Klenovnik: stanovništvo i statistika
Klenovnik: stanovništvo 1.736 (2025), površina 25,7 km², gustoća naseljenosti 67,5 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 387. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −11,5 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.736
- 25,7 km²
- 68 stanovnika/km²
Klenovnik u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Klenovnik je na 23. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Udio stanovnika starih 65 i više godina: Klenovnik ima 16,6 %, u usporedbi s prosjekom od 20,8 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 22,4 %.
Udio zaposlenih u građevinarstvu: Klenovnik ima 20,4 %, u usporedbi s prosjekom od 10,3 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 7,7 %.
Kretanje broja stanovnika: Klenovnik
Klenovnik: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.961, a 2025. godine 1.736.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.829 |
| 2021 | 1.774 |
| 2022 | 1.768 |
| 2023 | 1.773 |
| 2024 | 1.754 |
| 2025 | 1.736 |
Jeste li znali?
- „Udio stanovnika starih 65 i više godina”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 3.599.
- Najbliža lokalna jedinica je Donja Voća, na udaljenosti od 4,1 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Ivanec (12.974 st.), udaljena 6,9 km.
Svi pokazatelji: Klenovnik
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Klenovnik | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,1 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 439. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 16,6 % | 20,8 % | 22,9 % | 531. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,1 % | 13,9 % | 13,7 % | 340. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | 0,6 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 32. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −5,8 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 432. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −1,7 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 456. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Klenovnik | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 861 | 81.323 | 2.390.500 | 460. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 480 | 510 | 604 | 444. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 17,5 % | 14,0 % | 7,9 % | 167. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 17,3 % | 18,3 % | 25,9 % | 478. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 94,2 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 383. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 6 | 394 | 16.654 | 219. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 10,8 | 9,1 | 7,2 | 192. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 96,4 % | 98,4 % | 99,0 % | 441. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Klenovnik | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 55,6 % | 64,5 % | 12,8 % | 111. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 17,8 % | 30,5 % | 31,3 % | 434. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Klenovnik | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,7 % | 4,5 % | 6,0 % | 476. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 28,0 % | 32,4 % | 19,5 % | 134. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 20,4 % | 10,3 % | 9,0 % | 13. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.207 € | 8.974 € | 7.821 € | 224. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.088 € | 12.264 € | 11.010 € | 128. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.116 € | 6.475 € | 6.391 € | 331. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 484 | 507 | 456 | 195. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 281 | 283 | 302 | 386. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Klenovnik | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,0 % | 3,2 % | 4,6 % | 500. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 55,3 % | 52,1 % | 45,2 % | 28. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 230 | 54.226 | 1.262.193 | 361. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 131 | 342 | 150 | 308. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 65,0 % | 52,1 % | 55,5 % | 167. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Klenovnik | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,6 % | 3,8 % | 6,5 % | 492. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Klenovnik | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,19 | 3,04 | 2,75 | 60. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Klenovnik | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 61 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 80 | 6.538 | 158.685 | 291. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 46 | 41 | 35 | 80. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 71 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 117 | 11.648 | 291.355 | 385. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 67 | 74 | 72 | 331. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,2 | 8,2 | 6,3 | 269. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 54 | 5.169 | 139.372 | 322. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 31 | 33 | 28 | 183. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 11,6 % | 18,2 % | 13,0 % | 313. mjesto od 545 |
Klenovnik: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
0,6 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,0 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−5,8 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−1,7 ‰ u 2025, u usporedbi s 1,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
6 u 2024, u usporedbi s 4 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.207 € u 2025, u usporedbi s 5.384 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.088 € u 2025, u usporedbi s 8.274 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.116 € u 2025, u usporedbi s 3.788 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
230 u 2024, u usporedbi s 324 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2015, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Klenovnik?
Susjedne lokalne jedinice
- Donja Voća4,1 km · 1.928
- Ivanec6,9 km · 12.974
- Bednja8,2 km · 3.254
- Lepoglava8,3 km · 6.653
- Maruševec8,9 km · 5.539
- Vinica9,6 km · 2.955
- Cestica12 km · 5.477
- Novi Golubovec12 km · 757
Varaždinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Klenovnik?
Klenovnik ima 1.736 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 387. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Klenovnik: kolika je površina?
Klenovnik ima površinu od 25,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 68 stanovnika/km².
Klenovnik: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Klenovnik) promijenio se s 1.961 na 1.736, odnosno za −11,5 %.
Klenovnik: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,270, geografska dužina 16,070.
Udio stanovnika starih 65 i više godina (Klenovnik): kolika je vrijednost?
Klenovnik: „Udio stanovnika starih 65 i više godina” iznosi 16,6 % (2021), što je 531. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 22,9 %.
Udio zaposlenih u građevinarstvu (Klenovnik): kolika je vrijednost?
Klenovnik: „Udio zaposlenih u građevinarstvu” iznosi 20,4 % (2021), što je 13. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 9,0 %.
Klenovnik: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Klenovnik): Donja Voća (4,1 km), Ivanec (6,9 km), Bednja (8,2 km), Lepoglava (8,3 km), Maruševec (8,9 km).