Pićan: stanovništvo i statistika
Pićan: stanovništvo 1.706 (2025), površina 50,8 km², gustoća naseljenosti 33,6 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 391. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −3,7 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.706
- 50,8 km²
- 34 stanovnika/km²
Pićan u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Pićan je na 26. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika: Pićan ima 25, u usporedbi s prosjekom od 71 (Istarska županija) i državnim prosjekom od 75.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina: Pićan ima 53,9 %, u usporedbi s prosjekom od 53,3 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 49,1 %.
Kretanje broja stanovnika: Pićan
Pićan: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.772, a 2025. godine 1.706.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.716 |
| 2021 | 1.717 |
| 2022 | 1.709 |
| 2023 | 1.697 |
| 2024 | 1.700 |
| 2025 | 1.706 |
Jeste li znali?
- Istarska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”.
- „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 7.115.
- Gustoća naseljenosti 3,4 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Gračišće, na udaljenosti od 2,9 km.
Svi pokazatelji: Pićan
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Pićan | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,1 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 245. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,9 % | 24,2 % | 22,9 % | 334. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,4 % | 13,3 % | 13,7 % | 308. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,1 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 281. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 7,6 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 197. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 4,1 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 253. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Pićan | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 875 | 154.469 | 2.390.500 | 451. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 508 | 807 | 604 | 399. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 5,5 % | 15,1 % | 7,9 % | 318. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 28,0 % | 23,6 % | 25,9 % | 226. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 103,5 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 225. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 4 | 2.004 | 16.654 | 255. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 8,8 | 45,3 | 7,2 | 232. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,1 % | 99,9 % | 99,0 % | 257. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Pićan | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 14,3 % | 20,9 % | 12,8 % | 264. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 56,1 % | 71,1 % | 31,3 % | 143. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Pićan | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,4 % | 3,1 % | 6,0 % | 387. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 36,4 % | 14,8 % | 19,5 % | 45. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,6 % | 8,7 % | 9,0 % | 240. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.142 € | 10.182 € | 7.821 € | 118. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.459 € | 11.120 € | 11.010 € | 88. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.782 € | 7.219 € | 6.391 € | 164. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 486 | 588 | 456 | 188. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 311 | 295 | 302 | 235. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Pićan | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,3 % | 3,2 % | 4,6 % | 475. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 53,9 % | 53,3 % | 45,2 % | 46. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 554 | 65.026 | 1.262.193 | 196. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 326 | 317 | 150 | 68. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 67,3 % | 36,7 % | 55,5 % | 141. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Pićan | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 27.391 | – | 9.381 | 169. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 15,9 | 141,5 | 1,6 | 141. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 8,2 % | 17,0 % | 6,5 % | 201. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Pićan | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,08 | 2,57 | 2,75 | 105. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Pićan | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 146 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 63 | 7.947 | 158.685 | 333. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 37 | 39 | 35 | 227. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 98 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 42 | 14.707 | 291.355 | 506. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 25 | 71 | 72 | 526. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,0 | 7,3 | 6,3 | 217. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 30 | 5.483 | 139.372 | 440. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 18 | 26 | 28 | 441. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 17,8 % | 23,9 % | 13,0 % | 164. mjesto od 545 |
Pićan: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −4,1 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
7,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
4,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
4 u 2024, u usporedbi s 0 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.142 € u 2025, u usporedbi s 6.133 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.459 € u 2025, u usporedbi s 8.455 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.782 € u 2025, u usporedbi s 4.549 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
554 u 2024, u usporedbi s 242 u 2011
Noćenja turista u godini
29.977 u 2021, u usporedbi s 9.214 u 2012
Gdje je Pićan?
Susjedne lokalne jedinice
- Gračišće2,9 km · 1.287
- Kršan8,4 km · 2.995
- Cerovlje8,6 km · 1.446
- Sveta Nedelja8,8 km · 3.021
- Pazin8,9 km · 8.291
- Žminj11 km · 3.468
- Barban12 km · 2.556
- Raša14 km · 2.787
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Pićan?
Pićan ima 1.706 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 391. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Pićan: kolika je površina?
Pićan ima površinu od 50,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 34 stanovnika/km².
Pićan: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Pićan) promijenio se s 1.772 na 1.706, odnosno za −3,7 %.
Pićan: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,204, geografska dužina 14,041.
Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (Pićan): kolika je vrijednost?
Pićan: „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika” iznosi 25 (2025/2026), što je 526. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 72.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (Pićan): kolika je vrijednost?
Pićan: „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina” iznosi 53,9 % (2021), što je 46. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 45,2 %.
Pićan: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Pićan): Gračišće (2,9 km), Kršan (8,4 km), Cerovlje (8,6 km), Sveta Nedelja (8,8 km), Pazin (8,9 km).