.794494. mjesto od 546
Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026)04.515158.685494. mjesto od 546
Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026)03435494. mjesto od 546
Osnovne škole (2025/2026)0791.925539. mjesto od 546
Učenici osnovnih škola (2025/2026)09.475291.355539. mjesto od 546
Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026)07272539. mjesto od 546
Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026)14.094139.372542. mjesto od 546
Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026)13128540. mjesto od 546
Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021)7,8 %15,9 %13,0 %473. mjesto od 545

Majur: pokazatelji kroz vrijeme

Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.

Prirodni prirast na 1000 stanovnika

−4,0 ‰

−36,6 ‰ u 2024, u usporedbi s −32,6 ‰ u 2022

−40−30−20−10202420232022
Prirodni prirast na 1000 stanovnika (‰), 2022–2024

Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika

+25,8 ‰

−5,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −31,6 ‰ u 2015

−75−50−25025202520232021201920172015
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (‰), 2015–2025

Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika

+18,3 ‰

1,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −16,9 ‰ u 2015

−50−25025202520232021201920172015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (‰), 2015–2025

Dovršeni stanovi u godini

+1

1 u 2024, u usporedbi s 0 u 2011

01220242021201820152011
Dovršeni stanovi u godini, 2011–2024

Neto dohodak po stanovniku (godišnje)

+3.644 €+74,5 %

8.532 € u 2025, u usporedbi s 4.888 € u 2022

4.0006.0008.00010.0002025202420232022
Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (€), 2022–2025

Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku

+3.982 €+56,7 %

11.009 € u 2025, u usporedbi s 7.027 € u 2022

6.0008.00010.00012.0002025202420232022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (€), 2022–2025

Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku

+1.906 €+49,7 %

5.741 € u 2025, u usporedbi s 3.835 € u 2022

3.0004.0005.0006.0002025202420232022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (€), 2022–2025

Zaposleni u pravnim osobama

+45+44,6 %

146 u 2024, u usporedbi s 101 u 2011

010020030020242021201820152011
Zaposleni u pravnim osobama, 2011–2024

Noćenja turista u godini

0

0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012

0,00,51,020212019201720152012
Noćenja turista u godini, 2012–2021

Gdje je Majur?

Česta pitanja

Koliko stanovnika ima Majur?

Majur ima 694 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 532. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).

Majur: kolika je površina?

Majur ima površinu od 4,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 145 stanovnika/km².

Majur: raste li broj stanovnika?

Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Majur) promijenio se s 948 na 694, odnosno za −26,8 %.

Majur: gdje se nalazi?

Županija: Sisačko-moslavačka županija. Geografska širina 45,250, geografska dužina 16,530.

Prirodni prirast na 1000 stanovnika (Majur): kolika je vrijednost?

Majur: „Prirodni prirast na 1000 stanovnika” iznosi −36,6 ‰ (2024), što je 546. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi −6,8 ‰.

Osnovne škole (Majur): kolika je vrijednost?

Majur: „Osnovne škole” iznosi 0 (2025/2026), što je 539. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 2.

Majur: koje lokalne jedinice su susjedne?

Najbliže lokalne jedinice (Majur): Hrvatska Kostajnica (1,9 km), Donji Kukuruzari (4,0 km), Sunja (13 km), Hrvatska Dubica (22 km), Dvor (23 km).